Karlovci: Crkvena venčanja redukovana, građanska u okvirima proseka
SREMSKI KARLOVCI: Sremski Karlovci već dugi niz godina slove za mesto u kojem mladenci iz bliže i dalje okoline rado izgovaraju sudbonosno „da”. U letnjoj sezoni, subotom i nedeljom bude ih po nekoliko, a zabeleženi su ekstremni slučajevi kada su mladenci s gostima čak iz Beograda dolazili „plavim” vozom ili vozom „Romantika” na venčanje u Karlovce, ali ove godine pandemija koronavirusa je, berem kada su crkvena venčanja u pitanju, svela njihov broj na simboličnu cifru.
Po rečima paroha Saborne crkve jereja Stanka Laketića, u tom katedralnom karlovačkom hramu, koji je jedan od najvećih motiva za brojna sklapanja brakova parovima iz drugih mesta, ove godine obavljeno je dvadesetak venčanja, što je simboličan broj u odnosu na prethodne.
Neki od parova koji su ove godine venčali u Sabornoj crkvi su iz Karlovaca, i to s čitave teritorije jer i ljudi iz Gornje i Donje parohije, koje imaju svoje hramove, rado biraju da se venčaju baš u Sabornom hramu, a ostali su iz okoline, uz učešće i/ili saglasnost njihovih nadležnih paroha, kaže Laketić.
Kako dodaje, bilo je otkazivanja, čak je više otkazano nego što je održano.
Ne čini mi se pak da je i interesovanje manje. Uvek ima mladih koji žele da se venčaju, ali, naravno, to žele da učine u normalnim okolnostima. Zato su mnogi odlučili da pričekaju nekoliko meseci, nadajući se da će situacija s koronavirusom uskoro doživeti kraj, veli naša sagovornica.
Laketić napominje da ima i onih kojima je na prvom mestu zajednički život i stvaranje porodice uz blagoslov Crkve, i to su oni koji su odlučili da venčanje ne odlažu zarad svadbenog veselja koje je ove godine neizvodljivo. I jedne i druge treba razumeti, smatra on, jer svako ima svoje prioritete i snove.
U Donjoj crkvi održano je ove godine jedno venčanje, ali je starešina tog hrama jerej Slobodan Vujasinović iz svoje parohije u Sabornoj crkvi venčao još tri para. On kaže da je višegodišnji prosečni broj venčanja u Donjoj crkvi između deset i 12. Ništa bolja situacija nije ni kada je manastir Vavedenja Presvete Bogorodice pitanju. U Gornjoj parohiji bilo ih je ove godine šest.
Kada se, međutim, pogledaju podaci matičarske službe u karlovačkoj opštini, ispostavlja se da nije došlo do značajnijeg pada u broju sklopljenih brakova, štaviše, on se uklapa u prosek poslednjih godina. Kako kaže matičarka Slađana Babić Nenadić, do sada je obavljeno 67 venčanja, a još dva su zakazana. Lane ih je bilo 75, u 2018. godini 68, dok je 2017. venčano 87 parova.
Matičarka kaže da je ove godine bilo pomeranja termina zbog epidemijske situacije i otkazivanja. Kako napominje, potpuno su otkazana ona venčanja posle kojih je slavlje trebalo da se održi u hotelu „Dunav” jer mladenci nisu hteli da se odreknu masovne proslave tog čina.
Po njenim rečima, u opštinskoj sali taj čin se obavlja u skladu s merama zaštite od koronavirusa, a to znači da, osim matičarke, mogu da mu prisustvuju samo mladenci i svedoci. Obavezno je nošenje maski za sve, čak i buduće supružnike, koji mogu da ih skinu tek kada treba da se poljube.
Z. Milosavljević