Srbija posvećena zdravstvenoj i ekonomskoj bezbednosti
BEOGRAD: Potpredsednica Vlade prof. dr Zorana Mihajlović rekla je danas, na “Regionalnom forumu održivog razvoja” Ekonomske komisije OUN za Evropu (UNECE), da pored zdravstvene i ekonomske bezbednosti kao trenutno najvažnijih prioriteta, Srbija ostaje posvećena ostvarivanju ciljeva održivog razvoja, gde su posebno aktuelne aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti i borbe potiv klimatskih promena.
Mihajlovićeva je na forumu, čija je tema održivi oporavak od pandemije KOVID-19 i aktivnosti u okviru agende za održivi razvoj do 2030. u UNECE regionu, naglasila da je Srbija među prvima u Evropi obezbedila vakcinu za svoje građane, i omogućila izbor između vakcina četiri različita proizvođača, saopšteno je iz kabineta potpredsednice vlade.
"Srbija je stigla do dva miliona vakcinacija, a na inicijativu predsednika Srbije, deo vakcina doniran je susednim zemljama kako bi i one što pre započele vakcinaciju. Kad je u pitanju privreda, do sada je država obezbedila tri paketa podrške za privredu i stanovništvo u ukupnoj vrednosti od osam milijardi evra, što je doprinelo očuvanju ekonomske stabilnosti i zaposlenosti i privrednog rasta”, rekla je Mihajlovićeva koja je učestvovala na segmentu politike visokog nivoa na ovom skupu.
Ona je naglasila da je pandemija KOVID-19 veliki izazov i kad je reč o položaju žena u društvu.
“Žene su preuzele ogroman teret u borbi sa pandemijom, kao zaposlene u zdravstvenim i socijalnim ustanovama, ali i u trgovini. Teret neplaćenog rada i brige o deci je takođe povećan, a podaci pokazuju da je povećan rizik od porodičnog i rodno zasnovanog nasilja. Napori Srbije u borbi sa rodno zasnovanim nasiljem i nejednakostima između žena i muškaraca prepoznti su i u sprovođenju ciljeva održivog razvoja do 2030. godine, posebno u oblasti rodne ravnopravnosti”, rekla je Mihajlovićeva.
Ona je naglasila da je Ministarstvo rudarstva i energetike započelo uspostavljanje zakonskog i strateškog okvira koji će učvrstiti i ubrzati put Srbije u pravcu zelene energije, dekarbonizacije, većeg korišćenja obnovljivih izvora energije i unapređenja energetske efikasnosti.
“Novi Zakon o obnovljivim izvorima energije i novi Zakon o energetskoj efikasnosti i racionalnom korišćenju energije koji su pripremljeni i u fazi su usvajanja značajno će doprineti dostizanju ovih ciljeva. Započeli smo i izradu Integrisanog plana za energetiku i klimu za period od 2021. do 2030. godine uključujući perspektivu do 2050. godine, koji će osigurati usaglašenost sa dugoročnim ciljevima politike na nivou EU, Okvirne konvencije UN o klimatskim promenama (UNFCCC) i Energetske zajednice. Aktivni smo učesnici i u regionalnim inicijativama, među kojima je posebno važna Zelena Agenda za Zapadni Balkan”, navela je Mihajlovićeva.