Pri kraju izgradnja cevovoda do Kucure i Savinog Sela
VRBAS: Više od dve hiljade domaćinstava u Kucuri i Savinom Selu do kraja godine biće priključeno na centralni vrbaski vodovod i dobiće kvalitetnu vodu za piće.
Savremeni vodovod za 1.300 domaćinstava u Kucuri i 800 u Savinom Selu, u saradnji sa Opštinom Vrbas i Nemačkom infesticionom bankom gradi JKP „Komunalac”. Gotovo je oko 95 odsto radova na cevovodu, a radovi na izvorištu, takođe, teku planiranom dinamikom. Izbušeno je pet bunara, tri su opremljena, a dva se opremaju. Povodom 22. marta Svetkog dana vode, radove na gradnji vodovoda i bunara obišao je predsednik opštine Vrbas Predrag Rojević.
- Posle skoro dve decenije naše komšije u Kucuri i Savinom Selu dobiće savremeni vodovod i najkvalitetniju vodu za piće. Ulaganje od preko 4,1 miliona evra predstavlja najveću investiciju te vrste u opštini Vrbas u poslednjih 20 godina. Gradnja 14 kilometara vodovoda deo je velikog investicionog plana Vrbasa za 2021. godinu vrednog milijardu i po dinara rekao je Predrag Rojević.
Predsednik opštine najavio je velika ulaganja u komunalnu infrastrukturu u vidu 20 projekata u Ravnom Selu, Kucuri, Savinom Selu, Zmajevu, Bačkom Dobrom Polju i Vrbasu.
- Samo u rekonstrukciju vodovoda i gradnju kanalizacije investira se preko 700 miliona dinara. Uz snažnu podršku pokrajinske i republičke vlade, stvorićemo uslove da Vrbas ponovo postane sinonim uspeha i prosperiteta – istakao je Rojević.
Opština Vrbas je u međuvremenu uvela najsavremenije sisteme za automatsko upravljanje vodosnabdevanjem, koji omogućava daljinsko očitavanje vodomera i daljinsku detekciju curenja na mreži. Na taj način smanjeni su gubici vode za 18 odsto, i značajno je unapređena usluga građanima. Kad se završi gradnja i opremanje novih bunara, biće to najbolji sistem u Srbiji, potvrdio je direktor JKP „Komunalac ” Igor Škundrić.
Od 2006. godine voda u Kucuri i Savinom Selu ne ispunjava uslove propisane Pravilnikom o ispravnosti vode. Tada je situacija rešena eko-česmama kao privremenim rešenjem. Građani su morali da idu na eko-česme i vodu za piće i kuvanje nose u balonima, ili da je kupuju u prodavnici, na šta je četvoročlana porodica godišnje trošila i do 140.000 dinara.
- Sve nas u Savinom Selu obradovala je vest da će na jesen iz česama u našim kućama poteći pijaća voda. Mi na to čekamo od 2006. godine, od kada je ustanovljeno da voda iz našeg vodovoda nije dobra za piće. Celih 15 godina, 800 domaćinstava svakodnevno ide do eko česme i vodu za piće i kuvanje nosi u balonima. To je teško. Naročito zimi, ili po nevremenu. A neki kupuju flaširanu vodu i troše veliki novac. Sada će tome doći kraj - rekao je Milovan Jevrić iz Savinog Sela, dodajući da meštane raduju vesti o ulaganju u puteve, kanalizaciju, škole, vrtiće, domove kulture širom opštine.
M. Sć