Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srbija leži na sirovinama vrednim 200 milijardi evra

05.05.2021. 11:21 11:22
Piše:
Foto: pixabay.com

Procenjena vrednost rezervi mineralnih sirovina u Srbiji je viša od 200 milijardi evra i to je ogromno bogatstvo o kojem ćemo voditi računa, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.

Ona je naglasila da nikakav ugovor sa “Rio Tintom” neće biti potpisan dok ne budu sprovedene sve neophodne studije uticaja na životnu sredinu i dok svi ne budu imali uvid u to.

„Srbija neće raditi ništa što će ugroziti životnu sredinu, bilo da je reč o litijumu, koji je ruda 21. veka, ili nekoj drugoj. Tek kad budemo znali da se litijum može proizvoditi na održiv način, uz zaštitu životne sredine, zašto da ne razmišljamo o fabrici litijumskih baterija i električnim automobilima, gde će se desiti rast svuda u Evropi”, rekla je Mihajlović saopšteno je iz Ministarstva.

Ističe da je jadarit jedinstven mineral u svetu i dodaje da će i tehnologija kojom će on biti iskopavan, takođe, će biti jedinstvena.

„Treba da budemo svesni šta znači istraživačko pravo. Niko nema pravo da uđe na parcelu dok vlasnik ne dozvoli. Pri tom, kompanija treba da ispuni brojne kriterijume - da ima projekat i saglasnosti više institucija. Te istražne bušotine su prečnika 10-15 cm, nikakvi krateri”, objasnila je Mihajlović.

Kaže da je puno agresije, fanatizma i neistina koje izgovaraju pojedini ekolozi u Srbiji i dodaje da je važno da se služe činjenicama, umesto da sakupljaju poene na poluinformacijama i zastrašivanju građana.

Mihajlović je istakla da je na državi da stvori zakone i da ima dobru inpsekciju, te da je ovo važna godina za energetski sektor.

„Nismo slučajno doneli četiri nova zakona. Od nas se traži da u vremenu ispred nas napravimo dobru energetsku politiku, da budemo energetski i ekološki bezbedni, da građani imaju dovoljno električne energije, koju ćemo sve više proizvoditi iz obnovljivi izvora - hidro, gasnih i solarnih elektrana, a da postepeno u decenijama ispred nas smanjujemo i zatvaramo termoelektrane”, zaključila je Mihajlović.


Solarni paneli

Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović osvrnula se i na obnovljive izvore energije, odnosno postavljanje solarnih panela.

„Ranije vam je bila potrebna građevinska dozvola da bi postavili solarne panele na krov. Sada smo kroz novi zakon to pojednostavili i uprostili proceduru. Potrebno je da napravite projektno-tehničku dokumentaciju i da dobijete rešenje o odobrenju da postavite solarni panel, potom potpisujete ugovor sa lokalnom distribucijom. Plan nam je da sve bude jasno, kratko i jednostavno. Na ovaj način em proizvodite zelenu energiju, em kad niste kod kuće ona se čuva za sledeći mesec, čime snižavate svoj račun za električnu energiju“, rekla je ona.


Ministarka je izjavila da je 2021. godina velikih promena u energetskom i rudarskom sektoru i da četiri nova zakona u toj oblasti predstavljaju bazu daljeg razvoja i energetske tranzicije Srbije.

Mihajlović je podsetila da je do 21. maja otvoren poziv za lokalne samouprave da se prijave za subvencionisanje energetske efikasnosti, kao i da je neophodno smanjiti potrošnju električne energije između 35 i 45 odsto.

„Lokalne samouprave će raspisati dva javna poziva - jedan za kompanije koje će te poslove realizovati, a drugi, u toku jula, za građane, da se jave i zamene stolariju. Ono što je važno je da nema ograničenja da li živite u stambenoj zgradi ili porodičnoj kući, kao što neće biti ograničenja ni u kvadraturi”, navela je ona. Prema rečima ministarke, ove godine reč je o pilot-projektu, jer su zakoni tek usvojeni.

„Već sledeće godine očekujemo buyet od najmanje 150 miliona evra samo za zamenu stolarije“, izjavila je Mihajlovićeva.

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar