Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kon: Mere se poštuju 60 odsto, potrebno 95 odsto

27.11.2020. 15:57 16:13
Piše:
Foto: Tanjug (video)

BEOGRAD: Da 95 odsto građana nosi maske, ništa drugo nam ne bi trebalo, mogli bismo da radimo i da sa maskama sačekamo vakcinu, izjavio je epidemiolog Predrag Kon i dodao da se mere sada poštuju na nivou od 60 odsto.

Upitan kakve su prognoze u naredne dve nedelje i kakav je potencijal širenja virusa zbog "Crnog petka", Kon je kazao da kada govori o potencijalu tu ulazi u područje spekulacija.

"Onda je tu najpametnije reći ne znam i završiti", rekao je Kon.

On je dodao da se tek sada otkrivaju pravilnosti širenja virusa, dok recimo kod drugih infekcija, naročito kod gripa postoje jasne pravilnosti.

"Mi smo sada u devetoj nedelji od početka trećeg talasa i za očekivati je bilo, po prirodnom toku, uz učešće preventivnih mera, da dođe do zaravnjenja i opadanja, ali se to kod nas još uvek nije dogodilo", rekao je Kon na konferenciji Kriznog štaba.

Beograd se, prema njegovim rečima, održava između 1.850 i 2.200 novozaraženih na dnevnom nivou, ali taj broj je i dalje visok.


Zaraženo 2.434 zdravstvena radnika

Kon kaže da su trenutno zaražena 2.434 zdravstvena radnika, a da je na bolničkom lečenju trenutno 66 zdravstvenih radnika.

On je naveo da je u domovima u okviru socijalnih ustanova i domovima za smeštaj odraslih starih potvrđeno prisustvo virusa korona kod 922 korisnika i 519 zaposlenih.

"Do sada je izlečeno ukupno 1.290 korisnika, dok je broj izlečenih zaposlenih radnika 550", rekao je Kon na konferenciji za novinare.


Za razliku od Beograda koji se jeste "zaravnio" u drugim mestima dolazi do rasta broja zaraženih i jasno je da se, kaže, sve preliva iz Beograda u manja mesta, a tu se posebno izdvajaju Novi Sad, Kragujevac i Pančevo.

Kon očekuje da će donete mere početi da deluju tokom naredne nedelje.

Podsetio je da je medicinski deo Kriznog štaba tražio ošrtije mere, jer su smatrali da su bile adekvatnije situaciji.

I virusolozi kažu da nema promene simptoma

Kon je izjavio da se simptomi virusa korona u ovom poslednjem talasu ne razlikuju od prethodna dva koja smo imali u martu i julu i dodaje da to kažu i virusolozi.

Kon je tako odgovorio na pitanje novinara da li su tačne pojedine tvrdnje da se klinička slika pacijenata u ovom talasu razlikuje od prethodnih, kada je kašalj bio izraženiji, dok su sada malaksalost, dijareja i glavobolja.

Epidemiolog je ukazao da sada, za razliku od prethodna dva talasa, imamo mnogo više zaraženih i da se u bolnicama prima više pacijenata, te da postoje oni koji imaju nešto drugačije simptome.

"Možda je utisak da je došlo do promene, ali taj utisak je varljiv, jer imamo veliki broj zaraženih koji ostaje kod kuće i ne možemo da pratimo njihove simptome, pa je utisak zbog toga drugačiji", objasnio je Kon.

Dodaje i da virusolozi kažu da nije došlo do promene virusa i simptoma i da su to samo utisci.

Kon je ukazao i da se virus korona sada po prvi put nalazi u jesenjoj i zimskoj sezoni, te ističe da je to možda samo njegov "sezonski karakter", ali da će to tek vreme pokazati.

Cela Srbija jedna bolnica, razumeti premeštanja pacijenata

Broj prijema u kovid bolnicama i dalje je veći od broja otpusta, rekao je Kon i dodao da je poslednjih dana u kovid ambulantama u Beogradu bilo oko 5.500 pregleda na dnevnom nivou, a između 300 i 350 hospitalizacija.

Kon je na redovnoj pres konferenciji Kriznog štaba rekao da je situacija u bolnicama takva da će i danas biti premeštanja pacijenata i da će oni koji su pred izlečenjem biti premeštani u privremene kovid bolnice gde nije potrebna kiseonička terapija.

„Cela Srbija je praktično sada jedna bolnica, premeštanje ne mora da bude u okviru istog mesta i to treba razumeti“, rekao je Kon.

Naglasio je da je bitno da zdravstveni sistem zadrži „elastičnost“ za koju kaže da je „fascinantna“.

„Samo u pojedinačnim slučajevima može se desiti čekanje i to je sve što može biti ozbiljna primedba. Primedbe o transportu pacijenata nisu adekvatne trenutnoj situaciji“, kazao je Kon.

Naveo je da se efekti novih mera realno mogu očekivati posle 10 dana.

 

Piše:
Pošaljite komentar