Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Minimalac se vrti između 35.000 i 40.000 dinara

18.08.2021. 08:28 08:30
Piše:
Foto: Dnevnik/Slobodan Šušnjević

NOVI SAD: Kolika će biti minimalna cena rada za 2022. godinu za sada se još uvek ne zna, ali je prvi korak ka tome napravljen.

Naime, juče su započeli pregovori između predstavnika Ministarstva finansija, sindikata i Unije poslodavaca Srbije. Kako će se oni odvijati i da li će dogovor biti postignut videće se, a bilo da do njega dođe ili ne, konačna visina minimalne satnice za narednu godinu biće poznata 15. septembra i odrediće je Vlada Srbije.

I pre nego što su pregovori započeli, svi pregovarači su izašli s predlozima o visini minimalne zarade za sledeću godinu. Ministar finansija Siniša Mali rekao je da će predlog Vlade biti da minimalna zarada za iduću godinu bude nešto iznad 35.000 dinara, predstavnici sindikata da bi ona trebalo da bude 40.000 dinara, koliko je “teška” minimalna potrošačka korpa, dok iz UPS-a smatraju da bi, uz određene olakšice, mogli da prihvate predlog Vlade.

Po rečima sekretara Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zorana Mihajlovića, još 2017. godine dogovoreno je da minimalna potrošačka korpa i minimalna zarada budu izjednačene i da je o tome postignut konsenzus sve tri strane, te da bi to trebalo da se ispoštuje.

- To se nije desilo prošle godine i imamo obzira jer je bila pandemija koronavirusa, ali ove i sledeće godine privreda, po nekim našim pokazateljima i pokazateljima Vlade, beleži rast, tako da očekujemo da će, u skladu s tim, i minimalna cena rada da prati taj trend - rekao je Mihajlović.

Ukazujući da očekuje i da prosečne plate u Srbiji prate trend rasta privrede, Mihajlović je rekao da sindikati ne bi voleli da minimalna cena ostane ista kao i sada ili bude vrlo malo promenjena u ovoj godini jer bi to značilo da će sledeće godine građani koji primaju minimalac, a njih je oko 350.000, i dalje veoma teško sebi obezbediti egzistenciju.

- Sindikati nisu zadovoljni početnim predlogom Vlade od 35.000 dinara, te očekuju da će iznos biti korigovan naviše, možda ne na 40.000, ali bi s 39.000 dinara bili zadovoljni - istakao je Mihajlović.

Po rečima predsednika Saveza samostalnih sindikata Vojvodine Gorana Milića, nakon jučerašnjeg sastanka na kojem su izneti stavovi učesnika u pregovorima oko minimalne cene rada za narednu godinu, naredne nedelje biće održana sednica SES-a, a nakon toga počeće i zvanični pregovori.


Predlog Unije poslodavaca Srbije

Predlog Unije poslodavaca Srbije je, ukazao je direktor UPS-a Srđan Drobnjaković, smanjenje poreza i doprinosa na zarade i povećanje neoporezivog dela zarade, te da je predlog vlade o povećanju minimalca za 6,6 odsto, uz te uslove, prihvatljiv.

- U našim predlozima podržavamo Fiskalni savet koji je dao jedan predlog da se neoporezivi deo zarade s 18.000 poveća na 26.000 dinara, uz poreske kredite za tročlanu porodicu, a da bi mogli da se nadomeste doprinosi za zdravstvo i PIO ako se nominalna stopa na dohodak sa sadašnjih 10 odsto poveća na 15 odsto - kaže Drobnjaković. - Pratimo rast BDP-a i stopu inflacije i po nekim našim proračunima, povećanje minimalne cena rada ne može da pređe šest odsto i toliko u ovom trenutku možemo da prihvatimo.


- Ono što se sada zna je informacija koju su predstavnici Vlade izneli - da će minimalna zarada biti oko 35.000 dinara i na taj način je, praktično, već unapred određeno koliki će minimalac biti - kaže Milić. - Sindikati će istrajati na tome da minimalna zarada bude jednaka visini minimalne potošačke korpe koja sada iznosi oko 39.000 dinara. Važno je reći i to da se prilikom utvrđivanja minimalne cene rada kao parametar  uzima aprilska minimalna korpa i taj iznos važi za sledeću godinu, a svi smo svedoci svakodnevnih poskupljenja svih proizvoda koja se kreću i do 50 odsto. Nadam da će Vlada Srbije imati sluha za zahtev sindikata o izjednačavanju minimalca i minimalne potrošačke korpe, što je i dogovoreno pre nekoliko godina, posebno zato što minimalnu zaradu prima daleko više zaposlenih od 350.000 radnika koji se zvanično vode na minimalcu. Pregovori tek predstoje i nadam se dogovoru sindikata i poslodavaca jer u suprotnom sledi scenario kao i prethodinih godina, odnosno odluku će doneti Vlada Srbije. 

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar
Mali: Minimalac naredne godine sigurno iznad 35.000 dinara

Mali: Minimalac naredne godine sigurno iznad 35.000 dinara

16.08.2021. 13:29 13:48