Uručeni sertifikati polaznicima obuke za nezaposlene: Zanatom do posla
Dvadeset polaznika juče je dobilo sertifikate nakon obuke za stare i umetničke zanate koji obuhvata celokupan proces izrade unikatnih proizvoda, uz korišćenje, mahom, jednostavnih alata. Kurseve je organizovalo Udruženje zanatlija, u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje i Gradom Novim Sadom.
Polaznici, njih 40, koliko ih je i prošlo obuku; bili su organizovani u manjim grupama, kako bi se ispoštovale epidemiološke mere. Upravo zbog toga je i uručenje sertifikata podeljeno na dva dana. Danas će sertifikate dobiti preostalih 20 polaznika, a svi su sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje i obuka je besplatna.
Jedna od polaznica je i Nataša Tomić, koja je prošle godine ostala bez posla. Kaže da je radila u poljoprivrednoj apoteci, a kako je zaštitar u voćarstvu, obavlja i sezonske poslove rezidbe. Agronom po struci, kaže oduvek je imala skrivenu želju ka umetnosti, te se odlučila za izradu i oslikavanje predmeta od porculanske gline.
- Imali smo 120 časova. Obuka je bila poprilično intenzivna, družili smo se tri puta nedeljno. Kurs je za mene jedno kreativno i lepo iskustvo. Bavili smo se izradom različitih predmeta od gline, svako po nekoj svojoj intuiciji – kaže Nataša za “Dnevnik”.
Pored izrade i oslikavanja predmeta od gline, polaznici su imali priliku i da se podrobnije upoznaju sa kursom slikanja na tekstilu.
Vlasnica studija za slikanje na tekstilu Marina Trifunov, koja se umetničkim zanatom bavi dvadeset godina kaže da je kod nje bilo osam polaznica.
- Većinom su polaznice kursa žene, retko kada muškarci. Ima ih i mlađih i srednjih godina. Razlog zbog kog se odlučuju za ovaj kurs je to što imaju neke afinitete ka umetnosti ili im se dopada ovaj način rada - pojašnjava Trifunov.
Kaže da je ona počela da se bavi ovim zanatom tako što je putovala i kupovala suvenire po inostrastvu. Među prvima je počela da se bavi ovim umentičkim zanatom, posredtvom koga je moguće praviti suvenire, ali i oslikati i razne predmete, poput jastučnica, poslužavnika...
- Kao što umetnici oslikavaju platno, tako je moguće oslikati i upotrebni predmet- kaže Trifunov.
Od umetničkog zanata mogla je, kaže, živeti pre korone, jer su mušterije bili turisti, kako domaći tako i inostrani. Međutim, korona je uticala na to da poslednjih nekoliko meseci u ovom poslu nastalo zatišje.
Predsednik novosadskog Udruženja zanatlija Slavko Novaković ističe da se na svaku obuku javi tri puta više polaznika.
- Ljudi su veoma zainteresovani za zanate, da uče i rade. Kad završe obuku, dobiju sertifikat, a prvo pitanje koje postave je: “Kako da otvorimo malu zanatsku radnju”? Ja im odgovorim da ćemo im mi biti logistika da otvore radnju, a da je njima dobro da izuče zanat i da ga zavole – kaže Novaković.
Ovaj tečaj traje tri, a u Udruženju će insistirati da kurs traje šest meseci, kako bi polaznici bili što bolje obučeni i samim tim spremniji da otvore zanatsku radnju.
Slađana Aničić Ilić