Mali Somborci rađaju se u Novom Sadu i Subotici
SOMBOR: Kada je, sada već davne, 2000. godine sredstvima nemačkih donacija urađena rekonstrukcija somborskog proodilišta, buduće majke i očevi su ovu akciju dočekali sa olakšanjem, budući da se „kuća beba“ nalazi u najstarijem krilu somborske Opšte bolnice „Dr Radivoje Simonović“, koje je još vladarska kuća Karađorđevića izgradila od svog „miraza“ prikupljenog u Somboru povodom svadbe kralja Aleksandra i Marije Rumunske.
Derutno odeljenje u kome Somborci po prvi put ugledaju svetlo dana je tada dovedeno u stanje koje dolikuje ovom gradu, ali protok dve decenije je učinio svoje, pa je kraj leta obeležio početak nove rekonstrukcije, koja bi trebala da potraje tri meseca.
Kako su 2006. godine u sklopu znatnije rekonstrukcije celog bolničkog kompleksa finansiranog iz sredstava EU obnovljene i samo dve operacione sale porodilišta, sada će kompletno odeljenje biti renovirano, pa će buduće majke i zaposleni ginekolozi, sestre i tehničari dobiti nove sobe, toalete, biće postavljene nove instalacije i klimatizacija, zamenjeno osvetljenje, a prvi put ovdašnje porodilište će dobiti i posebnu izolacionu jedinicu i dvokrevetni apartman za žene koje žele privatnost.
Novi kompleksan aparat
Sredstvima Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo po konkursu za izgradnju, održavanje i opremanje zdravstvenih ustanova čiji je osnivač AP Vojvodina u 2021. godini, Opšta bolnica „Dr Radivoj Simonović“ Sombor nabavila je jednu kompleksnu pumpu za operacione sale. Ovaj aparat sastoji se od grejača krvi, dve TCI pumpe i pet špric infuzionih pumpi kao i dodatnih pet špric infuzionih pumpi sa softverom i dva grejača krvi i infuzije, a nabavljen je za potrebe Odeljenja za anesteziju, reanimatologiju i intenzivnu terapiju.
Prema onome što se može saznati u somborskoj bolnici u rekonstrukciju porodilišta će biti uloženo više od 19 miliona dinara, a sredstva su obezbeđena iz samog gradskog buyeta i Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku. Radovi koje izvodi ovdašnja kompanija „Somborelektro” su bili prvobitno planirani sredinom prošle godine, ali su zbog nepovoljne situacije sa kovidom tada odloženi za sam kraj leta, pa je u skladu sa potrebama seoba odeljenja počela još krajem avgusta, kako bi majstori mogli uopšte da otpočnu sa radovima. U međuvremenu je osposobljen prostor na Odeljenju ginekologije za hitne slučajeve, odnosno porođaje kod kojih nema vremena da se ide u druge centre. Kako život, ipak, ne može da čeka, buduće mame iz Sombora i celog Zapadnobačkog okruga biće upućivane na porođaj u subotičku Opštu bolnicu ili u Kliniku za ginekologiju i akušerstvo u Novom Sadu, Betaniju, pošto je sa ove dve bolnice sklopljen dogovor kako ne bi iskrsavali problemi oko prijema trudnica i porođaja u ovim ustanovama. Sličan sistem je bio ustanovljen i prilikom prethodne rekonstrukcije početkom ovog milenijuma, kada su žene bile upućivane na porođaj u Suboticu ili Novi Sad, pa je i sada postignut dogovor da žene kod kojih je planiran carski rez budu upućivane u novosadsku Betaniju, pošto u subotičkoj bolnici postoji manjak anesteziologa, isto kao i u onoj somborskoj.
Trudnice koje se porađaju prirodnim putem mogu da biraju gde će se poroditi, uz obavezu da se tamo jave najmanje tri sedmice pre termina porođaja, a procenu da li će trudnica moći bezbedno da stigne u subotičku bolnicu ili u Betaniju, odrediće njen ginekolog nakon pregleda. Kada do porođaja dođe, ukoliko se nešto iskomplikuje i desi da žena ipak mora da se porodi carskim rezom u Subotici, on će biti obavljen bez odlaganja, pa će tako mali Somborci koji se budu rađali u naredna nepuna tri meseca kao mesto rođenja imati Novi Sad i Suboticu umesto „pravog“ rodnog grada.
M. Mć