U Kanjiži se mora menjati kotlarnica zbog gustog crnog dima
KANJIŽA: Zagađenje vazduha iz dimnjaka kotlarnice fabričkog postrojenja preduzeća „Visa Prom” d.o.o. iz Kanjiže, bivšeg preduzeća „Petar Drapšin”, koja sada upošljava 250 radnika, a bavi se primarnom preradom drveta, ponovo je aktuelno.
U pogonima „Visa Proma” proizvodi se ljušteni sušeni furnir koji se delom izvozi na evropsko tržište pa stiže i do Amerike, tu je i proizvodnja šeperploče, drvenih paleta i stopica za palete.
Građani reaguju na povremenu pojavu gustog crnog dima iz dimnjaka kotlarnice, čiji je rad neophodan u procesu proizvodnje fabričkih pogona, a koristi kao energent drveni otpad iz proizvodnje. Fabrika i kotlarnica na čiji dim se građani žale, nalaze se u gradu u neposrednoj blizini Tise.
Na konferenciji za medije u „Visa Promu”, koju je organizovala lokalna samouprava, o problematici zagađenja govorili su vlasnik preduzeća Milan Kovačević, projektni menayer preduzeća Andraš Horvat i predsednik kanjiške opštine Robert Fejstamer.
Vlasnik „Visa Proma” Milan Kovačević je naglasio da je u preduzeću jedan od prioriteta rešavanje ovog problema i promena kompletnog kotlovskog postrojenja.
- Osim toga što je neminovno da postoji pojava dimova u vazduhu, koja se može primetiti, neminovno je da nam je to jedna od slabijih karika u procesu proizvodnje, jer je kotao stare proizvodnje. Takođe bih podsetio, da smo prilikom kupovine imovine fabrike „Petar Drapšin” nasledili ovo stanje u okviru postojeće imovine fabrike – rekao je Kovačević.
On je dodao da su u prethodnih 40 dana u fabrici imali remont drobilice za drvo, te je bilo pojave malo gušćeg dima i veće količine dima, iz prostog razloga što se ložio krupniji otpad, a pored toga je otpad bio vlažan.
- Prilikom svakog loženja dešava se zagušenje, usled nedostatka kiseonika i dok se vatra ne razgori prisutna je pojava dima. Uz pomoć lokalne samouprave i države ćemo nastojati da u narednom periodu rešimo naš glavni prioritet ulaganja u kotlovsko postrojenje. Ne mogu da odredim neko vreme, jer je iza nas vrlo loša godina, sudeći po svemu i ova nije obećavajuća. Mi kao pravno lice ne možemo sami da isfinansiramo takvo postrojenje u potpunosti, pa nam je potrebna ili pomoć države ili neka pomoć koja dolazi iz Evropske unije - rekao je Kovačević.
Filteri zaustavljaju pepeo
- Uz pomoć lokalne samouprave smo pre nekoliko godina investirali u ugradnju filtera čestica, kojim smo praktično isfiltrirali sve čestice pepela koje su se do tada dešavale, tako da sada imamo pojavu da naše sagorevanje je identično kao i u svakom domaćinstvu koje za grejanje koristi drvo, s tom razlikom što mi ubacujemo jedan kubni metar drveta na sat, dok domaćinstva troše manje - objasnio je Kovačević.
Prema njegovim rečima, sačekaće se prilika kada se bude prepoznao interes i državnih organa, da se zajednički rešava problem ugradnje novog kotlovskog postrojenja.
- Zvanične podatke o zgađenosti vazduha nemamo, jer nemamo velike zagađivače, jer sve naše firme posluju u zakonskim okvirima. U tom pogledu imamo sreće jer se naše firme trude da se uvek razvijaju u okviru zakonskih odredaba za očuvanje zdravlja i zaštitu životne sredine, a sa druge strane, naravno da imamo nekih problema u nekim firmama, više vizualno šta odlazi u vazduh. Pored toga što kao lokalna samouprava probamo da čuvamo i zaštitimo našu životnu sredinu i zdravlje naših građana, bavimo se i turizmom. Zato je u vizuelnom smislu jako teško ovo obrazložiti šta se ovde dešava, a sa druge strane nalazimo se pored reke Tise, gde se odvija 80 posto sportskih događaja i aktivnosti, pa je u tom pogledu ova firma u jako lošem geografskom položaju - ukazao je Robert Fejstamer.
Lokalna samouprava je pre pet-šest godina pomogla zajedničkim ulaganjem polovine sredstava, a Fejstamer kaže da će se truditi da budu logistička podrška „Visa Promu”, na pokrajinskom i državnom nivou radi obezbeđenja neophodnih sredstava za novu kotlarnicu.
M. Mitrović