Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Cena gasa u Evropi obara rekord, kod nas ostaje po starom

13.08.2021. 09:33 09:38
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Zbog smanjenih količina gasa u podzemnim skladištima gasa u mnogim zemljama, ali i nekih drugih razloga, poslednjih nekoliko dana govori se o mogućem poskupljenju gasa na tržištu u svetu.

Naime, predviđa se da će globalne cene gasa ove zime oboriti rekorde jer su zalihe na ključnim tržištima pale na nizak nivo zbog ekstremno toplog leta. Tako je referentna cena holandskog prirodnog gasa u severozapadnoj Evropi porasla 80 posto u poslednja tri meseca, dostigavši istorijski rekord. Istovremeno, cena tečnog prirodnog gasa (TPG) u Aziji je na osmogodišnjem sezonskom maksimumu, pokazuju podaci koje je prikupio Rojters.

Ipak, potrošači u Srbiji, bar za sada, ne bi trebalo da brinu da će prirodni gas tokom grejne sezone koja je pred nama biti skuplji nego sada, iako cena ovog energenta u znatnoj meri zavisi od cene nafte, koja beleži rast. Naime, generalni direktor JP “Srbijagas” Dušan Bajtović je nedavno rekao da se cena gasa za domaćinstva neće menjati ni od jeseni , a da će se poskupljenje, zbog cene nafte koju prati cena gasa, preliti na JP “Srbijagas”. Bajatović je na to ukazao početkom jula, prilikom spajanja interkonektora na blok stanici od Bugarske preko Srbije do mađarske granice s mađarskim gasovodnim sistemom. Tada je predat potpisani ugovor između JP” Srbijagas” i mađarskog transportera gasa FGSZ, čime su rešeni svi međusobi uslovi transporta gasa preko dveju granica, Mađarska je počela da zakupljuje kapacitete, a Srbija postala važna tranzitna zemlja za srednju Evropu ka kojoj bi prve količine tranzitnog gasa trebalo da krenu od 1. oktobra. Na ovaj način Srbija je, istakao je Bajatović, stavila tačku na dugogodišnji veliki posao i konačno rešila pitanje snabdevanja gasa iz drugog pravca, a ne samo preko Ukrajine.

Da prirodni gas ne bi tebalo da poskupi kaže i predsednik Skupštine udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić. On je ukazao da je tečni gas mnogo skuplji od prirodnog i nije bazičan energent, odnosno koristi se samo kao dopuna.

- Na cenu prirodnog gasa utiče nekoliko parametra, a određuje se na osnovu formule u kojoj značajan uticaj ima cena nafte u poslednjih devet meseci pa se u skladu s promenama cene nafte u tom periodu menja i cena gasa - kada nafta ide naniže, na cenu gasa to se odrazi kasnije, a isto se dešava i kada cena nafte raste – kaže Vuletić. – Budući da cena nafte tek odnedavno idu naviše, promene cene gasa ne bi trebalo očekivati do proleća.

Slično kaže i predsednik Udruženja za zaštitu prava potrošača “Prosperitet” Radomir Ćirilović, koji ukazuje da je cena prirodnog gasa vezana za vrednost dolara i cenu nafte - odnosno da ta dva parametra znatno utiču na cenu gasa, te da pošto sada nema turbulencija na tržištu nafte nema logike da poskupi prirodni gas.

Potrošači prirodnog gasa u Srbiji ne bi trebalo da očekuju promenu cene kubika - ni na koju stranu, a ni troškova grejanja tokom predstojeće grejne sezone, koji se već nekoliko godina isti. Naime, treba reći da se cena kubnog metra prirodnog gasa nije menjala već nekoliko godina i da on košta oko 40 dinara. Negde nešto malo više, negde nešto malo manje, što zavisi od distributera do distributera.

Skladišta gasa u Evropi polupuna

Skladišta gasa u Evropi trenutno su popunjena između 50 i 60 posto u poređenju sa 80 odsto popunjenosti prošlog leta, ukazuju stručnjaci. To je, prema oceni analitičara ING banke, realan rizik da Evropa uđe u zimsku sezonu s niskim nivoom zaliha, što ukazuje na to da će cene imati podršku za rast. Ruski “Gasprom” je odložio rezervisanje dodatnih kapaciteta za tranzit gasa kako bi se podmirila potražnja, što, takođe, povećava rizik od rasta cena u Evropi, dodaju eksperti. Po rečima analitičara gasa u regionu EMEA iz kompanije “S&P Global Plats” Džejmsa Hakstepa, Rusija je sada jedina zemlja sa viškom proizvodnje, ali da bi povećala izvoz morala bi da rezerviše dodatne tranzitne kapacitete preko Ukrajine, a do ovog trenutka to nije učinila.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar