Strani gosti se vraćaju u vojvođanske banje i na jezera
NOVI SAD: Hoteli i domaća radinost u turističkim mestima i gradovima u našoj pokrajini nisu još popunjeni kao što su bili tokom juna 2019. godine, pre izbijanja pandemije kovid-19, premda podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je broj dolazaka turista i ostvarenih noćenja višestuko uvećan u odnosu na prošlu godinu.
Hotelijeri i vlasnici smeštaja za izdavanje slažu se da se gosti vraćaju, ali ne u obimu u kojem se očekivalo kada su epidemijske mere popustile sredinom juna, a od pre nekoliko dana počela letnja turistička sezona.
I jedne i druge ohrabruje što ima rezevisanog smeštaja za juli i avgust i što se polako vraćaju strani gosti, koji su znatno uvećavali domaći turistički promet. Trenutno najviše odmaraju gosti bez vaučera, mada i hotelijeri i u domaćoj radinosti primaju i vaučere.
U novosadskim hotelima Ezgit je dobrano popunio kapcitete.
- Kao i pre epidemije, strani državljani su rezervisali celokupan smeštaj za vreme održavanja festivala - kazali su u hotelu “Leopold” na Petrovaradinskoj tvrđavi. - Hotel su pre izbijanja pandemije punili strani gosti, pa je tako i sada. Trenutno u hotelu borave strani turisti i među njima je i grupa iz Kine , ali još uvek to nije u broju dok nije bilo epidemije – kazali su u “Leopoldu”.
Na severu pokrajine dugu tradiciju u turizmu ima Palićko jezero, u istoimenom mestu Palić, ali se hotelijeri ne hvale odviše punim smeštajnim kapacitetima. U hotelu “Prezident“ rezervisano je oko 60 odsto smeštaja za juli i avgust, a tokom juna gostiju je bilo samo tokom vikenda. – Posao se polako vraća, mada ne kao što smo očekivali kada su popustile epidemijske mere.
U turističkoj organizaciji Subotice kažu da je uočljivo da nema stranih gositiju, prvenstveno iz Mađarske i Kine, koji su bili najbrojniji dok nije stigao virus, i to se uočava po broju noćenja na mesečnom nivou.
Banatska Venecija puna gostiju
Jedini koji ne kubure u turističkom prometu su u Beloj Crkvi ili, kako ovu varoš još zovu, banatska Venecija zbog jezera, gde je, po rečima direktora Turističke organizacije Novice Jovanovića, turista bilo u letnjim mesecima prošle godine kao da nije bilo epidemije. – Gosti nas ni tada a ni sada ne zaobilaze. Dolaze, uglavnom, na jednodnevne izlete zbog kupanja na jezerima, ali ima i onih koji ostaju duže, tokom vikenda, pa i na pet do sedam dana .Imamo oko 500 objekta: vila, vikendica, apartmana koji već imaju popunjen smeštaj od 70 do 80 odsto – kazao je Jovanović, rekavši da Bela Crkva nema hotel, ali ima desetak restorana, gde se gosti mogu okrepiti i osvežiti.
– Pre epidemije, u maju i junu 2019 godine, na Paliću je bilo blizu 16.300 noćenja, a u Subotici 12.500. Ove godine u maju i junu na Paliću je ostvareno oko 8.800 noćenja, a u Subotici oko 7.500 noćenja – rekao je Nešo Radulović iz subotičke turističke organizacije.
Specijalni rezevar prirode Deliblatska peščara prostire se na blizu 35.000 hektara i obuhvata opštine Kovin, Alibunar, Belu Crkvu i Vršac. Mala Sahara, Velika peščara ili Banatska peščara neki su od sinonima za rezervat prirode, gde je za smeštaj stranih gostiju posebno na glasu Skorenovac, udaljen od Kovina nepunih sedam kilometara, a od Beograda pedesetak.
U selu je bilo, sve dok pandemija nije izbila, čak 26 kreveta u hostelima i 138 ležaja u dvokrevetnim i trokrevetnim sobama u domaćoj radinositi i godišnje je ostvareno tokom letnje sezone 6.000 noćenja - Ove godine bilo je svega pedesetak – kazao je predsednik Udruženja domaćina u eko–ruralnom turizmu Erne Bani. – Posebno smo bili interesantni velikim grupama koji autobusima iz Mađarske i Rumunije dolaze na tri dana. Jedan dan idu u celodnevni oblizak Beograda, drugi dan posete Lepenski vir i Đerdap, a treći treći dan da vide Deliblatsku peščaru i Vršac i po povratku svrate u Novi Sad i na Palić. Sada još uvek nemamo takve goste, uglavnom dolaze u tranzitu, ali postoje rezervacije za septembar i oktobar, što je dobro da se finansijski malo oporavimo– rekao je Bani.
Z. Delić