Razvoj Kaća kroz istoriju: Od agrarnih kultura do moderne varoši
Kada kažemo Kać, prva misao upućuje nas na sport, preciznije – rukomet, a po tom sportu bogato selo je bilo čuveno i na prostoru bivše Jugoslavije.
Međutim, to prigradsko mesto krasi i burna istorija i bogata kulturna tradicija. U knjizi „Kać – graditeljsko i kulturno nasleđe”, autorke Svetlane Kresoja navodi se da je Kać tokom ratova više puta pustošen i uništavan, te se kao takav vodi kao jedno od najstarijih sela u novosadskoj opštini.
Udaljen oko deset kilometara od Novog Sada, stari Kać je nastao na delu gde odsek lesne terase prelazi u aluvijalnu ravan, podignut na malo zatalasanom zemljištu nekadašnje obale Dunava. Po literaturi, pored starog puta Novi Sad – Kać nalaze se tragovi najstarijih zemljoradničkih kultura. Selo se formiralo u blizini Dunava, na kvalitetnom zemljištu, da bi u 18. veku rukavci i zalivi koji su dopirali do mesta bili isušeni i pretvoreni u ritove i njive. Nekada je Dunav često plavio ritsko zemljište i do sela se dolaziločamcima, sve dok početkom 20. veka nije podignut nasip. Danas on kao plovna reka nema velikog značaja za Kać jer je od njega udaljen oko šest kilometara.
Postoje zapisi da se 1276. godine Kać vodio kao plemićki posed, čije vlasništvo nije moguće s tačnošću utvrditi. U jednom trenutku vladari tih prostora bili su Turci, a nakon njihovog odlaska, bilo je neophodno oporaviti selo, te se pristupilo kolonizaciji. Tako su pored Srba naseljeni Mađari, Rusini, Slovaci, Nemci i Rumuni. Osnovno zanimanje su nekada bile agrarne delatnosti, te se stanovništvo bavilo poljoprivredom, stočarstvom, ribarstvom i vinogradarstvom.
Danas je Kać razvijeno naseljeno mesto, koje pruža mogućnosti za siguran, udoban i moderan život, te može nositi i epitet gradića. Poseduje sve javne službe, od predškolskih i školskih ustanova, pružanja zdravstvenih usluga, komunalnih službi do ustanova za sport i kulturu. Takođe raspolaže s dosta ugostiteljskih, trgovinskih i zanatskih radnji, velikih firmi, te je veća mogućnost i zapošljavanja. Lovni turizam je dosta počeo da se razvija. Stoga je Kać poslednjih godina postao rado naseljivo prigradsko mesto, koje se mladi sve češće odlučuju da izaberu za svoj budući život.
I. Bakmaz
Projekat „Novi Sad, kulturno-istorijska baština” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.