POTROŠAČKO ĆOŠE Pripreme za Uskrs i Prvi maj
Nakon Uskrsa prošle godine, koji se slavio pod senkom policijskog časa, ovog vikenda se proslavlja i Uskrs i 1. maj pod relaksiranim epidemiološkim merama.
Na sreću, vanrednog stanja nema, a na građane se računa da budu odgovorni, ali i da uživaju u neradnim danima i praznicima sa svojim najmilijima. Kako neki Novosađani planiraju da obeleže 1. maj tradicionalno – uz roštilj i omiljeno piće sa prijateljima i porodicom, bilo u prirodi, uz Dunav ili u dvorištu svoje kuće, drugima to ne odgovara jer pripremaju trpeze za Uskrs, dok mnogi slave Đurđevdan nedugo zatim, pa su i pripreme za slavu već u toku.
Velikom petku raduju se i stariji i mlađi, te se tako različite generacije okupljaju kako bi zajedno šarali jaja, bilo voskom, voštanim bojicama ili četkicama, a pored tradicionalnog farbanja jaja u ljuskama luka – lučevini, široka ponuda farbi za jaja sada se može pronaći i na pijacama, u prodavnicama i marketima, a čak su izložene i u pojedinim trafikama. Pored obične farbe za jaja koja košta pet dinara po kesici, na tezgama Futoške pijace ove godine izuzetno su popularne ruske farbe za jaja, koje su dosta skuplje i koštaju 50 dinara po kesici. Kako prodavci govore, prodaja tih farbi ide veoma dobro, a cena je veća jer je koncentrat boje u njima veći, što ih čini efikasnijim, i kako tvrde, kvalitetnijim.
Šta lepše ide uz šunku i jaja za uskršnji doručak od mladog luka, koji se na Futoškoj pijaci prodaje u vezama na akciji 3 za 100 dinara. Najbitniji deo praznične trpeze – jaja, u zavisnosti od klase, na pijacama koštaju od 10 do 15 dinara po komadu, dok je u marketu za pakovanje od 10 jaja potrebno izdvojiti od 84 do 210 dinara. Prema rečima jedne od prodavačica na pijaci, kupaca za jaja ima, ali mnogo manje nego prethodnih godina kada su porodice kuvale po 50 ili 100 jaja, dok se sada Uskrs obeležava mnogo skromnije. Manjoj kupovini je, kako kaže, doprinelo i kišovito vreme te je prekjuče bilo mnogo više kupaca nego juče. Ipak, redova ispred tezgi sa jajima ima.
Radost za mališane svakog Uskrsa predstavljaju i čokoladne zeke, čija cena se kreće između 40 i 200 dinara u zavisnosti od veličine. Na Futoškoj pijaci prodaju se i mini paketići sa čokoladnim jajima i zekama po ceni od 70 do 150 dinara. Prodaja uskršnjih slatkiša ide slabije nego prethodnih godina, što ne iznenađuje prodavce ove pijace, koji kažu da je već godinama unazad primetan trend odlaska u markete i izbegavanja pijaca.
Bez obzira što su se 1. maj i Uskrs proslavljaju dan za danom, sugrađani su željni ragovora i druženja, te velik broj njih planira odlazak na kampovanje, izlet ili pečenje roštilja sa porodicom, ali se i nada leom vremenu. Za kilogram pilećih krilaca potrebno je izdvojiti od 200 do 250 dinara, dok pileće grudi koštaju od 350 do 400 dinara po kilogramu. U većini mesara i marketa, kilogram roštilj kobasica – ljutih ili običnih, košta od 320 do 500 dinara, dok je za ćevape potrebno izdvojiti od 350 do 700 dinara. Pljeskavice koštaju od 300 do 400 dinara po kilogramu, a za one koji roštilj meso vole da pripreme sami ili za nedelju planiraju kuvanje sarme, svinjsko mleveno meso košta od 340 dinara 500 dinara, a ćureće se može naći po cenama od 379 do 460 dinara za pola kilograma. Slasna sirova slanina košta od 415 do 600 dinara, dok 3 kilograma ćumura staje 400 dinara.
U novosadskim mesarama ponuda mesa je velika, ali kako kažu prodavci, već ujutru se velika količina rasproda, pa treba poraniti kako bi izbor za kupovinu bio veći. Za kilogram barene šunke potrebno je izdvojiti od 490 do 500 dinara, kolenica staje 300, dok svinjske butkice koštaju od 320 do 350 dinara. Naruybine za pečenu prasetinu, jagnjetinu i roštilj za petak, subotu i nedelju u mesarama koje nude i pečenje mesa već postoje, a uslužno pečenje mesa sve je traženije. Kako je kazala prodavačica Suzana Rakić iz mesare “Gavrilović” u Ulici Pavla Papa, mušterija ne manjka.
– Dosta se kupuje i sirovo meso, tirolske plećke i butke, tako da je prodaja ide dobro, a imamo dugogodišnje verne mušterije koje uvek mogu da računaju na nas – rekla je Suzana Rakić. – Pored pečenja i šunke, za Uskrs se traži i junetina za domaću supu. Kilogram sirovog roštilj mesa u proseku košta 650 do 700 dinara, u zavisnosti od toga šta kupujete.
Kilogram pečene prasetine staje 1.500 dinara, dok jagnjetina košta 1.900 dinara. Sirova prasetina staje 500 dinara po kilogramu, a jagnjetina 800. Kilogram tirolske plećke košta od 700 do 750 dinara, dok svinjski but staje 400, a dimljene kobasice su 950.
D. Andulajević
Foto: V. Fifa