Mihajlović: Promene u EPS i Srbijagasu moraju da se sprovedu
BEOGRAD: Promene u EPS-u i Srbijagasu moraju da su sprovedu po odluci Vlade Srbije, bez obzira na otpore koji postoje, kaže potpresednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
"Oni koji se bune i prave otpore jesu upravo oni koji vode ta preduzeća. Pre svega mislim na gasnu hobotnicu, Srbijagas", rekla je Mihajlović za Tanjug, upitana o reformi ta dva preduzeća.
Navela je da se ti otpori vide svaki dan tako što ne može da se napravi sastanak sa direktorima, do toga da ne može da se sprovede određena promena.
"Taj pokušaj da se praktično od Ministarstva i mene lično maltene pravi pokretna meta, to je sve očekivano, ali ono što je poruka za sve to je da Vlada, Ministarstvo i ja nećemo odustati. Nećemo stati", naglasila je Mihajlović.
Promene u tim preduzećima, kaže, moraju da se sprovedu pre svega zbog građana Srbije.
Mihajlović je navela da je Vlada Srbije donela odluke da sprovede određene promene i u EPS-u i u Srbijagasu i napomenula da, ukoliko se one ne sprovedu, ako se ne podeli delatnost i ne učini njihovo poslovanje transparentnim i preglednim, ako ne budu postojali jasni planovi koji projekti se rade u kom roku, onda se neće uspeti u onome što je cilj.
"Cilj je da preduzeća budu pre svega profitabilna, a ne da država dodaje i dotira novac što Srbijagasu, što EPS-u", kaže Mihajlović.
Napomenula je da nema razloga da ta preduzeća ne budu i moćna i profitabilna i ne budu regionalno značajna.
Navela je da Srbijagas treba da gradi interkonektor i sa drugim državama, a da EPS treba da se širi i van granica Srbije.
"To je u stvari cilj. Moraju da se podele delatnosti, učini preduzeće efikasnijim i preglednim sve ono što ta preduzeća rade. To je danas daleko od toga. Vi danas ne znate tačno kako izgledaju ni planovi, ni programi ni jednog ni drugog preduzeća", rekla je Mihajlović.
Ona je navele da sve što se radi na promenama u tim preduzećima rađa ogromne otpore za koje kaže da nisu mali.
Dodala je da svaka promena rađa otpor, da će taj otpor trajati sve vreme dok se budu sprovodile promene.
"Ja sam na to negde navikla. Tako je uvek bilo, ali duboko verujem da je to dobro i važno, pre svega, za građane Srbije i da sve to što nekom ne odgovara, ne odgovara zato što nećemo da dozvolimo da neko mesečno prima u državnom preduzeću 2,4 miliona dinara", rekla je Mihajlović.
Kaže da se neće dozvoliti da se ne zna kako izgleda koji projekat u gasnoj privredi, šta je cilj kako se zaključuju ugovori.
"Dakle, sve to mora da se menja", zaključila je Mihajlović.
Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa predstavnicima Granskog sindikata industrije, energije i rudarstva "Nezavisnost" o reformi javnih preduzeća.
Mihajlović kaže da je sa predstavnicim asindikata bilo reči o pitanjima važnim za energetski i rudarski sektor, kao i o planovima i prioritetima Ministarstva.
Ministarka je navela da je zajednički cilj i Ministarstva i sindikata da i energetika i rudarstvo budu mnogo razvijeniji nego danas i da zaposleni mogu da rade uspešno svoj posao.
Posle sastanka, ministarka Mihajlović je za Tanjug rekla da su danas sa predstavnicima sindikata otvorene ozbiljne teme i da se razgovaralo i o poslovanju kompanija u rudarskom sektoru - od kineskog "Ziđina" do drugih.
"Naš stav i zaključak sa današnjeg sastanka je da sve što radi Ministarstvo radićemo zajednički, kao što radimo i sa svim drugim sindikatima", poručila je Mihajlović.
Navela je da se razgovaralo i o tome kako da se poslovanje javnih preduzeća učini efikasnijim.
"Odlučni smo da sprovedemo sve reforme, i u Srbijagasu i u EPS-u, da država i zaposleni od toga imaju korist i nećemo odustati. Pozivam zaposlene da imaju poverenja u svoje sindikate i u Vladu Srbije", rekla je Mihajlović.
Navela je da su Ministarstvo i sindikati istinski partneri, a ne samo na papiru i da se sve odluke i izmene zakona rade zajednički i da se zajednički rešavaju i problemi.
Predsednik sindikata Milorad Paunović je rekao da su na sastanku otvorene brojne teme i dogovorena saradnja u budućnosti, a da je bilo reči i o privatizaciji "Petrohemije" i MSK Kikinda.
Bilo je, kaže, reči i o rudnicima za podzemnu eksploataciju uglja, kao i o reformisanju EPS-a. "Otvorili smo poglavlja na kojima ćemo u budućnosti sarađivati i imamo velika očekivanja nakon sastanka“, rekao je Paunović.
Izvršni sekretar tog sindikata Dragan Vesić naveo je da je reč o reprezentativnoj organizaciji koja se od svog nastanka zalagala za unapređenje i razvoj socijalnog dijaloga.
Naglasio je da su rudarstvo i energetika okosnica razvoja srpske privrede, te da najavljene promene i reorganizacija EPS-a, kao i poslovanje "Ziđina", ne može da se vodi bez kvalitetnog socijalnog dijaloga.
Pozdravio je spremnost potpredsednice Vlade Zorane Mihajlović i njenog tima na saradnju i dijalog s obzirom na izazove koji se očekuju u 2021. godini.