Troje uhapšeno za lažne dojave o bombama u sudu
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu, u saradnji s Upravom kriminalističke policije MUP, rasvetlili su krivično delo izazivanje panike i nereda i uhapsili troje osumnjičenih Novosađana: T. M. (25), D. M. (28) i Č. I. (38).
Sumnja se da je, 13. jula, T. M. pozvala telefonom centralu novosadskog suda i lažno dojavila da je u tom objektu postavljena bomba.
Takođe, sumnja se da ju je na lažnu dojavu bombe, posredstvom D. M, nagovorio Č. I. kako bi bio odložen proces koji se protiv njega vodi u Osnovnom sudu.
T. M. i D. M. je određeno zadržavanje do 48 sati i biće privedene, uz krivičnu prijavu, osnovnom javnom tužiocu u Novom Sadu.
Č. I. je sproveden u Okružni zatvor, na osnovu poternice koju je za njim raspisao Osnovni sud u Novom Sadu, saopštila je policija.
Prema saznanjima “Dnevnika”, ove godine bilo je 11 dojava da je u novosadskoj palati pravde postavljena bomba. Posle protivdiverzionog pregleda, ispostavilo se da su dojave bile lažne.
Talas lažnih dojava o postavljenim bombama u zgradi novosadskog pravosuđa, u kojoj se nalaze Osnovni, Viši, Privredni i Apelacioni sud, kao i Osnovno, Više i Apelacionog javno tužilašvo, “eksplodirao” je ovog meseca, kada je za nepune dve nedelje bilo čak četiri poziva: 1, 8, 12. i 13. jula.
U sudu kažu da se svaki poziv na telefonskoj centrali beleži: ostaje identifikacija broja, pa radnik na centrali o tome odmah obaveštava šefa obezbeđenja zgrade suda. U najkraćem roku sledi prijava policiji i tužilaštvu, a po odluci Apelacionog suda, koji je domaćin zgrade, svi procesi koji su u toku odmah se prekidaju, zgrada se prazni i obavlja se kontradiverzioni pregled, koji obično traje sat, sat i po.
Pre ovog hapšenja, pripadnici Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu rasvetlili su krivično delo izazivanje panike i nereda i u saradnji s Policijskom upravom u Subotici i uhapsili Z. B. (47) iz Subotice. Sumnja se da je on, 25. maja, telefonom pozvao centralu Osnovnog suda u Novom Sadu i lažno ih obavestio da je u podrumu te zgrade postavljena bomba. Policija je, protivdiverzionim pregledom, utvrdila da se u zgradi suda ne nalazi nikakva eksplozivna naprava, a operativnim radom identifikovala je osumnjičenog.
Za ovo krivično delo, inače, predviđena je kazna do tri godine zatvora.
U proteklih devet godina, kako “Dnevnik” saznaje, bilo je ukupno 127 poziva centrale novosadske palate pravde s informacijom da je postavljena bomba. Sve su bilo, na sreću, lažne. Za ovo vreme doneta je samo jedna pravosnažna presuda pre nekoliko godina, kada je osoba za lažbu dojavu o bombi osuđena na 18 meseci zatvora.
M. Bozokin