Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Narodna igra iz Banata deo vredne nematerijalne kulturne baštine Srbije

28.02.2021. 14:59 15:00
Piše:
Foto: ADZNM „Gusle”

Banatsko Malo kolo je zahvaljujući inicijativi iz kikindskog Akademskog društva za negovanje muzike “Gusle” upisano na Nacionalnu listu elemenata nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.

Inicijativa je podneta Nacionalnom komitetu za nematerijalno kulturno nasleđe pre nešto više od dve godine i da bi se to ostvarilo neophodno je bilo prikupiti obimnu dokumentaciju, koja prikazuje da Malo kolo spada u vrednu nacionalnu baštinu. 

- Od početne ideje do same kandidature za upis Malog kola u Nacionalni registar elemenata nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije urađeno je mnogo. Prikupljena je obimna dokumentacija, urađena su istraživanja i predočeni validni dokazi da je Malo kolo i dalje živo i vitalno. To je inače prva igra iz Vojvodine koja je upisana u nacionalni registar, ali posao na zaštiti, revitalizaciji i očuvanju tek predstoji - kaže regionalna kooordinatorka za nematerijalno kulturno nasleđe Vojvodine Tatjana Bugarski. 

Ovo vredno kulturno nasleđe, predočeno  je na promociji priređenoj u ADZNM “Gusle”, koje svoju misiju na očuvanju i negovanju tradicije negovanju i razvoju kulture u gradu na severu Banata i šire ostvaruju od samog osnivanja 1876. godine, zašavši u 146. godinu postojanja. Prema rečima zamenice gradonačelnika Kikinde Dijane Jakšić Kiurski, “Gusle” su i ovim potvrdile da se s razlogom nalaze na listi udruženja od posebnog značaja.

Prema rečima dr Selene Rakočević sa Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, nakon igara Kolo u tri/kolo u šest i Rumenke, izuzetan je uspeh, kako za stručnjake u toj oblasti etnokoreologe, tako i za širu zajednicu, da se i Malo kolo zvanično našlo na listi nematerijalnog nasleđa Srbije, dostojno da nas reprezentuje u svetu.


Tri kola na listi

Pre Malog kola, na listi nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije su se našla samo još dve igre, Kolo u tri/kolo u šest (koje je zaštićeno kod UNESKA) i Pumenka. Ukupno se na ovoj listi nalaze 53 elementa nematerijalnog kulturnog nasleđa. Uspeh na stavljanju Malog kola na ovu listu je ostvaren zahvaljujući odličnoj saradnji „Gusala“ sa brojnim institucijama i pojedincima koji se bave upravo ovom problematikom. Svoj doprinos dali su Etnografski muzej iz Beograda, Vojvođanski muzej iz Novog Sada, kao i dr Selena Rakočević sa Fakulteta muzičke umetnosti iz Beograda.


- Da je Malo kolo živo i vitalno širom Vojvodine potvrđuje činjenica da je ono već decenijama zastupljeno u scenskoj praksi gotovo svakog kulturno-umetničkog društva ovog podneblja, a takođe i svakodnevnom životu Vojvođana. Igra se najčešće na proslavama punoletstva, svadbama, slavama i drugim prigodnim prilikama. Izvodi se u savremenoj ili tradicionalnoj svakodnevnoj narodnoj ili svečanoj seoskoj ili gradskoj nošnji, uz instrumentalnu pratnju gajdi, frule, tambure samice i korpusa tamburaških instrumenata i harmonike - objašnjava specijalista za tradicionalnu igru i umetnički rukovodilac u ADZNM “Gusle” Magdalena Popov, koja je bila zadužena za nominaciju da se Malo kolo uvrsti u nematerijalnu kulturnu baštinu Srbije. 

Igra Malo kolo, poznato i kao Malo banatsko kolo, kako ističe Magdalena Popov, prepoznato je kao deo identiteta našeg naroda, a da “Gusle” u amanet ostavljaju narednim generacijama da ga čuvaju i neguju. Malo kolo se igra u zatvorenom ili otvorenom kolu, igrača različitog pola i starosti, međusobno povezanih specifičnim „vojvođanskim hvatom“, koji podrazumeva da žene drže ruke na ramenima muškaraca, a oni se međusobno drže za ruke iza leđa žena,  ili, u novije vreme, držanjem za ruke puštene niz telo. Ovaj najzastupljeniji igrački obrazac vojvođanskih Srba, zasniva se na simetričnom igranju, koje se izvodi dva koraka za desnom, a zatim dva za levom rukom.

M. Mitrović

 

Piše:
Pošaljite komentar