Otvorene bašte lokala, gosti zadovoljni, ugostitelji zabrinuti
Na ogromnu radost većine sugrađana, bašte lokala juče su ponovo otvorene.
Nakon oblačnog, hladnog i mestimično kišnog vikenda, osvanuo je sunčani ponedeljak, kao naručen za početak rada otvorenih prostora ugostiteljskih objekata, te su posetioci u velikom broju uživali u baštama već od ranih prepodnevnih sati. S obzirom na činjenicu da su vremenske prilike i dnevne temperature, uprkos dolasku proleća, i dalje vrlo neizvesne, ljudi su jedva dočekali sunce, pa je sličan slučaj bio i u baštama kafića. Posetioci su ispunili osunčane delove, dok su lokali u hladovini bili doslovno prazni.
- Naravno da sam se obradovala što su bar bašte otvorene – potvrđuje sugrađanka Milena Jurić. – Zbog zatvaranja kafića osećala sam se, da tako kažem, hendikepirano – možeš da šetaš, a nemaš gde da sedneš i odmoriš, jer su sve okolne klupe bile zauzete. Sad već počinjem da se dogovaram s društvom za odlazak na piće.
Iako bi se reklo da se stanje poboljšava i da su zbog toga zavladali zadovoljstvo i doza optimizma, za ugostitelje i vlasnike lokala to se, nažalost, ne može reći. Na znatnom su gubitku već godinu dana, bez obzira na ponovna otvaranja, obećanu pomoć i popuštanje mera.
- Najgore od svega je što se gubi poverenje u institucije, jer malo je šta u poslednje vreme logično – smatra vlasnica jednog lokala u centru grada. – Mi smo manje-više od prošle godine bili zatvoreni, a brojevi obolelih su rasli. Karakterišu nas kao glavne krivce, što nema nikakvog smisla, pogotovo kad se vide pune prodavnice i autobusi. Klubovi su najgore prošli, kao i prostori koji nemaju baštu. U suštini, svi smo u ogromnim dugovima i to već dugo traje. Pomoć je bila namenjena zaposlenima, a vlasnici od toga ništa nisu videli. Navodno su nas oslobodili plaćanja kirija, ali to je važilo samo za državne lokale. Radili smo smanjenim kapacitetom ili uopšte nismo, prihodi su zbog toga smanjeni, a treba platiti kiriju. Kako?
Raspoloženje je promenljivo i kod zaposlenih u ugostiteljstvu, jer su, kažu, u teškoj finansijskoj krizi i ogorčeni.
- Najviše saosećam sa ljudima koji od ugostiteljstva žive – kaže sugrađanka T. P. – Suprug mi je zaposlen u toj grani i, pored turističkih agencija i radnika, zaposleni kod ugostitelja zatvaranjem su najviše ekonomski pogođeni. Lično, zbog nedostatka slobodnog vremena i koronavirusa, nisam od onih koji često obilaze kafiće. Ipak, smatram da je dobro što će makar bašte biti otvorene, jer mislim da zatvaranje i nije imalo mnogo smisla.
B. Pavković