Dodeljene nagrade Evropske unije za književnost
Nagrada Evropske unije za književnost za 2021. pripala je Dejanu Tiagu Stankoviću, autoru romana „Zamalek” u izdanju “Lagune”, saopšteno je na onlajn pres konferenciji u Briselu. Ovo prestižnu nagradu dobilo je ove godine13 pisaca iz 13 evropskih zemalja.
- Žiri je bio impresioniran veštom jezičkom imaginacijom autora. Radnja romana je smeštena u Kairo, likovi različitih nacionalnosti nose sa sobom sudbine koje su obojile 20. vek, što sve na duboko literarni način zanima čitaoce u Srbiji. Ovaj roman, na fonu je sa „Aleksandrijskim kvartetom“ Lorensa Darela, čuvenom knjigom, i donosi izuzetno snažnu književnu priču - rekao je Nenad Šaponja, predsednik našeg žirija. Dejan Tiago Stanković „Zamalek“ sa podnaslovom „roman o kismetu“ smestio je u Kairo, u četvrt izniklu na rečnom ostrvu u Nilu, a radnja se vrti oko antikvarnice koju vode pomalo kontroverzni egiptolog Kosta i njegova poćerka Arna sve dok njega ne stignu gresi iz prošlosti.
Nagrada Evropske unije za književnost (the European Union Prize for Literature) je godišnje priznanje koje se dodeljuje najboljim evropskim spisateljima u usponu, i to u cilju isticanja kreativnosti diverziteta i bogatstva savremene evropske književnosti; promocije cirkulacije dela evropske književnosti; pružanja podsticaja međunarodnoj prodaji knjiga; podsticanja interesa za izdavaštvo, prodaju knjiga i čitalaštvo, posebno kada je reč o delima koja su nastala u drugim evropskim zemljama. Nagrada Evropske unije za književnost ustanovljena je 2009. da bi se ukazalo na različitost glasova u savremenoj beletristici, kao i da bi se podstaklo međusobno upoznavanje.
Dodelu nagrade organizuje partnerski konzorcijum koji čine Evropski savet pisaca, Federacija evropskih izdavača i Evropska i međunarodna federacija knjižara i distributera, uz podršku Evropske komisije za književnost. Nagrada se finansira kroz program Kreativna Evropa, a dostupna je svim zemljama koje učestvuju u tom programu EU za finansiranje kulturnog i kreativnog sektora.
Proces dodele podrazumeva imenovanje nacionalnih žirija, koji se sastoje od stručnjaka iz područja književnosti, izdavaštva i knjižara, u rotirajućoj trećini zemalja učesnica programa Kreativna Evropa. Nakon što su ušli u uži izbor od dva do pet kandidata, svaki žiri odlučuje o svom nacionalnom pobedniku. U žiriju koji je odlučivao o tome koje će se knjige iz Srbije naći ove godine u konkurenciji bili su izdavači Bora Babić i Ivan Bevc, urednica Ana Pejović i pesnik, kritičar i izdavač Nenad Šaponja. U užem izboru bilo je 55 autora iz 13 zemalja među kojima su bili i romani naših pisaca“Podstanar” Filipa Grujića (Lom), “Prekrasne ruševine” Sava Stjepovića (Dereta) i “Hostel Kalifornija” Zvonke Gazivode (Geopoetika).
Laureatima sleduje novčana nagrada od 5.000 evra i, što je još važnije, podrška fondova za prevođenje na druge jezike i promociju u drugim zemljama. Dobitnici Evropske nagrade za književnost iz Srbije ranijih godina bili su Jelena Lengold („Vašarski mađioničar“, 2011), Uglješa Šajtinac („Sasvim skromni darovi“, 2014) i Darko Tuševljaković („Jaz“, 2017).
N. Popov