Subotica: O unapređivanju plana upisa na dualne obrazovne profile
SUBOTICA: Pomoćnica ministra prosvete za dualno obrazovanje i vaspitanje prof. dr Gabrijela Grujić je, u Plavoj sali Gradske kuće, održala sastanak s direktorima srednjih stručnih škola iz Bačke Topole i Subotice na kome se razgovaralo o unapređivanju plana upisa na dualne obrazovne profile u školskoj 2021/2022. godini u skladu s potrebama privrede.
Sastanku su prisustvovali gradonačelnik Subotice Stevan Bakić, rukovodilac Školske uprave za Zapadnobački okrug Milana Minarski i član Gradskog veća zadužen za oblast obrazovanja i kulture Miloš Nikolić.
Uz izražavanje zadovoljstva što je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja uvrstilo i Suboticu među gradove i opštine koji promovišu nacionalni model dualnog obrazovanja, gradonačelnik Bakić je, obraćajući se medijima uoči sastanka, podsetio da se od školske 2016/2017. godine, od kada je u Republici Srbiji počelo da se sprovodi dualno obrazovanje, započelo sa realizacijom ovog modela obrazovanja u subotičkim srednjim školama: Ekonomskoj školi „Bosa Milićević“, Politehničkoj školi i Tehničkoj školi „Ivan Sarić“, a od školske 2019/2020. godine i u Hemijsko-tehnološkoj školi.
Subotica je, dakle, jedan od pionira dualnog obrazovanja u našoj zemlji. Takođe, Grad Subotica u cilju nesmetanog funkcionisanja lokalne zajednice vodi računa da podstiče upis učenika na deficitarne obrazovne profile i u tom cilju stimuluše učenike prvih razreda srednjih škola trogodišnje struke, dodeljujući 30 stipendija učenicima koji pohađaju nastavu kroz dualno obrazovanje. Ovaj trend pomoći učenicima nastaviće se i u budućnosti i potrudićemo se da broj stipendiranih učenika iz godine u godinu bude što veći, istakao je gradonačelnik.
Lokalna samouprava, dodao je, ima važnu ulogu kada je reč o dualnom modelu obrazovanja jer ona predstavlja sponu obrazovanja sa privredom.
Jedinice lokalne samouprave su najbolje upoznate sa potrebama privrede svog okruga, a u skladu sa razvojnim planovima. Iz tog razloga, prepoznata je važna uloga predstavnika lokalne samouprave u kreiranju plana upisa u srednje škole, zajedno sa ministarstvom nadležnim za obrazovanje, Privrednom komorom Srbije i direktorima škola. Subotička lokalna samouprava će i u narednom periodu u potpunosti podržavati rad Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i davati pun doprinos kako bismo što efikasnijim učinili sve aktivnosti koje su direktno povezane sa dualnim obrazovanjem, poručio je Bakić.
Gabrijela Grujić je naglasila da Subotica ima priliku da dobije status trening-centra jer je, kako je navela, jedan od osnovnih strateških načela Vlade Srbije da pomogne svim mladima u našoj zemlji da, u saradnji sa kompanijama, steknu kvalitetno znanje putem dualnog modela obrazovanja i tako postanu izazov za sve kompanije koje se opredeljuju da posluju i u Subotici, i u ovom regionu.
U narednom periodu biće akreditovano 12 trening centara, a jedan od njih će biti u Subotici. Moj razgovor danas sa predstavnicima stručnih škola iz Bačke Topole i Subotice jeste da svi zajedno podržimo osnivanje još jednog trening centra, a taj centar bi trebalo da postane Hemijsko-tehnološka škola. Naša zemlja postaje lider u jednoj drugoj grani, u grani razvoja vinarstva i vinogradarstva. Čuli smo i od direktora te škole koliko imamo vinarija u ovom regionu. Hemijsko-tehnološka škola zaslužuje da dobije taj status jer iz godine u godinu pokazuje sjajne rezultate i učešće u svim relevantnim telima koja rukovode monitoringom, praćenjem dualnog obrazovanja. Želim danas da podržim sve direktore da u saradnji sa privrednicima koji posluju u ovom regionu ostvarimo što kvalitetniji upis i da pokažemo da mi to možemo bolje i snažnije, sve do 31. marta kada izlazi konkurs, kazala je Gabrijela Grujić.
Naše obrazovanje, naglasila je, oduvek je bilo dobro, a dualno obrazovanje je dodatna vrednost našem dobrom obrazovanju.
Srbija ovim modelom neće više biti zemlja odložene karijere mladih ljudi. Mi smo već zemlja koja, kada je reč o brojnim obrazovnim profilima i studijskim programima, može da odgovori zahtevima svih kompanija koje su zainteresovane da posluju u našoj zemlji, podvukla je Gabrijela Grujić.
Direktor Hemijsko-tehnološke škole, Nikola Matković, izjavio je da će ta škola u narednoj školskoj godini upisati ukupno devet odelenja, šest na srpskom i tri na mađarskom, a da će od toga biti nova dva obrazovna profila po dualnom modelu.
To su profili četvrtog stepena, prehrambeni tehničar, vinar vinogradar i modelar odeće. U školi već postoje dva obrazovna profila po dualnom modelu za koje je interesovanje veliko, a to su pekar na srpskom i poslastičar na mađarskom nstavnom jeziku, rekao je Matković, i dodao da na teritoriji grada Subotice ima više od 12 vinarija koje traže kvalifikovane radnu snagu.