Izašla knjiga izabranih intervjua iz časopisa za savremenu kulturu Vojvodine „Nova misao”
„Žanr je najveća avantura, i upravo zbog toga me privlače hibridni žanrovi. Najviše me zaokupljuje spoj proze i eseja. Spadam među one prozaiste koji nikada nisu verovali da je priča nestala iz proze, i da je ostao samo jezik, to jest samo tekst. Priču rado utkivam u eseje, a esejističke fragmente u tkivo proznog teksta, jer ko stvarnost sve više liči na ogroman i amorfan simulakrum, onda priča postaje lažna i postaće deo simularkuma ako ne oseća jak udarac intelektualnog diskursa. Esejistički ton budi priču iz mamurluka”...
Deo je ovo iz intervjua sa književnikom Laslom Vegelom objavljenim u specijalu časopisa „Nova misao”, upravo izašlim iz štampe pod okriljem Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski”. Specijal, naime, donosi 15 reprezentativnih razgovora sa eminentnim novosadskim stvaraocima, koji su na stranicama „Nove misli” publikovani u razdoblju od ravno deset godina, odnosno između 2009. i 2019.
„Ovaj izbor tekstova, kao uostalom i svaki izbor, mogao bi biti pogrešan ili makar proizvoljan, onako, namah načinjen. Ali njegova svrha je da proizvede ili da začne jedan pogled na horizont stvaralaštva koja su na ovim prostorima (ne nužno provincijalnim) nastajala u vremenu za koje bi mnogi mislili da nije najbolje za stvaranje”, navodi predgovoru urednik izdanja Mirko Sebić.
Pored Vegela, pomenutim izborom, koji je objedinjen naslovom „Razgovori nad Panonskim morem”, obuhvaćeni su i intervjui sa književnicom i performerkom Katalin Ladik, glumicama Mirom Banjac i Jasnom Đuričić, strip crtačem Zoranom Janjetovim, pijanistkinjom Ritom Kinkom, slikarima Mirom Brtkom, Igorom Antićem i Milanom Stanojevim, rediteljem Želimirom Žilnikom, književnicima Slobodanom Tišmom i Vladimirom Tasićem, te kompozitorima Aleksandrom Vrebalov, Borisom Kovačem i Stevanom Kovačem Tikmajerom.
I upravo će Tikmajer, podsećajući na reči Rajnera Marije Rilkea, na izvestan način zaokružiti ovu jedinstvenu kulturalnu panoramu: Umetničko delo je dobro ako je nastalo iz neminovne potrebe. U ovoj vrsti porekla leži i sud o njemu. Drugog suda nema...
M. S.