EP: Srpkinje na krovu Evrope (foto, video)

27.06.2021. 22:38 23:57

U finalu Evropskog prvenstva za košarkašice Srbija je savladala Francusku sa 63:54 (14:11, 17:15, 17:14, 15:14) i osvojila zlatnu medalju.

Neverovatnu igru, još jednom, prikazale su Srpkinje, košarkašice Marine Maljković. Odbrana za udžbenike košarke, prostudirana igra Francuskinja do detalja i uspeh je morao doći. Zlatna medalja je zaslužena, pali su redom: Španija, Belgija i Francuska.

U prvoj četvrtini Francuskinje su povele u meču, bilo je puno ishitrenih šuteva sa obe strane, ali odbrane su bile žestoke. Ana dabović je dovela Srbiju u prvo vođstvo trojkom 7:10. Usledio je presing Srpkinja i Francuskinje su počele da greše. Na kraju četvrtine bilo je 11:14 za Srbiju.

Krenule su Francuskinje još agresivnije, njihove igračice sa klupe unele su još živosti u igri, ali Srpkinje su uzvraćale. Koševima Bruks i trojkom Vasić bilo je 18:27 na 4,02 do kraja druge četvrtine. Još jedna dobra odbrana Srpkinja, Francuskinje su pokušavale iz reketa gde su udvajane, i bilo je 18:31 na 2,48 do kraja poluvremena. Vratile su se Francuskinje u igru poenima Vukosavljević, a Srpkinje su imale nekoliko promašaja iz otvorenih šuteva. Na kraju poluvremena bilo je 26:31.

Sonja Vasić MVP i članica idealne petorke EP

Košarkašica Srbije Sonja Vasić proglašena je za najkorisniju igračicu (MVP) Evropskog prvenstva, a izabrana je i u idealnu petorku turnira.

Vasić je predvodila Srbiju do druge zlatne medalje na EP, a finalni meč završila je sa 12 poena, osam poena i šest asistencija.

Vasić posle Olimpijskih igara završava igračku karijeru.

A post shared by KSSrbije (@kssrbije)

Neverovatnu šahovsku partiju igrale su Marinine lavice. Odbrana je savršena, Francuskinje nemaju organizovan napad, Vilijams i Vukosavljević nisu imale rešenja a Ana Dabović pogodila je dve trojke za 26:39 i 0:10 posle poena Anderson bilo je 26:41 u trećoj četvrtini na 5,28 do kraja četvrtine. Nekoliko grešaka Srpkinja, faul Škorićeve u napadu, pa Krajišnik u odbrani i Francuskinje su prišle na 40:48 na kraju trećeg dela igre.

U četvrtoj četvrtini ponovo Srbija pritiska odbranom, Anderson pogađa za dva a Bruks za tri poena i 13 poena razlike 42:55. Francuskinje su uporno pokušavale ispod koša da napadnu, što ih je usporavalo, Srpkinje su sužavale reket i postavljena klopka je funkcionisala. Žoanet je pogodila dve trojke i nagovestila povratak. Ali bilo je kasno, Vasić je solo prodorom postigla koš za 54:63.

Srbija je potpuno zasluženo na tronu Evrope.

Francuska-Srbija 54:63 (11:14, 15:17, 14:17, )

VALENSIJA: Dvorana: Pabeljon munisipal fuente de San Luis, sudije: Forsberg (Danska), Gedvilas (Litvanija), Ližka (Poljska).

FRANCUSKA: Epupa, Mijem 2, Šartero 6, Gruda 5, Sijak 2, Mišel 6, Vukosavljević 15 (5sk), Ruper, Vilijams 5 (5as), Johane 13, Duše, Čačuang.

SRBIJA: Vasić 12 (8sk, 6as), Čađo, Jovanović 3, Bruks 15 (5sk), Butulija, Crvendakić, Anderson 18, Dabović 9, Škorić 2, Janković, Dugalić 2, Krajišnik 2 (13sk).