Šta ako izgubite pasoš u inostranstvu?
Od manjih do većih, neprijatnosti su nezaobilazni deo svakog putovanja u inostranstvo, bilo da je u pitanju porodičan odmor, poslovni put ili turistički obilazak.
Strah svakog putnika je gubitak pasoša ili drugog ličnog dokumenta – trenutkom nepažnje ili krivicom lopova, a u takvoj situaciji, putnik ne može da nastavi putovanje, niti da se vrati u Srbiju. Kako je direktor turističke agencije “Fantast turist” Goran Portić objašnjava, takvih situacija ima među Novosađanima, ali manje nego ranije, te na 1.000 putnika, njih dvoje izgube pasoš ili im bude ukraden. To je, ujedno, i jedan od razloga zbog čega se prilikom svake rezervacije od putnika traži da dostave pasoš ukoliko žive u Novom Sadu ili da pošalju fotografiju pasoša ukoliko žive daleko.
– Predlažemo putnicima da kopiju uvek čuvaju odvojeno od pasoša jer u slučaju da ga izgube ili im je ukraden, mogu mnogo lakše da dođu do privremene putne isprave koju izdaju naši konzulati – rekao je Goran Portić. – Proces indentifikovanja lica u samoj ambasadi se tako dosta skraćuje, pa savetujemo svakom putniku da ima ili fotogafisan pasoš u svom telefonu ili da kopiju ostave u svom smeštaju.
Egipat i Turska ove godine su izuzetno popularna destinacija za turiste, te kako je Portić kazao, to su bezbedne zemlje što se tiče krađa, dok se posebna pažnja treba obratiti prilikom posete Španiji i Italiji, naročito Kalabriji i Napulju, gde su krađe česte, dok ih u Grčkoj ima, ali u manjoj meri.
Ipak, hladna glava može biti od presudnog značaja. Nestanak dokumenta, bilo vozačke, lične karte ili pasoša, prvo treba prijaviti policiji zemlje u kojoj se putnik nalazi, a koja treba da izda potvrdu – u nekim zemljama, mogu tražiti broj pasoša, pa nije naodmet pre polaska na put kopirati prvu stranu ovog dokumenta i staviti ga u prtljag odvojeno od novčanika. Nakon dobijene potvrde o prijavi nestanka ili krađe u policijskoj stanici, sledeći korak je odlazak u najbliže diplomatsko-konzularno predstavništvo Srbije, a radi lakše identifikacije, poželjno je imati barem ličnu kartu ili vozačku dozvolu uz sebe, kako bi bilo moguće izdavanje putnog lista. On omogućava povratak u Srbiju, ali samo to, odnosno, sa njim se ne može putovati u druge zemlje, a potrebno je nabaviti i vize za zemlje kroz koje se tranzitira do Srbije, odnosno one koje nisu u bezviznom režimu. U slučaju da je u pitanju krađa cele torbice ili novčanika, potrebno je što pre stornirati kartice pozivom banke, a ukoliko je putnik ostao bez novca, postoji mogućnost da porodica uplati pare na račun domplomatsko-konzularnog predstavništva.
Sve neophodne informacije i uputstva, kao i spisak ambasada , mogu se pronaći putem Interneta na sajtu Ministarstva spoljnih poslova, kao i način uplate novca.
D. Andulajević