Vučić s Fajon, Bilčikom i Flekenštajnom
BEOGRAD: Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa posrednicima Evropskog parlamenta u međustranačkom dijalogu Tanjom Fajon, Vladimirom Bilčikom i Knutom Flekenštajnom.
Informacija o sastanku i fotografija objavljene su na Instagram nalogu buducnostsrbijaav.
Posrednici EP: Pomažemo, ne donosimo konačno rešenje
Posrednici Evropskog parlamenta za međustranački dijalog, koji su danas započeli dvodnevnu posetu Srbiji i drugu fazu dijaloga o izbornim uslovima, ističu da razgovori treba da pomognu reformske procese u Srbiji, da ne donose gotova rešenja već da pomažu da se stvori prostor za to, a da je političko vlasništvo i odgovornost za ishod dijaloga na plećima političkih snaga u Srbiji.
Ako je neko imao sumnje u posvećenost EP evropskoj budućnosti Srbije, nemojte više sumnjati, poručuju u autorskom tekstu "Blicu" sadašnji i bivši poslanici EP Vladimir Bilčik, Tanja Fajon, Knut Flekenštajn i Eduard Kukan.
Napominju da je EP zbog pandemije kovida-19 zamrzao sve svoje misije u zemlje van EU u 2020. i da posle 18 meseci prva zvanična misija koju je odobrio predsednik EP ne ide u Vašington ili Peking već u Beograd.
Kako se navodi, to je veoma snažan politički signal koji ističe posvećenost EP i posrednika u međustranačkom dijalogu u Srbiji.
Evroparlamentarci navode da su mnogo uložili u taj dijalog koji treba da pomogne reformske procese u Srbiji i izražavaju očekivanje da će se svi koji su pozvani odazvati pozivu i da će se uključiti u dijalog.
Međustranački dijalog, kako ističu, obezbeđuje platformu političkim partijama, pokretima i akterima da se angažuju pod jednakim uslovima bez obzira na to koliko su mali ili veliki.
Sedenje za stolom nije samo po sebi cilj. Mi smo mnogo ambiciozniji od toga. Želimo da obezbedimo politički prostor koji može da omogne da se postigne konsenzus oko određenih nerešenih pitanja pred naredne izbore u Srbiji'''', stoji u tekstu.
Dodaje se da su izveštaj EK o Srbij za 2019-20. i rezolucija EP o Srbiji jasno istakli da je od suštinske važnosti za evropski put Srbije da vladajuća većina i opozicija, svaka u svojoj ulozi , međusobno razgovaraju o najvažnijim političkim pitanjima.
Međustarančki dijalog je tako direktni povezan sa strateškim izborom Srbije, navode u tekstu.
Evropski posrednici napominju da međustranački dijalog nije bez izazova i da ne potcenjuju teškoće da se politički oponenti okupe za jednim stolom.
Kako kažu, ostalo je još mnogo da se uradi kako bi se ojačalo poverenje među političkim snagama, ali da veruju da suštinska unapređenja izbornog procesa i medijskog ambijenta treba da se postignu u narednim mesecima.