Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

O zaraznim bolestima i oralnoj higijeni u Bangladešu i Velikom Ritu

18.08.2021. 11:14 11:17
Piše:
Foto: Dnevnik (Filip Bakić)

NOVI SAD: Služba patronaže Doma zdravlja “Novi Sad” posetila je naselja Veliki Rit i Bangledeš i kroz radionicu “Vaške stop” edukovala stanovnike o važnosti lečenja od zaraznih bolesti, pod pokroviteljstvom Gradske uprave za zdravstvo.

Tom prilikom, održana je i akcija “Moja mama zna, znam i ja”, kako bi se podigla  svest o važnosti održavanja oralne higijene.

– Bangladeš je naselje u Novom Sadu u kojem su stanovnici pretežno romske populacije koji žive ispod svakog standarda, u uslovima koji su veoma loši – rekla je spec. strukovna medicinska sestra Snežana Radun. –Upravo zbog tih loših uslova života, faktora rizika i deficita znanja i odgovornosti za sopstveno zdravlje, dolazi do bolesti koje spadaju u grupu masovnih hroničnih nezaraznih bolesti.

Kako je Radun objasnila, 20 odsto stanovnika naselja nema zdravstveno osiguranje, a zbog loših materijalnih uslova ne odazivaju se na preventivne aktivnosti koje se organizuju van naselja, te se u Bangladešu organizuju preventivni pregledi jer je ovde još uvek zastupljena vašljivost i šuga.

– Zbog loših materijalnih uslova, oni retko odlaze u zdravstvene ustanove, pa i kad odu, često nemaju novca da priušte kupovinu potrebnih  preparata – kazala je Snežana Radun. – S obzirom na to da su oni prenosioci i uzrok daljeg širenja vaški i šuge, potrebno je edukovati stanovništvo o važnosti lečenja baš ovih nezaraznih bolesti.

Kako se radionica “Vaške stop” održava već godinama unazad, Snežanu Radun poznaju svi meštani Bangladeša. Kako je stanovnica tog naselja Senada Ahmetović rekla, s njom su se svi sprijateljili i veoma im je draga.

– Nemaju sva deca vaške, već ona koja teško žive, a postoje i periodi kada krenu vaške, pa se tada obraćamo Domu zdravlja da nam pomogne sa šamponima – rekla je Senada Ahmetović. – Snežana poznaje svako dete ovde, pa i prošle godine, kad su na deci počele da se pojavljuju rane, Dom zdravlja i Snežana su nam mnogo pomogli.


Decu zaštiti od korone

Kako je Senada Ahmetović iz naselja Bangladeš rekla, prethodna godina bila je teška i koronavirus ih je uplašio, a bilo je i nekoliko njih koji su bili zaraženi.

– Tada su nam kao pomoć stigle maske i sredstva za dezinfekciju poda i ruku jer nismo imali od čega da kupimo sve to, pogotovo što je tad bilo slabo posla – rekla je Senada. – Pomagali su nam i u hrani, od “socijalnog” je stizalo sve što nam je bilo potrebno, ali se mi još uvek plašimo korone, naročito jer imamo malu decu koju treba zaštititi.


Prema Senadinim rečima, vaške obično dobije jedno dete, a one se dalje prenose kroz igru. Ona je rekla i da su vašljivost i šuga veći problem među mališanima jer su veća deca pedantnija i vode računa o sebi. Za one koji nemaju novca da kupe šampon ili lek, tu su komšije da pomognu, a kako je Senada rekla, postoji dobra saradnja između stanovnika Bangladeša, Doma zdravlja i Centra za socijalni rad.

– Trudimo se da podignemo svest o važnosti održavanja oralne higijene i o tome koliko su važne posete stomatologu, pa već godinama postoji akcija “Moja mama zna, znam i ja” – objasnila je stomatološka sestra Danijela Golubović. – Deca koja su došla na pregled u proseku imaju 9 godina i imaju mešovitu denticiju, odnosno i mlečne i stalne zube, a od 25 pregledanih, samo petoro njih ima zdrave zube, dok svi ostali imaju karijes.

U okviru akcije “Moja mama zna, znam i ja”, roditelji i deca se podučavaju dentalnoj higijeni, a obezbeđeni su i informativni flajeri na romskom jeziku, kojima se objašnjava zbog čega su bitne rane posete stomatologu, kao i briga o zubima od rođenja pa do kraja života.

D. Andulajević

Piše:
Pošaljite komentar