Suša već bere kukuruz i pravi ozbiljnu štetu
NOVI SAD: Kukuruza smo ovog proleća posejali više nego prošle setve, na milion hektara, ali ćemo ga imati manje nego u žetvi 2020. godine.
Suša i visoke dnevne temperature nikako ne odgovaraju poljoprivrednoj kulturi pa stručnjaci i analitičari, kako se žetva približava, izlaze sa novim podacima o tome koliko bi mogao da bude prosečan rod po hektaru.
Neki ratari su počeli da siliraju stabljike kukuruza za stočnu hranu, kako bi imali koristi od novog kukuruza jer u žetvi ne očekuju ni upola prinos u odnosu na lane.
Prema procena “Žita Srbije“, očekivani prnos bi mogao da bude u žetvi 5,9 tona po hektaru, s tim što je moguće da ove procene budu i korigovane u zavisnosti od klime u narednom perodu .
Po rečima direktorke “Žita Srbije“ Sunčice Savović, lane je pod kukuruzom bilo 970.000 hektara, a nacionalni prosek je iznosio 8,1 tone po hektaru...
Direktorka kaže da se očekuje da ove godine imamo u žetvi oko šeset milona tona kukuruza. Dodala je da ova suša liči na one iz 2012. i 2015. godine.
– Prosečan rod 2012.godine bio je tri tone po hektaru, pa smo tada dobili 3,75 miliona tona kukuruza. U žetvi 2015 godien prosečan rod je bio 5,4 tone po hektaru i te godine smo imali 5,68 miliona tona kukuruza – podsetila je direktorka Sunčica Savović.
Koliko očekuju ratari da će imati kukuruza ove setve zavisiće od njive do njive, kvaliteta zemlje i primenjene agrotehnike . Na potesu Kisača i Čeneja, u okolini Novog Sada, ima dosta poleglog kukuruza zbog jake kiše od pre tri sedmice.
- Ta kiša je bila u pravo vreme, ali nastavljene velike vrućine bez padavina nisu mnogo doprinele kukuruzu, pa sada biljka preživljava – kaže ratar iz Kisača Jozef Fokman. – Na nekim stabljikama ni nema klipa, a tomo gde ga ima je kratak i uzan. Zato bi bilo dobro kada bi palo bar 50 litara kiše.
Kukuruz 20,7 dinara u terminskom ugovaranju
Novim rodom se trgovalo na Produktnoj berzi Novi Sad, ali terminski ugovori su bili po ceni nižoj od trenutne i one koju ratari proželjkuju.
- Terminsko trgovanje kukuruzom roda 2021. preko Produktne berze odvijalo se tokom aprila i maja. Ugovori zaključeni u aprilu, po ceni od 18,2 dinara za kilogram bez PDV-a, dospevaju za isporuku od 1. do 31. oktobra, dok su u maju zaključeni po ceni od 20,7 dinira za kilogram bez PDV-a, za isti period isporuke.
Kukuruz rod 2020., najviše cene je dostigao tokom maja, kada je zabeležen cenovni nivo od 27,3 dinara za kilogram bez PDV-a.
Po njegovim rečima, rod će biti prepolovljen u odsnosu na prošlu setvu. Lane je imao 3,7 tona kukuruza po jutru, a u ovoj setvi se nada da će biti upola manje.
U pogledu cene, poljoprivrednici se slažu da će novi kukuruz zadržati trenutnu vrednost, oko 25 dinara bez PDV-a.
Poljoprivrendik iz Kovina Jadran Anđelković kaže da se kukuruz nije oprašio i da ima mnogo stabljika gde u šapurikama ima svega 30 odsto zrna, pa su zemljoradnici počeli da silirjau stabljike kako bi izvukli korist i dobili stočnu hranu.
– Ljudi gledaju da iskoriste zelenu stabljiku za stočnu hranu. Smatraju da će tako bolje finansijski proći jer je hrana za stoku stupa, pošto neće imati veliki rod od novog kukuruza – kazao je Anđelković. On kaže da je rano govoriti koliko bi se moglo dobiti kukuruza po hektaru jer nema najava da će toplotu zameniti kiše i padavine , koje bi bar malo mogle da poprave rod kukuruza.
Z. Delić