Održan pomen žrtvama racije u Čurugu
ČURUG: Pomen žrtvama racije, koje su stradale pre 79 godina, u Drugom svetskom ratu, od strane mađarske vojske, održan je u Čurugu, na Badnji dan.
Najpre je održan parastos u Muzeju žrtava racije 1942, koji je smešten u žitnom magacinu Branka Novakova Topalova, jednom od dva, gde je oko 500 meštana dovođeno i kasnije ubijeno. Parastos svima koji su stradali 1942. godine, u pohodu Hortijevih nacista, služili su čuruški sveštenici protojerej Petar Trivunović i jerej Miloje Đorđević, uz sasluženje veroučitelja, studenata i bogoslova.
Parastosu su prisustvovali građani, predstavnici Memorijalnog društva „Racija 1942“, pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu dr Milan Micić i predsednik opštine Žabalj Uroš Radanović, koji su zajedno, nakon parastosa, položili vence na Spomenik žrtvama racije u Čurugu, na nasipu pored Tise, u blizini mesta gde su hiljade žrtava pobijene i bačene pod led.
Pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu dr Milan Micić obratio se prisutnima, istakavši da taj dan služi da se setimo svih žrtava i da se podsetimo ko su bili ti ljudi.
-U ogledalu istorije treba da vidimo lica nevino nastradalih, lica zločinaca, a treba da vidimo i naša lica danas, naš odnos prema strašnom zločinu i žrtvama. To su bili teški dani za Čurug, za srpski narod u Šajkaškoj, na području gde je srpsko srce uvek najdublje i najčistije kucalo, tamo gde je srpska nacionalna svest najveća. Zločinci su imali cilj da unište Šajkašku, čime bi bio kraj srpskog naroda u Bačkoj- kazao je Micić.
Predsednik opštine Žabalj Uroš Radanović rekao je da je važno da se sećamo nevino stradalih žrtava.
-Među žrtvama bilo je dece, žena, sveštenika… Racija, koja je počela 4. januara u Čurugu, predstavlja jedan od najstrašnijih i najsurovijih zločina u svetskoj istoriji, a na zidovima tadašnjeg Topalovog magacina, a današnjeg muzeja, u kojem je održan parastos, i danas se vide tragovi krvi i rupe od metaka- podvukao je Radanović.
Racija je bila masovan zločin mađarske vojske i žandarmerije u Šajkaškoj oblasti, kada su hiljade ljudi pobijene na području Čuruga, Žablja, Đurđeva, Gospođinaca, Gardinovaca, Vilova, Loka, Titela, Mošorina, Šajkaša, Kisača, Srbobrana, Temerina, Novog Sada i Bečeja. Memorijalno društvo „Racija 1942“ je, tokom više od deset godina postojanja i rada, došlo do dokumenata i svedočanstava koja potvrđuju da je januarska genocidna racija odnela najmanje 12.763 žrtve. Pokoljem u Šajkaškoj komandovali su mađarski vojni general Ferenc Fekehalmi Cajdner i žandarmerijski pukovnik Laslo Deak. Posle rata, mađarske vlasti su obojicu izručile Jugoslaviji, gde su osuđeni na smrt i javno pogubljeni u Čurugu.
M. Rašić