Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tri preduzetnika osnovala Onlajn robnu kuću

11.03.2021. 11:54 11:56
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Kako bi se moć malih, lokalnih proizvođača uvećala, tri dugogodišnja preduzetnika iz Beograda došla su na ideju stvaranja onlajn robne kuće „Zanaterija”, koja danas, godinu i po dana nakon postojanja, u ponudi ima i pedesetak proizvođača iz Novog Sada i okoline, dok su upravo Novosađani, posle Beograđana, najčešći kupci.

Trenutno oko 500 malih proizvođača i nezavisnih izdavača nudi više od 4.000 proizvoda, a kreativna trojka navodi kako te brojke svakodnevno rastu.

Kreativnu i vrednu trojku čine Milica Stanković Šćepanović, koja je scenografkinja i vodi svoju firmu za scenografiju, dekoraciju i organizaciju događaja, zatim Aleksandar Šćepanović, koji se bavi planinskim turizmom, dok je treći član - Ivan Gaćeša na čelu male programerske agencije. Na ideju o pokretanju “Zanaterije“ došli su Milica i Aleksandar za vreme proputovanja kroz SAD, kada su u maloj američkoj državi Vermont videli koliko mogu mali lokalni proizvođači da budu moćni kada se udruže i zajedno ponude svoje proizvode. Oni za „Dnevnik“ otkrivaju kako su tada poželeli da u Srbiji pokrenu jedno takvo okupljanje na onlajn platformi i pozvali su Ivana da im se pridruži. Pripreme su, kako opisuju, dugo trajale, ali je “Zanateria“ uspela da bude predstavljena pred kraj 2019. godine. Aleksandar Šćepanović navodi kako svi proizvođači na toj platformi nude autentične kvalitetne proizvode, koji se kupuju kako bi se u njima uživalo i kako bi dugo trajali.

- Verujemo da je kupovina proizvoda od malih lokalnih proizvođača čin vrhunskog patriotizma – naglašava Šćepanović. - Glavni cilj ovog okupljanja je da svi zajedno ponudimo alternativu. Dakle, mi nudimo drugu opciju konzumerizmu i masovnoj proizvodnji, proizvodima lošeg kvaliteta, koji zagađuju planetu, alternativu nezdravoj hrani i kozmetici, impulsivnoj i dosadnoj kupovini proizvoda koji liče jedni na druge, izrabljivanju radne snage u zemljama trećeg sveta... Zato, uz pomoć malih lokalnih proizvođača, gradimo jedan prijatniji ekosistem, koji čine porodična preduzeća, umetnički ateljei, poljoprivredna gazdinstva, socijalna preduzeća, nezavisni izdavači knjiga i muzičkih izdanja, različita proizvodna udruženja i kreativni pojedinci.


Blog i sesije u cilju unapređenja

Osim mogućnosti nuđenja i kupovine proizvoda malih proizvođača, na “Zanateriji” je pokrenut i “Kraft Magazin” kroz koji, u formi bloga, predstavljaju najuspešnije proizvođače, dele vesti o konkursima, subvencijama, obukama i različitim programima podrške. Osim toga, organizuju mentorske onlajn sesije, na kojima proizvođači mogu da unaprede svoje poslovne veštine.

- Raduje nas činjenica da je ova ideja okupljanja malih proizvođača i građenja alternative odavno prerasla nas troje pokretača, jer je “Zanateria“ danas zajednica hiljada proizvođača i njihovih zaposlenih, kupaca i naših partnerskih organizacija, a kao takva - prerasta u krovnu organizaciju malih proizvođača Srbije i zbog toga smo odlučili da reagujemo i na sajtu pokrenemo “Kraft Magazin” – navodi Šćepanović. - Sa partnerskim organizacijama radimo i na tome da mali proizvođači, koji svoje proizvode prodaju preko društvenih mreža, što bezbolnije “preguraju” tranziciju u legalne tokove, nakon što se usvoji novi zakon koji će kontrolisati prodaju preko interneta i sankcionisati dosadašnju praksu onlajn prodaje “na crno”.


Naši sagovornici su se osvrnuli i na epidemiju koronavirusa, koja ih je pogodila, kako kažu, u trenutku kada su počeli da se probijaju na domaćem internet tržištu. Iako im je zadala jak udarac, vremenom su se oporavili, prilagodili novim uslovima i spremno dočekali trend rasta onlajn trgovine u Srbiji.

- Broj proizvođača i broj mesečnih prodaja je beležio ozbiljan rast tokom druge polovine 2020. godine, ali smo tokom prošle godine, nažalost, ostali i bez desetak proizvođača koji nisu mogli da izdrže udar finansijske krize i odlučili su da zatvore svoje firme – ističe tim “Zanaterije”.

Kada su u pitanju Novosađani, naši sagovornici navode kako se među pedesetak proizvođača iz Novog Sada i okoline nalaze proizvođači meda, ljutih sosova, proizvoda od voća i povrća, dizajneri garderobe, grafički dizajneri koji nude svoje printove, proizvođači prirodne kozmetike, dizajneri nakita i kućne dekoracije, proizvođači dečijih igračaka, dok je sa njima i jedan novosadski izdavač knjiga. Aleksandar Šćepanović otkriva kako posle Beograda, ubedljivo najviše kupaca na “Zanateriji“ dolazi iz Novog Sada, te kako se Novosađani procentualno najčešće vraćaju na sajt kako bi ponovo kupovali.

- Hvala Novosađanima što razumeju značaj ove borbe i što podržavaju male proizvođače! – kaže Šćepanović i dodaje kako se tokom godine trendovi kupovine menjaju, ali da su ono što se konstantno dobro prodaje na sajtu proizvodi malih proizvođača hrane, garderoba, prirodna kozmetika, sitniji komadi nameštaja, sve za decu i bebe i muzička izdanja na vinilu.

K. Ivković Ivandekić

Piše:
Pošaljite komentar