„Sunce” pruža pomoć osobama sa invaliditetom: Od kreativnog rada do zapošljavanja
Kutak „Na krilima mašte”, namenjen za prodaju ručno rađenih proizvoda osoba s invaliditetom otvoren je u prizemlju Spensa i tu će raditi dve osobe s invaliditetom.
Zapošljavanje invalida je jedno od veoma važnih pitanja kojima se, između ostalog bavi Udruženje za cerebralnu i dečju paralizu Južnobačkog okruga “Sunce”. Prema rečima sekretarke tog udruženja Jovane Sajić, Kutak je otvoren 6. oktobra, simbolično na Svetski dan obolelih od cerebralne paralize, dok se od 6. do 12. oktobra u Srbiji obeležava i Nedelja solidarnosti sa osobama sa cerebralnom i dečjom paralizom. Tako će u nedelju, 10. oktobra na platou Spensa od 10 do 20 sati biti organizovan sportski dan “Borbom do dečjeg osmeha”, kada će kroz revijalne borbe biti prikazani borilački sportovi poput olimpijskog i kik boksa, zatim tajlandskog boksa i MMA. Cilj je prevazilaženje predrasuda koje društvo nameće, te zajedničkim snagama posmatrati sport kao aktivnost koja se realizuje iznad svih razlika. Invaliditet nije prepreka, već čitav svet drugačijih mogućnosti.
- Osim Kutka, realizovana je i premijerna predstava “Zlatokosa”, u izvedbi dece obolele od dečje i cerebralne paralize koja pohađaju dramsklu sekciju – ponosno kaže Jovana Sajić. - Ideja o kutku u kom će se prodavati proizvodi, nastali na kreativnim radionicama razvila se saradnjom tri udruženja, te su osim nas osnivači i Udruženje za mentalno nedovoljno razvijene osobe grada Novog Sada i Udruženje distrofičara Južnobačkog okruga, dok je Grad Novi Sad pružio podršku.
Kako kaže, Udruženje “Sunce”, od 2008. godine postoji sa ciljem da osobama sa invaliditetom poboljša kvalitet života i pomogne im u svim životnim aspektima. To postižu kroz radionice i razne aktivnosti, od kojih je jedna od veoma važnih i pitanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
- To je tema na kojoj mnogo radimo, te smo tako prošle godine uspeli da zaposlimo njih sedam. Trudimo se da budemo spona između Grada, institucija i članova, usmeravamo ih kako najbolje da ostvare svoja prava koja im pripadaju. Imamo pravno-savetodavnu radionicu, koju vodi predsednica Udruženja “Sunce” Jelena Radović, koja je, inače, osoba sa invaliditetom. Na raspolaganju je svim članovima kojima je potrebna pravna pomoć ili bilo kakva informacija o ostvarivanju njihovih prava i beneficija.
Udruženje broji blizu 400 članova i to iz 12 opština, te su registrovani kao Udruženje Južnobačkog okruga, sa sedištem u Novom Sadu, na adresi Bulevar cara Lazara 38. U sklopu Udruženja radi i Dnevni boravak za starije od 27 godina, a imaju korisnike i od oko 60 godina.
- Voleli bismo da nam Dnevni boravak uđe u gradsko finansiranje jer nam nekako uvek fali novca za njega - kaže naša sagovornica. - Prostor nam je problem, nalazimo se u baraci koja je u dosta lošem stanju, te na tom pitanju radimo već drugu godinu. Tragamo za prostorom, te kada to rešimo, možda ćemo moći da licenciramo usluge u Dnevnom boravku. Do sada nismo mogli jer ne ispunjavamo prostorno-tehničke uslove. Tamo se odvijaju samo radionice u trajanju od nekoliko sati, gde oni ostanu nekad i po ceo dan da se druže i provode vreme zajedno.
Kako kaže, Grad Novi Sad finansijski dosta podržava socijalu i zaista su mnogo ponosni na to u Udruženju. S obzirom na to da su humanitarna organizacija, finansiraju se iz budžeta Grada, uz projektno finansiranje. Ministarstvo podržava radionice, ali bi tu bila potrebna malo jača finansijska podrška.
- Možemo da se pohvalimo sa nekoliko radionica koje sprovodimo u Dnevnom boravku, poput keramičke radionice, gde korisnici prave predmete od gline - kaže sekretarka. - Imamo radionicu ručnih radova na kojoj pletu i štrikaju razne odevne komninacije poput ponča, beretki, a pratimo i trendove, te bude tu još mnogo toga. Ranije smo pravili i dekupaž kutijice, međutim, ipak je ovo štrikanje bilo zanimljivije, ali i njima za razvijanje fine motorike mnogo praktičnije. Tu je i kulinarska radionica, na kojoj naši članovi pripremaju obroke jer, pored kulinarskih veština, vežbaju i finu motoriku, koja je za njih veoma bitna. Sami prave sve, pa čak i testenine, a kasnije pripremljene obroke i konzumiraju.
Prema rečima Aleksandre Ačanski, koja vodi kulinarsku radionicu, vole da se druže, kuvaju, pa i putuju, s obzirom na to da svake godine učestvuju na “Testenijadi” u Titelu i uvek se vrate sa prvom ili drugom nagradom. Sastaju se ponedeljkom i četvrtkom, a nekada organizuju i roštilj, te iskoriste vikend.
- Leti se družimo na Štrandu, tamo imamo kabinu, zahvaljujući Gradu i bude nas oko 15 članova - kaže Ačanski. - Snalazimo se pomoću štapa i kanapa, šta imamo mi kuvamo i od ničega napravimo nešto. Kad nam daju brašno, mi mesimo testo, a tako nam je jedan član postao i majstor za testo. Kada kuvamo, tu sam da im dam samo smernice, oni sve rade sami: seckaju, mese, kuvaju, spremaju iza sebe, a tražim i da oni donesu recepte po kojima ćemo nešto da pravimo.
Kako kaže, Savez za cerebralnu i dečju paralizu Vojvodine okuplja organizacije sve na teritoriji Vojvodijne i broji oko 12 članica. Oni realizuju svoje godišnje aktivnosti kao što je takmičenje u pevanju “Zlatni glas” u Apatinu, “Testenijada” u Titelu, šah turnir i druge manifestacije, na kojima rado učestvuju.
Veoma bitna stavka na kojoj Udruženje aktivno radi je klimatsko - rehabilitacioni oporavak, gde su, po rečima sekretarke Jovane Sajić, starije osobe od 18 godina sa cerebralnom i dečjom paralizom diskriminisane pravilnikom. Oni nemaju pravo na banjsko - klimatsko lečenje.
- Deca još uvek mogu da idu 21 dan godišnje besplatno u banju i to zahvaljujući Gradu, od kog već 30 godina imamo podršku, a ona i ove godine nije izostala - kaže Sajić. – Tako je i ove godine desetak naših korisnika invalidskih kolica starijih od 18 godina uspelo da ode u banju Vrdnik na rehabilitaciju. Banje su mnogo skupe, a poslati nekog samog je drugačije nego kada oni idu zajedno u grupama. Borimo se za to da našim članovima omogućimo besplatan odlazak u banju ili na more i trudimo se da ispoštujemo stvari bitne za njihovo psiho - fizičko zdravlje i poboljšamo im svakodnevni kvalitet života.
Prema rečima sekretarke Udruženja “Sunce” Jovane Sajić, između ostalog se realizuju i dramske sekcije sa decom do 15 godina, u saradnji sa Dramskim studijom “Teatrilo”, ali i tu ne izostaje podrška Gradske uprave za kulturu. Na kraju se sve zapečati predstavom koja se uvek javno pokazuje, na šta je Udruženje izuzetno ponosno.
- Pojavljujemo se na dečjim bazarima, kada se prikuplja novac za lečenje dece, jer su tu uglavnom i deca iz našeg udruženja i izlažemo ono što napravimo - kaže Jovana Sajić. - Ostvarili smo saradnju i sa Vaterpolo klubom “Vojvodina”, te su deca do 15 godina mogla da koriste besplatno bazene na “Slanoj bari” svakog vikenda, dva meseca besplatno. Vaterpolisti su maksimalno pomagali deci da prevaziđu eventualne barijere koje im se nađu na putu.
I. Bakmaz