Rezolucije EP - odraz političkih stavova raznih partija
BEOGRAD: Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je da je Evropski parlament važan forum i institucija, u kojem, poput nacionalnih parlamenata, postoje različite političke grupacije sa politički intoniranim stavovima koji po nekim pitanjima nisu isti zvaničnim stavovima Evropske komisije.
Joksimovićeva je tako odgovorila u Skupštini Srbije na pitanje poslanika da prokomentariše to što je izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Viola Fon Kramon pozvala preostale zemlje da priznaju tzv. nezavisno Kosovo i da se da zeleno svetlo za viznu liberalizuju građana Kosova.
Nema potrebe da se toliko bavimo analizom onoga što je izvestilac Evropskog parlamenta za tzv. Kosovo rekao, jer gđa fon Kramon u kontinuitetu pokazuje izuzetno oštar kriticarski stav o Srbiji po više tema, ali svakako jeste za nas važno političko pitanje. Evropski parlament je forum za debatu najrazličitijih stranaka od liberala, zelenih, Evropske narodne partije, čak i estremne desnice, te se tu može čuti svašta, rekla je Joksimovićeva.
Dodaje da je princip rada Evropskog parlamenta donekle sličan nacionalnim parlamentima, dok su pak, ističe, u nekim segmentima znatno različiti od nacionalnih parlamenata.
Objašnjava da je jedna od tih razlika to što se svaki amandman koji se usvaja na predlog Rezolucije, na primer o Srbiji ili drugoj zemlji u procesu pristupanja, rezultat kompromisa, odnosno dogovor svih stranaka sročen u jedan tekst.
Ja sam više puta u razgovoru sa evropskim poslanicima i izvestiocem za Srbiju, Bilčikom, apelovala na to da se jako kritični amandmani ostave u izvornoj formi da bismo videli koje to tačno političke grupacije u Evropskom parlamentu imaju tako izrazito negativan narativ prema Srbiji, rekla je Joksimovićeva.
Međutim, dodaje ona, praksa Evropskog parlamenta je usaglašavanje, zbog čega često kroz te, kako kaže, "navodno kompromisne amandmane" u rezolucijama za različite kandidate za clanstvo prolaze tekstovi koji su nekada prekriticni, a nekada prepozitivni za neke izveštaje.
Ona ističe da je ipak Evropski parlament važan debatni forum koji utiče na kreiranje javnog mnjenja.
Ukazala je da Rezolucija za Srbiju još uvek nije usvojena, već amandmani na spoljnopolitičkom odboru i dodala da će ona biti usvojena 24. marta.
Govoreći o izjavi izvestioca Evropskog parlamenta za tzv. Kosovo, Joksimovićeva je kazala da je ona predstavnik nemačkih zelenih i da je izražavala svoje političke stavove, a ne ono što je zvanična politika Evropske komisije.
Istakla je da Evropska komisija mora da bude statusno neutralna, jer, podseća, pet članica EU ne priznaje Kosovo.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je danas da je tema logora u Jasenovcu, gde je veliki broj Srba nastradao tokom Drugog svetskog rata, važna za Srbiju i dodala da predstavlja najbolju opomenu nepažnje zaborava srpskih žrtava.
Ona je izrazila nadu da će film Predraga Antonijevića "Dara iz Jasenovca" prekinuti "nepažnju zaborava" u našem narodu, ne samo kada je, kaže, reč o Jasenovcu.
To je rekla u Skupštini Srbije koju je danas posetio režiser Predrag Gaga Antonijević koji je dobio dugotrajni aplauz od poslanika.
Zato tzv. Kosovo nije moglo da potpiše uobičajni format Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, jer da bi on bio potpun mora da bude ratifikovan u parlamentima svih država članica, rekla je Joksimovićeva.
Ukazala je i da je portparol Evropske komisije Peter Stano danas demantovao vest da Miroslav Lajčak donosi ultimatum Srbiji i da se spremaju pritisci na našu zemlju oko priznanja.
Mi naravno dobro znamo kakvi su stavovi pojedinih uticajnih članica EU, ali EK mora da zadrži statusnu neutralnost, podvukla je Joksimovićeva.