EP: Srpkinje su u finalu, posle drame pala i Belgija

26.06.2021. 22:43 23:57

Na Evropskom prvenstvu za košarkašice koje se igra u Španiji i Francuskoj, Srbija je u polufinalu pobedila Belgiju sa 74:73 (23:17, 9:19, 22:19, 20:18) i plasirala se u finale.

Srpkinje su priredile još jednu dramu savladavši odlične Belgijanke. Počele su odlično, u prvoj četvrtini vodile su 11:2 i 18:8. Crvendakić je u tom delu igre bila odlična u reketu.

U drugoj četvrtini okrenula se igra. Belgijanke su zaigrale bolje, pre svega, sigurnije na šutu sa distance i za tri poena, a Alemand je bila nezaustavljiva i svojim poenima je preokrenula ovaj deo meča. Dobile su drugi deo igre Belgijanke 9:19, i prvo poluvreme je završeno 32:36.

U drugom delu utakmice vodila se prava borba. Kod Srbije su nedostajali poeni Bruks, ali je Sonja Vasić bila odlična i održavala je priključak. Kada se i Jovanović priključila, a Čađo postigla prvu trojku, znalo se da će meč biti neizvestan. Umornu Alemand podržavale su Deler i K. Meštag. Na kraju treće četvrtine, koju je Srbija dobila 22:19, bilo je 54:55.

U poslednjoj četvrtini Srbija nije popuštala odbranu i to je ono što ih je krasilo celo prvenstvo. Isterane protivnice iz reketa i naterane na nerezonske šuteve jednostavno su popustile. Srbija je prešla u vođstvo koje je održavala do kraja penalima. Međutim, na 1,6 sekundi do kraja meča, i poen prednosti, Bruks je loše izvela loptu na početku napada ispod svog koša i Meseman je uhvatila i pogodila koš, ali je na sreću utakmica prethodno završena za delić sekunde.

Srpkinje će u finalu igrati protiv Francuske u nedelju od 21.00, od 18.00 za treće mesto sastaju se Belorusija i Belgija.

Srbija-Belgija 74:73 (23:17, 9:19, 22:19, 20:18)

VALENSIJA: Dvorana: Pabeljon munisipal fuente de San Luis, sudije:Forsberg (Danska), Kalpakas (Švedska), Gedvilas (Litvanija).

SRBIJA: Vasić 16 (8sk), Čađo 3, Jovanović 9 (5sk), Bruks 4 (7sk), Butulija 2, Crvendakić 15, Anderson 8, Dabović 6, Škorić 2, Janković, Dugalić, Krajišnik 9 (5sk).

BELGIJA: K. Meštag 11, Deler 14 (8as), Karpro, Meseman 8 (7sk), Liskens 8, H. Meštag 7, Geldof 2, Be. Masej, Novelars, Vanlo, Bi. Masej 5, Alemand 18.