INTERVJU Milorad Dodik: Dejton je raspakovan na štetu Srpske
BANJALUKA: Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, koji je od petka ponovo predsedavajući Predsedništvu BiH, poznat je kao čovek koji je uvek spreman na razgovor i dogovor, čak i na određeni kompromis ako je reč o nekim ekonomskim pitanjima, bilo da je u pitanju investicija u Republici Srpskoj ili Federaciji Bosne i Hercegovine.
Ali, ako su namere bilo kog zvaničnika, pa bio on i visoki predstavnik međunarodne zjednice, da urušava Dejtonski sporazum nanoseći štetu Republici Srpskoj, Dodik nema pardona!
Visoki predstavnik međunarodne zajednice Valentin Incko najavio je, ako se ne ukloni ploča s imenom Radovana Karadžića sa zgrade studentskog doma na Palama, sankcije vama lično, da vam se zabrani ulazak u zemlje Evropske unije.
Smešno. Gospodin Incko bi trebalo bar da zna da Predsedništvo BiH o takvim stvarima nema zakonske osnove da odlučuje. Ja sam srpski član Predsedništva BiH. Ali, kad mu baš smetaju ploče „ratnih zločinaca”, kako mu ne smetaju imena ulica u FBiH po nacistima ili ratnim zločincima iz redova Bošnjaka i Hrvata? Gospodin Incko uvek nađe nešto, iskopa iz naftalina, da bi pred Savetom bezbednosti UN opanjkao Srbe, ponajviše Milorada Dodika. Ucene i pretnje takve vrste ne piju vode. Gospodin Incko je – objavljeno je to na društvenim mrežama a niko nije demantovao – pripretio i Srpskoj i Srbiji zbog planiranih infrastrukturalnih projekata Srbije i Srpske u energetici.
Može li BiH, ovakva kakva je, da napokon profunkcioniše kao država?
Bosna i Hercegovina je veštačka tvorevina Zapada, odnosno dela međunarodne zajednice. Taj propali projekat ne odgovara ni Srbima, ni Hrvatima, a ni Bošnjacima. Mi u Republici Srpskoj bismo najradije da se na miran način raziđemo pa onda živimo kao dobri susedi, pomažući jedni druge, Bošnjaci su za jedinstvenu građansku državu BiH, u kojoj bi kao dominantan narod imali prevagu na svim nivoima vlasti. Kako Hrvatima da paše ovakva BiH, kada ne mogu, zbog nakaradnog Izbornog zakona, da imaju legitimnog hrvatskog člana Predsedništva BiH? Željko Komšić je izabran za člana Predsedništva BiH voljom bošnjačkih glasača. Neka ode u Mostar, Čitluk ili bilo koje mesto gde su Hrvati većina.
Kakva je, onda, moguća BiH?
Samo ona po slovu, a ne duhu izvornog Dejtonskog sporazuma. Visoki predstavnici međunarodne zajednice su raspakovali Dejton poodavno. Totalno ga skrnavili, prenosili određene nadležnosti s entiteta na državne institucije. A sve isključivo na štetu Republike Srpske i srpskog naroda. Boriću se, koristeći sva raspoloživa pravna sredstva, da se vrati i u praksi primeni slovo izvornog Dejtona. Republika Srpska je stabilan entitet BiH, koji je, po Dejtonu, imao sve elemente države, i vojsku, i policiju, i finansije, i sudstvo.... U velikoj meri je Srpska razvlašćena, ali dalje neće moći. Moraju oba entiteta biti ravnopravna. Moraju u oba entiteta sva tri naroda biti konstitutivna. Gde je tu konstitutivnost Srba u Federaciji BiH svih ovih godina? Nije je bilo, niti je sada ima, ali to međunarodnoj zajednici ne smeta.
Što se tiče izbora u Srpskoj, bio bih neiskren kada ne bih priznao da mi je krivo i žao što smo izgubili mesto gradonačelnika u Banjaluci i Bijeljini jer u oba grada vladajuća koalicija, okupljena oko najveće i najjače stranke u Srpskoj SNSD-a, ima apsolutnu skupštinsku većinu, ali je jedno sigurno: mi nećemo kočiti razvoj ni Banjaluke, ni Bijeljine. Novom gradonačelniku Banjaluke Drašku Stanivukoviću čestitao sam pobedu. Rekao sam da je bila fer utakmica. Mišljenje o njemu ću zadržati za sebe, kaže Dodik.
Iz Sarajeva vas stalno optužuju da uporno radite i pripremate teren da se RS izdvoji iz BiH?
U Republici Srpskoj se ama baš ništa ne radi na pripremi terena za razdruživanje. Ja sam poznat kao čovek za kompromisna i korisna rešenja, za razgovor i dogovor. Međutim, nikakvog razgovora, a kamoli dogovora, nema o pitanjima koja bi nanela štetu Republici Srpskoj. Isto tako, nisam ni za kakav dogovor na štetu Bošnjaka ili Hrvata. Nikada nijedan investicioni projekat u FBiH neću blokirati. Nije mi, samo, jasno kome i zašto smetaju razvojni projekti u Republici Srpskoj? Kako se može razvijati BiH ako nema razvoja Republike Srpske i FBiH? Ravnopravan tretman oba entiteta, kao nalažu i Dejton i Ustav BiH, jeste ono što tražim, na šta imam pravo i za šta ću se energično zalagati.
Bivši američki presednik Bil Klinton je, objavili su to svetski mediji, bio za to da se konstitutivnim narodima u BiH omogući izlazak iz BiH, ako se ne mogu dogovoriti da žive u zajedničkoj državi. I bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice Švarc Šiling je to isto nedavno rekao...
E, šta je mislio Klinton!? Što nije tako i urađeno, a ne da se čeka 25 godina i da još uviek međunarodna zajednica ne može ili neće da shvati da BiH može biti država kakvu žele i kakvu dogovore tri naroda u BiH. Sve što je nametnuto je neka vrsta prisile, a to onda može trajati večno. Izvorni Dejton je dobar, čvrst temelj za državu BiH. Ovakva kakva je ne valja nikome.
Odnosi sa Srbijom?
Pa, čvrste veze Srbije i Srpske i te kako smetaju Sarajevu! I baš me briga što im smetaju! Meni nimalo ne smetaju dobri odnosi BiH s bilo kojom državom u okruženju, pa ni s Turskom. A zašto bi onda dobra saradnja Srpske i Srbije, kada je reč o istom srpskom narodu, nekome smetala? Ta saradnja će biti, hoću to da naglasim, još intezivnija, svestranija, kudikamo bolja, svidelo se to nekome ili ne. Srbija je već investirala desetine miliona evra u Srpsku. Investiraće i dalje, još više. Nema opštine ili grada u Srpskoj gde nema investicije Srbije. Ja sam neizmerno zahvalan Vladi Srbije i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Stevan Risović