Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Potrošačko ćoše: Prirodni čajevi i lekovito bilje

25.11.2020. 11:28 11:30
Piše:
Foto: Dnevnik (J. Horvat)

NOVI SAD: Zimski period je po mnogo čemu poseban, novogodišnji i božićni praznici unose čaroliju u svakog od nas, ali hladno vreme pogoduje i virusima i bakterijama jer je to najbolje vreme da napadaju.

Stoga su zimi prehlade i grip svakodnevni posetioci, te smo pitali sugrađane koliko danas veruju u tradicionalan način lečenja čajevima i prirodnim medikamentima.

Više sam za prirodne varijante lečenja i podizanja imuniteta nego suplemente jer su mi dosta puta pomogli prilikom prehlade, u kombinaciji sa svežim voćem, kaže za „Dnevnik” Melinda Geci. Kada je boli stomak, dodaje naša sagovornica, pije čajeve od nane i kamilice i vrlo brzo je prođe bol, tako da nema potrebu da pohita u apoteku i kupuje praškove za prehade.

Uglavnom kada me napadne neki dosadni kašalj, popijem čaj od žalfije, belog sleza ili plućnjaka i rešim problem. Oporavak možda traje malo duže nego kada bih kupila lek u apoteci, ali sam sigurnija kada koristim tradicionalne metode lečenja, koje su koristile moje mama i bake. Uz sve to, naravno, ide dosta svežeg voća, a ja u ovim zimskim danima najčešće kupujem grejpfrut, limun, naranye, đumbir..., kaže Melinda Geci.

Kako nam je rekao Novosađanin koji je želeo da ostane anoniman, danas se putem medija reklamira veoma mnogo lekova, a to u njemu izaziva određenu dozu sumnje u to koliko su zaista dobri.

Ceo život pijem čajeve, koristim propolis, hranim se zdravije i trudim se da svakodnevno konzumiram sveže voće i povrće, kaže naš sagovornik.

Mišljenja je, kako dodaje, da samo prirodnim unosom vitamina, minerala i svega ostalog što je neophodno za zdrav organizam možemo održati telo zdravim i otpornim pa čak i na koronavirus.

Evo, hvala bogu, ja ga još nisam dobio!, poručuje naš sagovornik.

U prodavnicama zdrave hrane prodavci kažu da veliki broj Novosađana kupuje prirodne proizvode radi jačanja imuniteta i suzbijanja prehlada.

Mnogi kupuju čajeve, naročito one za jačanje imuniteta, jer je pandemija koronavirusa i dalje u velikoj meri prisutna, kaže jedna prodavačica.


Da li više koristite čajeve ili lekove?

Mileva Žigić, penzionerka:

Više sam okrenuta tradicionalnom lečenju. Najčešće jedem voće i povrće. Čajeve ne volim da pijem, ali koristim propolis kapi, smatram da one najbolje utiču na podizanje imuniteta. Takođe, začini poput origana i cimeta su odlični.

Miloš Petrović, biznismen:

Čajeve ne pijem, alergičan sam na većinu biljaka kao i na većinu lekova. Svoj imunitet čuvam i podižem tako što redovno uzimam med, slatko od jagoda, kao i voće. Dete sam sa sela, pa takođe znam koliko je i propolis zdrav.

Jelena Đuričić, radnica:

Volim više da se lečim na prirodan način, naravno kad god je to moguće. Pijem čajeve i redovno jedem voće, najviše volim čaj od kamilice. Za sada ne koristim lekovite začine i kapi. O svom imunitetu vodim računa tokom cele godine, ne samo zimi.

Ranko Ćulibrk, radnik:

Kada sam prehlađen, imunitet jačam čajevima, a najčešće pijem čaj od nane. Preferiram i sveže ceđene sokove, najviše volim da pomešam naranyu, limun i grejpfrut. Verujem da vitamini i lekovitost biljaka mogu da podignu moj imuni sistem. 

J. H.


Generalno, dodaje, u zimskom periodu, kada krene sezona prehlada i gripa, dnevno se najviše prodaju standardni provereni čajevi, poput kamilice i nane, a preporuče im i ehinaceu, koja košta 107 dinara 100 grama i odlična je za imunitet.

Bokvicu takođe dosta hvale i ona staje 64 dinara 100 grama. Za kašalj i iskašljavanje najviše se prodaje beli slez za 236 dinara, zatim plućnjak po 131 dinar 100 grama, kao i podbel, koji košta 73 dinara i divizma od 65 dinara za 100 grama, veli prodavačica.

Kako kaže, uz biljne čajeve, građani uvek prave kombinacije još nekih prirodnih formi, da bi bili sigurni da su uneli dovoljnu količinu vitamina.

Najčešće za imunitet koriste propolis kapi, koje koštaju 294 dinara, i ulje od origana, koje je oko 2.000 dinara i ono je kvalitetnije i brže deluje u odnosu na tablete, koje koštaju 656 din i traju mesec, priča prodavačica.

Po njenim rečima, često „zdravu” kesu dopune i matičnim sokovima, poput aronije, divlje borovnice, divlje kupine, crne ribizle...

Osim pomenutih proizvoda, građani zimi najviše kupuju citrusno voće jer je, između ostalog, puno vitamina Ce. Tako se na pijacama mogu naći limun po oko 110 dinara kilogram, a mandarine staju od 100 do 130 dinara. Za kilogram grejpfruta je neophodno izdvojiti oko 170 dinara. Osim toga, za borbu protiv gripa dobra je i cvekla, koja može da se nađe po 50 do 80 dinara, dok za za kilogram đumbira treba izdvojiti oko 800 pa i do 1. 000 dinara.

I. Bakmaz

Piše:
Pošaljite komentar
Potrošačko ćoše, terapija protiv prehlade: Preporuka farmaceuta cink i vitamini C i D

Potrošačko ćoše, terapija protiv prehlade: Preporuka farmaceuta cink i vitamini C i D

10.11.2020. 11:13 11:15