Pomoć samo onima koji nemaju para da plate rate
Građani i preduzeća već mogu da se prijavljuju za mere, odnosno olakšice u servisiranju finansijskih obaveza koje su uvedene nedavnim odlukama Narodne banke Srbije.
Izvršni odbor NBS-a je usvojio odluke o privremenim merama za banke u cilju adekvatnog upravljanja kreditnim rizikom u uslovima pandemije kovid-19 i o privremenim merama za davaoce finansijskog lizinga.
Njima su propisane mere i aktivnosti koje su banke i davaoci finansijskog lizinga dužni da primene u cilju adekvatnog upravljanja kreditnim rizikom, što podrazumeva blagovremeno identifikovanje potencijalnih poteškoća kod dužnika i preduzimanje odgovarajućih koraka.
Banke i davaoci lizinga su obavezni da najkasnije do 22. decembra na svojoj internet prezentaciji i u svojim poslov-
nicama objave obaveštenje kojim se dužnici informišu o mogućnostima podnošenja zahteva za dobijanje olakšica, kao i o uslovima koje dužnik treba da ispunjava.
Dužnici koji ispunjavaju propisane uslove, zahtev za dobijanje olakšica banci ili davaocu finansijskog lizinga mogu podneti elektronskim putem ili poštom, kao i u poslovnim prostorijama do 30. aprila sledeće godine. Zbog trenutne epidemiološke situacije, dužnicima se ipak savetuje da zahteve podnose elektronskim putem.
Najnoviji paket mera NBS-a, za razliku od prva dva moratorijuma, nije namenjen svima već samo onima koji nisu u stanju da izmiruju svoje finansijske obaveze.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić kaže da će najnovije mere Narodne banke Srbije onima koji ne mogu da izmiruju kreditne obaveze pomoći da premoste nekoliko narednih meseci, posle čega bi valjalo očekivati poboljšanje situacije s kovidom-19, zbog koje su mere i donete.
Vasić ističe da su, za razliku od prva dva moratorijuma na otplatu kredita, kojima je mogućnost da zaustave svoje obaveze bila data svima, najnovije mere Narodne banke Srbije usmerene samo na one koji stvarno imaju problema u izmirivanju obaveza.
Po njegovim rečima, banke će u narednih nekoliko dana na svojim internet adresama istaći kako da se aplicira za uključivanje u meru i koji formular da se popuni. Banke će od trenutka kada prime zahtev imati rok od 30 dana da odgovore na svaki pojedinačni zahtev.
– Građani i firme imaju mogućnost da izaberu opciju da plaćaju kamatu a ne i glavnicu ili da ne plaćaju ni kamatu ni glavnicu, koja se obračunava, ali se plaća nakon isteka šest meseci – objašnjava Vasić.
On smatra da će ta mera zaista pomoći onima kojima je namenjena jer je odlaganje obaveza koje dospevaju ili su dospele dobar način da premoste period kada obaveze pristižu a oni nemaju prihode.
NBS je procenio da potrebu za olakšicama imaju posebno nezaposleni, dužnici čiji su prosečni neto mesečni prihodi u poslednja tri meseca ispod proseka zarada, kao i dužnici s prosečnim neto mesečnim prihodima u poslednja tri meseca do 120.000 dinara, a čiji neto mesečni prihod je deset odsto ili više manji u odnosu na prihod pre 15. marta 2020. godine i čiji je stepen kreditne zaduženosti, odnosno opterećenost mesečnih primanja kreditnim i drugim obavezama, iznad 40 procenata tih prihoda.
Za poljoprivrednike, preduzetnike i privredna društva ocenjeno je da je olakšice u otplati obaveza potrebno ponuditi naročito dužnicima koji su u 2020. godini imali pad poslovnih prihoda, odnosno prometa, od najmanje 15 odsto u odnosu na 2019. godinu ili je došlo do prekida poslovanja dužnika u neprekidnom trajanju od najmanje 30 dana usled pandemije kovida-19.
Pravo na navedene olakšice imaće i dužnici koji su u docnji dužoj od 30 dana u materijalno značajnom iznosu po osnovu bilo koje obaveze na koje se odluka primenjuje.
Olakšice koje su predviđene odlukama odnose se na reprogram i refinansiranje kredita i obaveza iz finansijskog lizinga, uz odobravanje grejs-perioda od šest meseci i odgovarajućeg produženja roka otplate tako da mesečne obaveze dužnika ne budu veće od onih iz plana otplate pre odobravanja olakšica.
Tokom grejs-perioda banka obračunava kamatu, pri čemu se dužnik u samom zahtevu opredeljuje da li će plaćati kamatu tokom grejs perioda ili nakon njegovog isteka.
D. Mlađenović