Sremski Karlovci: Gradnja pristana sada je izvesna
Bez rasprave odbornici Skupštine opštine Sremski Karlovci na preksinoćnoj sednici usvojili su izveštaj utrošku budžetskih para u prvih šest meseci ove godine, Odluku o postavljanju plutajućih obekata na delu obale i vodnog prostora na teritoriji Karlovaca, Odluku o izmenama i dopunama Plana generalne regulacije, i dali zeleno svetlo da se pristupi izradi izmena i dopuna Plana detaljne regulacije prostora namenjenog poslovnom centru, poslovanju i porodičnom stanovanju na Ćušilovu.
Prema podnetom izveštaju, u prvoj polovini godine punjenje budžeta ostvareno je 65 odsto od planiranog. S ovim procentom zadovoljan je predsednik opštine Aleksandar Saša Stojkečić, uzimajući u obzir, kako kaže, specifine okolnosti koje delom utiču i na ekonomska kretanja.
– Planirali smo budžet malo oštrije, budući da je sadašnjoj garnituri na vlasti ovo prva budžetska godina i nismo hteli sebi da dozvolimo nepromišljena iskakanja, tim pre što niko nije mogao da predvidi sa sigurnošću rasplet događaja u vezi sa koronavirusom i kako bi to moglo da se prelije u ekonomske i privredne tokove – rekao je Stojkečić nakon sednice. – Moram priznati da nas veoma raduje razvoj situacije u turizmu. Više od 50 novih kategorisanih ležajeva imamo u ponudi, što je za pola godine lep rezultat. Ti ležajevi su u različitim kategorijama smeštaja što znači da ljudi koji odlučuju da pružaju usluge turistima, računaju na različitu kategoriju potrošača, od onih odlične platežne moći do onih sa plićim džepom.
Usvajanjem izmena Plana generalne regulacije na prostoru Čerata radi gradnje hotela, Stojkečić kaže da su stvoreni urbanistički osnovi da investitor može da započne proceduru za dobijanje dozvola. Kao izuzetno značajnu na preksinoćnom skupštinkom zasedanju, Stojkečić ističe oduku o postavljanju plutajućih objekta, uz napomenu da je priprema te odluke bila vrlo složen i obiman adminsitrativno-pravni posao za opštinsku administraciju jer je bilo potrebno pribaviti saglasnosti od resornog ministarstva i „Voda Vojvodine“.
– Uspeli smo u relativno kratkom roku da dobijemo saglasnosti u odnosu na godine koje su iza nas i ponosni što smo rešili gordijev čvor. Koliko polovinom avgusta će biti sledeća sednica Skupštine opštine na čijem dnevnom redu će biti plan za postavljanje plovnih objekata koji proističe iz odluke koju smo usvojili. Zahvaljujući toj odluci, JKP „Belilo“ kao lučki operater ima osnov da krene u postavljanje šipova i ostalih elemenata kako bi plutajući obekat - ponton mogao da se stavi u funkciju, iako ima još niz radnji koje pre toga treba preduzeti. To je odluka koja je godinama kočila realizaciju projekta izgradnje pristaništa – kazao je Stojkečić.
Govoreći o predlogu da se menja Plan detaljne regulacije prostora namenjenog poslovnom centru, poslovanju i porodičnom stanovanju na Ćušilovu, Stojkečić ističe da je to rezultat zainteresovanosti investitora iz sektora vinogradarstva.
– Zadovoljni smo što smo uspeli da privučemo respektabilnog investitora u oblasti vinogradarstva. Reč je o velikoj i vinariji koja se pozicionirala visoko na lestvici uspešnih u našoj zemlji, vinariji Čoka. Nama mnogo znači svaka investicija u vinogradarstvu. Kao i svaki novi ležaj u turizmu, tako i svaki novi hektar pod vinogradima nam je vrlo važan. Karlovci vape za vinogradima. U opštem interesu da ih bude što više i da se Karlovci razvijaju u tom pogledu. Vinogradarstvo jeste vrlo skupa grana. Ogromne su investicije i ulaganja u tu granu, a prihodi dolaze postepeno, ali su dugotrajni za razliku od drugih oblasti, što daje osećaj stabilnosti i kontinuiteta. To je prednost vinogradarstva kao privredne grane. Nažalost, 20. vek je doneo, pogotovo druga polovina, urušavanje vinogradarstva u Karlovcima kao privredne grane – istakao je Stojkečić.
Z. Milosavljević