Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Direktor DZ Novi Sad: Svi zaposleni ostvarili rezultate za nezaborav

01.02.2021. 12:59 13:04
Piše:
Foto: Dnevnik (Vanja Fifa)

NOVI SAD: Cela prošla godina obeležena je pandemijom koronavirusa, a  naročito turbulentna i izazovna je bila za sve zdravstvene radnike.

Dom zdravlja „Novi Sad”, kao ustanova primarne zdravstvene zaštite, imala je najvažniju ulogu u sprečavanju širenja te pošasti, kao što to čini i danas. Stoga direktor Doma zdravlja „Novi Sad” dr Veselin Bojat s ponosom ističe da su svi zaposleni u toj ustanovi, od higijeničarki i medicinskih sestara, laboranata, preko tehničara različitih profila do poslednjeg lekara koji učestvuju i danas u procesu borbe protiv infekcije kovid-19 – ostvarili rezultate za nezaborav.

Neverovatno je da smo u februaru prošle godine iselili limanski objekat, te je za 360 zaposlenih posao morao drugačije da se organizuje, kao da nam je to bila pokazna vežba kako ćemo se ponašati u nekim kriznim situacijama, rekao je dr Bojat.

Taman su, kako dodaje, sve uradili, kad je sredinom marta počeo da se zahuktava problem s koronavirusom te su morali da se prilagođavaju novonastaloj situaciji i ponovo organizuju.

Radovi na Limanu su već počeli, te nismo imali taj velelepni objekat od oko 10.000 kvadratnih metara, koji bismo pretvorili u respiratorni centar. Ovako smo donosili mnogo promena i odluka u hodu, ne bismo li poboljšali kvalitet rada i samu organizaciju funkcionisanja u celom tom sistemu borbe protiv kovida-19. Za sve to vreme, zaposleni u Domu zdravlja su pokazivali od prvog dana do danas da su izuzetno motivisani i fleksibilni, iako se u toku dana promeni kompletna koncepcija rada, mesto gde će biti ambulante, kako će rad biti organizovan..., navodi naš sagovornik.

Kako kaže, prvo je otvorena ambulanta u Kralja Petra (Zmaj Ognjena Vuka) koja je radila 24 sata od samog početka pandemije. Zatim su se one otvarale po potrebi, kako se povećavao broj zaraženih, i u objektima na  Novom naselju, u Futogu, u Ulici Jug Bogdana... Tako su želeli da naprave što veću pristupačnost respiratornih ambulanti sugrađanima.


Novosađani nudili pomoć

Kako je istakao dr Veselin Bojat, mnogo je ponosan i na Novosađane jer su u ovoj teškoj situaciji pokazali koliko su solidarni, humani i preduzimljivi. Nije prošao dan da ljudi, kako pojedinci, tako i vlasnici preduzeća, nisu nudili pomoć, onoliko koliko je u njihovom domenu mogućnosti. Imali su situaciju da su se neka invalidska kolica pokvarila, te je za sat stiglo troje koje je kupio vlasnik jedne firme.

Imaju već duže obezbeđene obroke za sve zaposlene zahvaljujući PU „Radosno detinjstvo, a imali su, kao i sada, kontinuiranu dostavu voća kao izvora svežih vitamina za sve zaposlene koji rade u Respiratornom centru. Takođe su zaposleni u Kovid-centru dobili i novogodišnje prehrambene pakete, zahvaljujući jednoj od naših poznatih mesara.


Od samog početka pandemije smo u sistemu Respiratorne ambulante imali kovid-ambulantu za trudnice, zatim odvojenu ambulantu za pedijatrijske slučajeve koji su dolazili sa simptomima, zatim kovid-ambulantu za stomatološke slučajeve, priča direktor.

Po njegovim rečima, do sada je kroz Respiratornu ambulantu za trudnice koje su pozitivne na virus kovid-19 prošlo više od  400 budućih majki.

Ponosan sam na to što smo im u tom periodu kada su najosetljivije uspeli pružiti takvu uslugu, bilo da su trudnoću vodile privatno ili u državnoj ustanovi. Tako smo odvojili i ambulantu za sve stomatološke pacijente koji se javljaju u zakazane termine i vreme koje mogu da dođu, te lekar i medicinska sestra znaju da je to pozitivan pacijent pa s tim u vezi i koje mere zaštite treba da se preduzmu, poručuje dr Bojat.

Kada je bilo izvesno da će pandemija koronavirusa potrajati i tokom  zimskog perioda, a želeći da pacijentima i građanima pruže kvalitet, dr Bojat objašnjava da je oformljen Respiratorni centar s mnogo više respiratornih ambulanti je na jednom mestu, u objektu na Novom naselju.

U jednom trenutku je istovremeno radilo 25 timova koji su pružali pomoć našim građanima, kojih je u jednom danu znalo da bude i oko 1.700, kaže naš sagovornik.

Po njegovim rečima, pregled pacijenta za kog se sumnja da je pozitivan na koronavirus se ne može sprovesti brže nigde u svetu, sve da svi zajedno rade, bez čekanja.

Sam pregled svakog pojedinačog pacijenta traje oko 45 minuta jer smo Novosađanima omogućili da, kada dođu u Respiratorni centar, dobiju pregled, brzi antigenski test, a ukoliko se ukaže potreba, uzima se i PCR test, kompletna laboratorija, rendgenska dijagnostika... Imali smo noći kada smo radili više od  350 rendgen-snimaka pluća, ali je svaki pacijent iz Doma zdravlja izlazio s kompletno urađenom i potvrđenom dijagnostikom. Ukoliko se ukazivala potreba, pacijent je upućivan na više nivoe zdravstvene zaštite, uz prethodnu najavu da će se pojaviti u Kliničkom centru Vojvodine ili na Institutu u Sremskoj Kamenici. Da bismo sve precizno obavili, uveli smo dežurnog pulmologa, koji radi i danas, u međuvremenu smo uspeli da zaposlimo u stalni radni odnos još jednog takvog specijalistu, da bismo povećali broj pacijenata koji prolaze kroz ambulante. Uveli smo ambulante za prekid izolacije i za kontrole, te je ceo sistem u jednom trenutku imao više od  250 zaposlenih u toku dana. Čak su  fizioterapeuti radili smanjenim kapacitetom, te su nam pomagali oko posla na šalteru, usmeravali su pacijente i dočekivali ih, vodili računa da sve bude kako treba, kaže naš sagovornik.

Po njegovim rečima, ostavili su prostora za non-kovid ambulante, u kojima su se uzimali brisevi i pacijenati spremali za lečenje u nekom od instituta ili u samom Kliničkom centru Vojvodine. Tako su oni, kao ranjiva grupa pacijenata koji primaju hemioterapije ili se spremaju za neku onkološku operaciju, a koji su zbog svog imunog sistema veoma osetljivi, bili odvojeni u skroz drugi objekat.

Mislim da smo uradili izuzetno dobar posao pa su se neke naše kolege iz zemalja bivše Jugoslavije raspitivale o našem modelu funkcionisanja i na kraju ga prenele u svoju zemlju, ponosan je Bojat.

No, kako dodaje, mora da istakne činjenicu da sve to ne bi funkcionisalo bez izuzetno dobre organizovanosti i iskrene požrtvovanosti vrednih ljuid, koji su u proteklu gotovo godinu borbe protiv kovida-19 dali svoje maksimume.

Stalno su pomerali granice svoje fizičke izdržljivosti i mogućnosti da rade. Kao neko ko je na čelu Doma zdravlja „Novi Sad”, ne mogu da ne budem ponosan na sve te ljude, koji su mi se obraćali s molbom da se odreknu godišnjih odmora i ostanu da rade u Respiratornom centru, kao i onih koji su ostavljali svoju decu samu kod kuće, ili dolazili na posao s lakšim povredama. Retko kada se spominju takvi ljudi iz primarne zdravstvene zaštite, lično ne znam nijednog iz Doma zdravlja da je zvanično nagrađen ili pohvaljen, a uradili su oko 60.000 briseva, 140.000 laboratorijskih analiza, pregledali su više od  200.000 pacijenata sa simptomima. Sačuvali smo Klinički centar Vojvodine i Institut u Sremskoj Kamenici da infekcija ne bi ušla nekontrolisano. Ako je intenzivna terapija neke bolnice ili Kliničkog centra Vojvodine crvena zona, mislim da je Dom zdravlja „Novi Sad” bio zona u kojoj gori vatra, poručio je dr Bojat.

Od svih pacijenata koji su prošli kroz Respiratorni centar Doma zdravlja, direktor navodi da je 99 odsto tu i ostajalo na lečenju, dok su samo jedan odsto pacijenata s teškom kliničkom slikom upućivali na više instance. Zdravstveni radnici su imali svaki dan nove pacijente, ali i kontrole, i u trenutku kada su svi kapaciteti Kliničkog centra i Instituta bili popunjeni, zaposleni u Domu zdravlja su vodili računa i o težim pacijentima. To se, kako kaže, ne sme zaboraviti.

Uveli smo vremenom i dve sobe koje smo opremili kiseonikom i svom neophodnom opremom za te teške pacijente, da bi tu proveli neko vreme, kazao je dr Veselin Bojat.


Sajam idealno rešenje

Novi Sad je kao lokalna samouprava dobio nalog da organizuje vakcinalni punkt, a po rečima direktora Doma zdravlja „Novi Sad” dr Veselina Bojata, Sajam je više razloga bio idealno rešenje: lokacija, mogućnost parkiranja, pristupačnost za osobe s invaliditetom, veliki je prostor… 

Tako su mogli da ispoštuju sve epidemiološke mere koje se traže da bi sistem funkcionisao.

Volonteri Crvenog krsta Novog Sada su obilazili sugrađane koji čekaju u redu, delili su maske, radili dezinfekciju ruku, merili tempraturu, nudili vodu i čaj... Njega najsrećnijim čini to što nikada za sve godine koliko je na čelu Doma zdravlja „Novi Sad” nisu od sugrađana dobili toliko pozitivnih komentara na organizaciju.


To je, kako dodaje, sve ono na šta je stvarno ponosan i razlog zašto stalno ističe značaj primarne zdravstvene zaštite i svih zaposlenih tu, a prevashdono misli na Dom zdravlja „Novi Sad”, jer su zaista odigrali jednu od najvećih uloga u borbi protiv kovida.

To je i pohvala za državu jer je ona uspela da organizuje i sačuva sistem dostupan svima, bez selekcije i, odgovorno tvrdim, kao rukovodilac ove ustanove, da imamo sistem koji je bolji od mnogih u okruženju, istakao je naš sagovornik.

U celoj toj borbi su im neizmernu pomoć i podršku pružili Pokrajina i Republika, ali na prvom mestu dr Bojat ističe veliku pomoć Grada, kako to i dolikuje jednoj lokalnoj samoupravi. Pohvalio je, između ostalog, i saradnju svih karika zdravstvenog sistema u Novom Sadu, počev od Hitne pomoći, Kliničkog centra Vojvodine i Instituta u Sremskoj Kamenici, Instituta za javno zdravlje Vojvodine...

I. Bakmaz

Piše:
Pošaljite komentar
Dr Bojat: Domovi zdravlja su zona gde gori vatra

Dr Bojat: Domovi zdravlja su zona gde gori vatra

27.01.2021. 10:11 10:12