Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema “Dnevnika”: Tinejdžeri najčešće žrtve napona od 25.000 volti

02.09.2021. 10:33 10:36
Piše:
Foto: Tanjug / video

NOVI SAD: Petnaestogodišnji S. L. teško je povređen od strujnog udara, nakon što se, na železničkoj stanici Šid, popeo na vagon teretnog voza.

Ekipa Hitne pomoći je odmah izašla na lice mesta i ukazala mu neophodnu pomoć, nakon čega je dečak, zbog težine povreda, prebačen na Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine u Novom Sadu.

Dečak je u bolnicu primljen s teškim opekotinama, koje ima na 60 odsto tela.

- Pacijent je teškog opšteg stanja, intubiran je i životno je ugrožen. Povređeni petnaestogodišnjak se nalazi u jedinici intenzivne nege dečje hirurgije, a njegovo zdravstveno stanje se prati i pod nadzorom je lekara - kazala je dan nakon nesreće portparol te zdravstvene ustanove dr Andrea Đuretić.

Kako “Dnevnik” nezvanično saznaje, dečak je u ponedeljak uveče bio u društvu dvojice drugara, kada se, iznenada, popeo na vagon teretnog voza koji se nalazio u železničkoj stanici Šid. Prema rečima žitelja ovog sremskog mesta, nesreća se dogodila u ponedeljak uveče nešto pre 20 časova, kada se tinejdžer, najverovatnije, iz radoznalosti popeo na vagon. U jednom momentu se video bljesak, nakon čega je strujni udar dečaka odbacio s vagona.

Oko mesec dana ranije, 25. jula, njegov vršnjak iz Paraćina - V. M. takođe je na železničkoj stanici doživeo strujni udar. I ovaj tinejdžer je bio u društvu dva drugara kada ga je, nakon što se popeo na vagon voza, udarila struja. Posle zbrinjavanja u ćuprijskoj bolnici, tinejyer je, zbog težine povreda, prebačen za Beograd.

Nažalost, u nesreći koja se dogodila 7. maja, dvadesetogodišnji mladić stradao je od strujnog udara iz kontaktne mreže, kada je pokušao da se popne na vagon teretnog voza na železničkoj stanici u Rumi oko 3.20 časova. Na lice mesta izašli su pripadnici MUP-a i ekipa Hitne pomoći, koja je povređenog mladića prevezla do bolnice, gde je i preminuo.

Nastradali mladić je na železničkoj stanici bio s drugom i čekao voz za Šabac, koji je trebalo da krene u 3.45 časova. Međutim, prema nezvaničnim informacijam, nešto pre polaska voza, dvadesetogodišnjak se popeo na teretni vagon i u trenutku kada je krenuo da silazi udarila ga je struja. Prema rečima žitelja Rume, pretpostavlja se da se nesrećni mladić popeo na vagon kako bi napravio selfi.

Zbog penjanja na vagone, od posledica strujnog udara iz kontaktne mreže godišnje na srpskim prugama nastradaju tri do četiri osobe, a najčešće je reč o mladima.

U periodu od 2016. do kraja jula ove godine dogodila se 31 nesereća kao posledica strujnog udara na prugama u Srbiji. Od tog broja 12 osoba je poginulo, dok je 22 teško povređeno. U ovoj godini bilo je šest ovakvih nesreća.

Menadžer "Infrastrukture železnice Srbije" Nenad Stanisavljević je ranije za Tanjug istakao da polovinu od ukupnog broja poginulih i povređenih od 2016. čine mladi, uglavnom tinejyeri, starosti 14, 15 i 16 godina. Stanisavljević je naglasio da IŽS često apeluje i upozorava da je penjanje po vagonima, ali i hodanje po šinama opasno i da se može završiti smrću ili teškim opekotinama.

Ukazao je da se uglavnom mladi penju na teretne vagone jer su pristupačniji zbog stepenica, i to čine iz dva razloga - ili da bi se dokazali pred društvom ili da bi napravili selfi.


Edukacija najbolje rešenje

Govoreći o rešenjima, Nenad Stanisavljević je objasnio da je nemoguće ograditi tri i po hiljade kilometara pruga u Srbiji, kao i da je teško isključiti struju jer među vagonima ima onih koji čekaju na saobraćaj.

Najbolje rešenje je edukacija mladih i informisanje o opasnosti strujnog kola.

- Sve naše železničke stanice imaju okačena upozorenja da nije dozvoljeno kretanje po pruzi, ali i mediji nas podržavaju i stalno prenose naša upozorenja i apele o opasnosti strujnog kola kako bi se sprečili tragični slučajevi - rekao je Stanisavljević i dodao je i da su predavači IŽS obišli veliki broj škola kako bi upozorili uglavnom dečake od prvog do četvrog razreda.


Objasnio je i da u nekim situacijama nije neophodno da se popnu na vagon, već je dovoljno da upadnu u strujno kolo koje je udaljeno i po pet ili šest metara od kablova i zadobiju teške opekotine od struje jer kroz kablove protiče struja snage 25.000 volti.

Ovim problemom se ne suočavaju samo srpske železnice, već da je to globalni problem.

Stanisavljević kaže da je taj problem rasprostranjen po čitavoj Srbiji, te da su se nesreće na prugama dešavale i u Šidu, Subotici, Jagodini, Rumi, Velikoj Plani, Nišu...

Po mišljenju psihologa, mladi imaju potrebu da se dokazuju i veoma često nisu svesni rizika u koji se upuštaju prilikom pravljenja selfija i video-klipova. Te situacije se dešavaju kada se tehnologija da u ruke detetu, koje se fotografiše i snima na mestima gde drugi ne smeju, a to su obično mesta koja su vrlo opasna.

Takvim avanturama skloniji su mladi do 21 godine jer nemaju osećaj straha i nisu svesni posledica koje mogu proisteći iz njihovih postupaka, pojašnjavaju stručnjaci. Jedan od faktora zašto su selfiji postali toliko popularni, po njihovim rečima, jeste želja da se povežemo s ljudima koji nas okružuju preko fotografija uz pomoć kojih sebe predstavljamo drugima i svetu. Trend slikanja selfija zapravo hara svetom, a ljudi često ne razmišljaju o sopstvenoj bezbednosti u želji da naprave što luđu fotografiju.

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar
Tragedija u Mošorinu: Devojčica stradala od strujnog udara

Tragedija u Mošorinu: Devojčica stradala od strujnog udara

05.02.2021. 09:04 09:06
Dečak stradao od strujnog udara u Silbašu

Dečak stradao od strujnog udara u Silbašu

14.10.2019. 19:01 19:02