Ideje u Kanjiži kako da se zaustavi odlazak u inostranstvo: Mladi da razvijaju biznis
KANJIŽA: Sa odlaskom mladih u inostranstvo u potrazi za poslom i egzistencijom suočavaju se sve opštine, a posledica je smanjenje broja stanovnika. U kanjiškoj opštini to je potvrđeno i studijom o razlozima migracije. Rezultati studije su pokazali da su najveći pokretači migracije ekonomska nesigurnost i nezaposlenost.
Lokalna samouprava i Kancelarija za mlade opštine Kanjiža bili su partneri u međunarodnom projektu „Youmig” koji se bavio problematikom i razlozima migracija mladih u zemljama Dunavskog sliva, sa posebnim fokusom na utvrđivanje razloga migracija, stvaranja porodica, trendovima u zapošljavanju mladih između 15 i 34 godine. Sve to je sagledavano sa ciljem da bi predočili činjenice donosiocima odluka i tako pozitivno mogli delovati da se stanje promeni.
Kancelarije za mlade opštine Kanjiža je pokrenula više razgovora sa mladim i uspešnim ljudima koji su ostvarili karijere kao preduzetnici ili na drugim poljima, da bi oni preneli svoja iskustva. Prema rečima koordinatorke KZM Laure Ivanović spreman je za realizaciju projekat „Programiranjem do bolje budućnosti” za koji se očekuje podrška, sa ciljem da se pospeši zapošljavanje mladih i njihov ostanak.
Uslova za realizaciju mnogih ideja ima u obnovljenom Domu omladine u Kanjiži, u šta se prilikom nedavne posete Kancelariji za mlade opštine Kanjiža uverio i podršku obećao ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije Nenad Popović, zadužen za inovacije. On je ukazao da Kanjiža ima izvanredan potencijal za budućnost, pri čemu je najvažnije da mladi ostanu ovde, bave se najnovijim tendencijama i tehnologijama u oblasti poljoprivrede, medicine i turizma.
- Siguran sam da Kanjiža može imati svoj inovacioni startap centar koji će omogućiti mladim ljudima sa ovog područja i iz inostranstva, da ovde dođu i osnivaju svoje startap inovacione kompanije, daju svoje ideje za nove tehnologije u poljoprivredi i medicini i da odavde razvijaju svoj biznis u našoj zemlji ali i u celoj Evropi - smatra ministar Popović, ukazujući da je Vlada Republike Srbije ulaganjem u preko 20 inovacionih startap centara i četiri naučno tehnološka parka na području Srbije, ostvarila na inovacionoj lestvici značajan napredak i nalazi se ispred mnogih zemalja Evropske unije.
Kancelarija za mlade nastoji da u Domu omladine, ali i ovog leta otvorenoj „Kućica na plaži” na kanjiškom Štrandu, omladini omogući što raznovrsniju zabavu. „Kućica na plaži” je uređena u doskorašnjem magacinu koji nije bio u upotrebi, pa je angažovanjem mladih volotera uređena i oslikana.
- Tu je i polica za knjige, tako da imamo jedinstvenu priručnu biblioteku, gde se svako može poslužiti knjigama. Moguće je knjigu odneti kući i kada je pročita vrati ili ne vrati, ali svako može i da priloži knjigu. Iznenađeni smo da je interesovanje veliko. Imamo i prostor za druženje mladih, svi volonteri imaju ključeve pa ovo mesto kao da je njihovo. Imaju potpunu slobodu i jako lepo vode računa o svemu, a trudimo se da tokom leta ima što više raznovrsnih programa - kaže Laura Ivanović.
Ministar Popović naglašava da je cilj da svako mesto koje nema fakultet a ima privredni, poljoprivredni i turističke potencijale, ima svoj inovacioni startap centar. Želja je da se mladi iz cele Evrope dovode u Srbiju, da odavde rade i tu bude centar njihovih kompanija, a Popović napominje da uslovi koji su omogućeni, da se finansira praktično sve za startap kompanije, da im se daje finansijska, računovodstvena, pravnu, stručnu i mentorska podrška, puno znači da od ideje dođu do rezultata.
- Cilj projekta „Programiranjem do bolje budućnosti” je da se poveća zaposlenost mladih u našoj opštini i ublaži tendencija odliva mladih - kaže kooordinatorka Laura Ivanović. - Deo programa je obezbeđenje uslova za polaznike intenzivnih kurseva programiranja u trajanju tri do šest meseci. Ciljna grupa su mladi od 18 do 35 godina.
U oblasti programiranja postoji momentalna mogućnost zapošljavanja. Mnoge škole u saradnji sa firmama već nude u paketu i garantovani posao i dobre plate. Potrebe za programerima su velike, a predviđanja su i da će u budućnosti još više rasti. Pored mogućnosti koje bi se stvorile inovacionim startap centrom, mogućnost pruža i rad od kuće, predočila je Laura Ivanović.
Iako je kanjiška opština mala, prvi čovek lokalne samouprave Robert Fejstamer smatra da ima takve mlade ljude koji su kreativni i žele nešto novo da rade u svojoj sreidni, ali da možda nemaju odgovarajuću tehničku pozadinu. Fejstamer dodaje da su očekivanja da resorno ministarstvo i Republička vlada imaju mogućnost da podrže projekte ili programe koji će se zajednički realizovati, da bi se mladi što više podstakli da sami rade na razvijanju sopstvenog biznisa ili ako nemaju volju za to, da nađe adekvatno radno mesto na tržištu rada.
M. Mitrović
Projekat „Kanjiža na delu“ realizuje DVP Digital, a sufinasira Opština Kanjiža. Stavovi u podržanom medijskom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.