Odluka Evropskog suda povodom aneksije Krima u četvrtak
STRAZBUR:Veliko veće Evropskog suda za ljudska prava objaviće u četvrtak, 14. januara svoju odluku u procesu po tužbi Ukrajine protiv Ruske Federacije povodom ruske aneksije Krima.
Odluka ovog suda sa sedištem Strazburu biće saopštena na javnoj sednici u 10 sati, najavio je danas taj sud.
Ukrajinska vlada tvrdi da je Ruska Federacija prekršila brojna prava iz Evropske konvencije o ljudskim pravima jer od 27. februara 2014. godine vrši efektivnu kontrolu nad Autonomnom Republikom Krim i Gradom Sevastopolj, za koje Ukrajina tvrdi da su njeni sastavni delovi.
Dok "aneksiju" Krima u Kijevu nazivaju "okupacijom”, u Moskvi je smatraju "ponovnim ujedinjenjem”.
Vlada Ukrajine u tužbi tvrdi da su kršenja prava posledica opšte prakse Ruske federacije i poziva se na sledeća kršenja Konvecnije: prava na život, prava na fer suđenje, pravoa na privatni život, zabrane nehumanog tretmana i torture, slobode veroispovesti, slobode izražavanja i slobode udruživanja.
Takođe se žali na kršenje zabrane diskriminacije, prava na zaštitu imovine, prava na obrazovanje i slobodu kretanja.
Ovaj slučaj je, kako podseća sud, proistekao iz dve tužbe koje je Ukrajina podnela protiv Rusije u martu 2014. i u avgustu 2015. godine, a kako se obe tiču događaja na Krimu i Istočnoj Ukrajini Evropski sud ih je spojio u jedan predmet u junu 2018.
U međuvremenu je sudsko veće Evrospkog suda je izdalo takozvane "privremene mere" kojima je pozvalo Rusiju i Ukrajinu da se uzdrže od daljih aktivnosti, posebno vojnih akcija, koje bi mogle da dovedu do kršenja prava iz Konvecije prema civilima.
Zbog važnosti ovog slučaja sudsko veće Evropskog suda nije dalje odlučivalo, već je slučaj prosledilo na odluku Velikom veću suda od 17 sudija, koje će u četvrtak izreći svoju odluku.
U ovaj slučaj se po odobrenju suda kao "treća strana" umešao Centar za ljudska prava i pluralizam McGill iz Kanade (Mc Gill Centre for Human Rights and Legal Pluralism at McGill University).
Javna sednica Velikog veća održana je u septembru 2019. godine.
Evropski sud je ukazao da mu je Ukrajina podnela još niz drugih tužbi protiv Ruske Federacije, kao i da je primio više od 7.000 pojedinačnih tužbi (građana ili pravnih lica) koje se odnose na događaje na Krimu, Istočnoj Ukrajini i Azovskom moru.