Filipinski tarzijer: Komunicira putem ultrazvuka
Filipinski tarzijer ili avet je drugi najmanji primat na svetu.
Prvi put je opisan 1894. godine, ali je jedna njegova osobina sve do nedavno bila misterija. Kada bu naučnici uhvatili neki primerak ove vrste, dešavalo se da životinja otvori usta kao da zavija, ali ne bi ispustila nikakav zvuk.
Ovakvo ponašanje je bilo posebno čudno jer su do tada zabeleženi razni zvukovi koje tarzijeri proizvode – od prodornog piska do nežnog zvuka poput pesme ptica. Misterija je rešena 2012. godine kada su naučnici ustanovili da filipinski tarzijeri komuniciraju putem ultrazvuka, odnosno zvukova visokih frkvencija koje ljudsko uvo ne može da čuje.
Sa svojim velikim žućkastim očima i ušima poput slepog miša, tarzijeri su noćni lovci. Zanimljivo je da se nakon lova uvek vraćaju na isto drvo, što ih zapravo može dovesti u opasnost. Na ostrvu Bohol se nalazi rezervat gde se Filipinska tarzijer fondacija bori za očuvanje ove gotovo ugrožene vrste.
Filipini, ostrvska država u zapadnom delu Tihog okeana, su dom velikog broja različitih biljnih i životinjskih vrsta. Na više od 7.600 ostrva rastu primerci pet odsto svih biljaka koje postoje na svetu. Takođe, gotovo polovina životinja koje nastanjuju ova ostrva ne mogu se videti nigde drugde u svetu, a svako ostrvo karakterišu različite vrste.
Uslovi života na ostrvima podstiču nastanak novih vrsta ili razvoj i podelu određene vrste na nekoliko novih. Međutim, i ovaj ekološki raj je ugrožen uništavanjem staništa, njihovom fragmentacijom i pretvaranjem u obradive površine. Više od 700 autohtonih vrsta suočava se sa pretnjama od izumiranja. U vreme globalne pandemije situacija se pogoršala, jer su organizacije za očuvanje prirode zabeležile povećanje ilegalnog ribolova i seče retkih biljaka.
M. Sć.