Kubik gasa za domaćinstva u Srbiji bez promene
Iako u Evropi cena prirodnog gasa ide naviše, a samo je od početka septembra poskupeo skoro 50 odsto, u našoj zemlji promenu cene ovog energenta neće biti.
Naime, kako je nedavno rekao generalni direktor JP “Srbijagas” Dušan Bajatović, Srbiju ne očekuju nikakvi problemi u snabdevanju gasom uoči predstojeće zimske sezona i tokom nje. On je naglasio i da je još važnije to što se cena gasa za domaćinstva neće menjati do kraja grejne sezone, ali je rekao i da će za velike potrošače cena biti komercijalna
I predsednik Skupštine udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić kaže da poskupljenje gasa za domaćinstva ne treba očekivati jer Srbija ima dogoročan ugovor s “Gaspromom” i ugovorene količine se redovno isporučuju.
- Nestašicu gasa osećaju oni koji potrebne količine nisu rezervisali/ugovorili na vreme i koji su računali da će im ovaj energent stići iz nekih drugih izvora, a ne iz Rusije i zato je sada gas na tržištu u Evropi sve skuplji - kaže Vuletić. - Srbija ima podzemno skladište u kojem ima dovoljno gasa i nema razloga za povećanje cene kubika. Kapacitet Sladišta gasa u Bantskom Dvoru je oko 500.000.000 kubnih metara, a godišnje se iz njega izvuče između 250.000 i 300.000.000 kubika.
Dakle, potrošači prirodnog gasa u Srbiji ne bi trebalo da očekuju promenu cene kubika, a samim tim ni promenu visine troškova grejanja tokom grejne sezone, koja je na pragu. Istini za volju, oni koji za grejanje kriste prirodni gas već nekoliko godina za istu potrošnju imaju i iste troškove jer se cena kubnog metra gasa nije menjala već nekoliko godina i on košta oko 40 dinara. Negde nešto malo više, negde nešto malo manje jer se cena kubika razlikuje u zavisnosti od distributera.
I dok potrošači gasa u Srbiji ne treba da brinu da li će ovog energenta biti i koliko će koštati, u Evropi je situacija drugačija i u mnogim zemljama se najavljuju poskupenja ovog energneta. Da bi tako nešto moglo da se desi, stručnjaci su upozoravaali još polovinom avgusta, ukazujući da bi cena prirodnog gasa mogla biti visoka zbog manje popunjenosti skladišta gasa. Naime, tada su skladišta gasa u Evropi bila popunjena između 50 i 60 posto, a to je manje nego što je bilo prošlog leta kada je popunjenost dostigla oko 80 odsto. Oni su tada istakli da je rizik da Evropa uđe u zimsku sezonu s niskim nivoom zaliha realan i da to ukazuje na to da će cene imati podršku za rast.
Inače, potrošnja gasa u Evropi je velika i na ovom tržištu je ovaj energent uvek potreban. Kako kaže Vuletić, godišnja potrošnja gasa u Evropi dostiže 550 milijardi kubnih metara, a u Srbiji se godišnje potroši oko 2,3 milijarde ovog energenta.
Kroz teritoriju Srbije, odnosno gasovodom Turski tok, od sutra bi, kako je najavio Dušan Bajatović, trebalo da počnu da stižu prve količine prirodnog gasa za Mađarsku. On je najavio i da JP “Srbijagas” predstoji potpisivanje novog dugoročnog ugovora s ruskim “Gaspromom”, koji bi, kako on očekuje, trebalo da bude cenovno fleksibilan zbog neravnomerne potrošnje gasa tokom godine.
D. Mlađenović