Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Patrijarh Irinej sahranjen u kripti Hrama Svetog Save

22.11.2020. 08:58 15:02
Piše:
Foto: TANJUG/TARA RADOVANOVIC/ bs

BEOGRAD: Patrijarh srpski Irinej sahranjen je u kripti hrama Svetog Save.

Kovčeg sa telom do same grobnice ispratio je veoma mali broj ljudi, uglavnom monaštvo i sveštenstvo. Telo patrijarha Irineja do kripte preneli su gardisti Vojske Srbije, a prethodno su sanduk sa zemnim ostacima zatvorili najbliži saradnici preminulog patrijarha.

Arhijereji SPC su formirali kolonu, na čijem čelu je bio krst, a gardisti su poneli kovčeg sa zelenom odeždom, žezlom i panakamilavkom.

Zbog epidemioloških mera, i malog prostora u kripti, svi građani, gosti i sveštenstvo koji su bili u hramu nisu mogli da prisustvuju sahrani već je mogao da uđe samo manji broj njih.

U svih hramovima i crkvama narednih 40 dana tokom službi i liturgija spominjaće se ime patrijarha Irineja.


Nakon sahrane, vernici se poslužili žitom ispred Hrama

Nakon sahrane preminulog patrijarha Irineja, vernici koji su prisustvovali svetoj liturgiji za upokojene, poslužili su se žitom ispred Hrama Svetog Save.

Osim žita, bile su poslužene i pite, kuvano vino, kuvana rakija, voda i sokovi.


Patrijarh Irinej prvi je poglavar koji je sahranjen u kripti Hrama Svetog Save.

Osim grobnice u kojoj će počivati 45. po redu srpski patrijarh, nalazi se još nekoliko grobnih mesta, jer će ubuduće poglavari SPC biti sahranjivani u kripti Hrama, osim ako ne izraze drugačiju želju.

Deo kripte u kome će biti sahranjivani patrijarsi - ambulatorijum - vrlo je redak u pravoslavnim hramovima i svega nekoliko pravoslavnih hramova u svetu ima ovaj prostor.

Ambulatorijum u Hramu Svetog Save na Vracaru graden je po uzoru na Svetu Sofiju Carigradsku.

Kripta - deo u kome je sahranjen patrijarh Irinej prostire se između temelja Hrama Svetog Save, i ima stubove kojima je najveća visina 6.20 metara. Dubina Hrama je oko sedam metara, a završavanje kripte i njeno oslikavanje blagoslovio je patrijarh Pavle 2001.godine.

Plafon je oslikan u vizantijskom stilu, a freske radili su naši ikonopisci.

Reč kripta potiče od grčke reči krypte, što znači podzemna prostorija koja za hrišćane predstavlja grobnicu ili mesto na kome se održavaju bogosluženja.

Prvobitno, kripta je označavala konkretnu prostoriju u katakombama gde se obavljao obred sahranjivanja.

Prostire se duž 2000 kvadratnih metara između temelja Hrama Svetog Save i konstruktivno i arhitektonski predstavlja jedan sasvim nezavisan podzemni objekat.

Karakterišu je posebna konstrukcija sa četiri ulaza, a u kripti se zapravo nalazi Crkva kneza Lazara, čiji oltar je smešten ispod samog oltarskog prostora Hrama Svetog Save.

Zbog svoje raskošne i veličanstvene arhitekture smatra se jednom od najlepših crkava u Evropi.

Posle opela i liturgije od patrijarha su se nad odrom besedama oprostili mitropolit Ruske pravoslavne crkve Ilarion Alfejev, koji je pročitao je pismo ruskog patrijarha Kirila, Mitropolit Hrizostom, starešina Saborne crkve u Beogradu protojerej-stavrofor Petr Lukić, srpski član predsedništva BiH Milorad Dodik i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

U Hramu Svetog Save održano je opelo patrijarhu SPC Irineju, a prethodno su arhijereji SPC služili zaupokojenu liturgiju.

Zbog epidemiološke situacije, u hramu su samo sveštenici koji služe liturgiju, kao i državni zvaničnici i predstavnici drugih verskih zajednica, uz članove hora.

Zaupokojenu liturgiju, u centralnom delu hrama, gde je izloženo telo patrijarha Irineja služio je mitropolit dabrobosanski Hrizostom, uz sasluženje 16 vladika SPC.

Svetu zaupokojenu liturgiju patrijarhu srpskog Irineju, služio je mitropolit dabrobosanski Hrizostom, predsedavajući Sinod SPC, uz sasluženje članova Sabora SPC.

Sasluživali su mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, episkope šumadijski Jovan, bački Irineja, vranjskiPahomije, raško-prizrenski Teodosije, kruševački David, timočki Ilarioni, niški Arsenije, zahumsko-hercegovački Dimitrije, moravički Antonije, mohački Isihija, dioklijski Metodije.

Među njima i arhiepiskop ohridski i mitropolit skopski Jovan, i vladike iz Makedonije kumanovski Joakim, bregalnički Marko.

Liturgija je služena i uz sasluženje mitropolita volokolamskog Ilariona iz Moskovske Patrijaršije i borispoljskog i brovarskog Antonija iz Ukrajinske pravoslavne crkve.

Kako je navedeno na sajtu SPC, zaupokojena liturgija je služena u "molitvenom prisustvu" i episkopa diseldorfskog i nemačkog Grigorija, remezijanskog Stefana i umirovljenog zahumsko-hercegovačkog Atanasija.

Liturgija, na kojoj je besedio episkop bački Irinej, počela je uz pesmu "Ton despotin".

U Hram svetog Save oko 10.00 sati stigao je predsednik Aleksandar Vučić, sa njim i član Predsedništva BiH Milorad Dodik.

Na Vučićevom instagram profilu navedeno je, uz fotografiju predsednika nad odrom patrijarha: "Poslednji oproštaj od blaženopočivšeg patrijarha srpskog Irineja".

Pre početka liturgije, u Hram Svetog Save stigli su premijerka Ana Brnabić, predsednik Skupštine Ivica Dačić, ministri Aleksandar Vulin, Nebojša Stefanović, Nenad Popović, Tatjana Matić, Vanja Udovičić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović, predstavnici Grada Beograda, nadbiskup Stanislav Hočevar...

Među učesnicima liturgije su i mandatar za sastav nove crnogorske vlade Zdravko Krivokapić, kao i ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović, te ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko.

Pored mandatara Krivokapića sahrani patrijarha Irineja prisustvuju i lideri vladajućih parlamentarnih stranaka u Crnoj Gori Andrija Mandić, Milan Knežević, Vladimir Joković, Dado Šćekić, Goran Danilović i Marko Milačić. Sahrani prisustvuju i prvaci Srpskog nacionalog saveta Crne Gore, dr Momčilo Vuksanović i Baćko Milačić.

Kako je saopšteno iz Mitropolije crnogorsko primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke sahranii prisustvuju episkop dioklijski Metodije, protojerej-stavrofor Obren Jovanović, sekretar Mitrpolije crnogorsko-primorske, protojerej-stavrofor Gojko Perović, rektor Cetinjske bogoslovije, protojerej-stavrofor Slobodan Jokić, arhijerejski namesnik nikšićki i arhimandrit Arsenije, iguman manastira Kosijerevo.

Zemne ostatke Patrijarha u grobnicu u kripti spustiće sveštenici iz Beograda.

Ispred Hrama vernici od rano jutros dolaze da odaju poslednju poštu patrijarhu, strpljivo čekajući da dođe red na njih da uđu u sam hram.

Na ulasku u hram stoje pripadnici garde Vojske Srbije, a veliki broj vernika palio je sveće u maloj crkvi posvećenoj Svetom Savi, koja se nalazi pored hrama.

Ispred hrama prisutan je veliki broj vernika, a postavljena su dva video - bima na kojima je prenos svete zaupokojene liturgije i sahrana patrijarha Irineja, kako bi vernici koji žele, mogli da učestvuju i prate, s obzirom na to da je zadržavanje u Hramu ograničneno zbog epidemiološke situacije.

Patrijarh srpski Irinej biće prvi poglavar SPC koji je sahranjen u Hramu Svetog Save.

Osim grobnice u kojoj će počivati 45. patrijarh, nalazi se još nekoliko grobnih mesta jer će se ubuduće poglavari SPC sahranjivati u kripti, osim ako ne izraze drugaciju želju.

Sveti Arhijerejski Sinod obavestio je sveštenstvo, monaštvo i verni narod da se tokom molitvenog ispraćaja blaženopočivšeg patrijarha Irineja u Hramu Svetog Save striktno pridržavaju mera, koje su zbog teše epidemiološke situacije u našj zemlji propisali nadležni državni organi.

Iz tog razloga, po odluci Sinoda SPC, direktan prenos iz Hrama uživo emituju Tanjug, RTS i Televizija "Hram", a prisustvo u Hramu biće je omogućeno i listu Politika.


Simbolika predmeta na patrijarhovom kovčegu

Kovčeg sa zemnim ostacima upokojenog patrijarha Irineja izložen je u Hramu svetog Save, gde je u toku liturgija, nakon koje će patrijarh biri sahranjen u kripti Hrama.

Preko kovčega je prebačen zeleni plašt, a na njemu su i drugi predmeti koji se vezuju za život i misiju patrijarha - kapa, štap, jevanđelje i krst.

Kako je objašnjeno na RTS-u tokom prenosa uživo, reč je o obeležjima arhijerejske službe.

"Mandiju", zeleni plašt, patrijarh i episkopi nose kad ulaze u hram pred početak liturgije, u nekim momentima večernjeg i jutarnjeg bogosluženja.

Panakamilavka je kapa sa belim platnom, koja je u srpskoj tradiciji odlika patrijarha.

Tu su i njegov arhijerejski štap žezal, jevanđelje koje je propovedao celog života i krst kojim je osvećivao.


Tokom cele noći Hram svetog Save, u kojem je izloženo telo preminulog patrijarha bio je otvoren i vernici su mogli da uđu i da odaju poštu patrijarhu Irineju.

U Hramu Svetog Save na Vračaru beogradski sveštenici su jutros završili čitanje jevanđelja nad odrom poglavara Srpske pravoslavne crkve.

Vladika bački Irinej: Patrijarh bio delatni svedok jevanđelja, mironosac

Naš patrijarh Irinej bio je delatni svedok svih reči jevanđelja, čovek mira, ovaploćenje mira, mironosac i mirotvorac među ljudima, a pre svega, u sopstvenom narodu, istakao je episkop bački Irinej u besedi, u okviru liturgije nad odrom počivšeg poglavara SPC.

Vladika je naveo da su mnogi bili spremni da olako osuđuju i presuđuju drugima, pa su tako crkva i patrijarh Irinej bili ponekad izloženi nepravednim sudovima i osudama.

Neki su, kaže, na svoju i našu sramotu, govorili i pisali da patrijarh nije dovoljno savremen i da nema osećanja za savremenog čoveka, drugi da je rigidan i da pokazuje netrpeljivost koju pripisuju i čitavoj crkvi, a treći kako je suviše popustvljiv i spreman na kompromise, čak i na „trule kompromise“.

„Na sreću, ništa od svega toga nije istina, zato što je naš patrijarh Irinej, kako mu je i ime glasilo, ono koje je dobio na krštenju, ali i potonje monaško, bio čovek mira, ovaploćenje mira, mironosac i mirotvorac među ljudima, hrišćanima, među narodima, a pre svega u svom sopstvenom narodu, čiji je duhovni otac bio u poslednjih 10 godina“, rekao je episkop bački.

On je naveo da je patrijarh Irinej bio predstojatelj crkve u vremenu koje nije nimalo lakše od ranijih, a sve je to, kaže, on moramo da preživi i u svemu tome da pruži istinski svetosavski i kosovsko-lazarveski odgovor na sva pitanje i iskušenja.

„Zato je i bio omiljen kod ogromne većine ljudi, pre svega kod ljudi sa duhovnom i crvkvenosm svešću i savešću. Svi su razumevali njegovu dobrotu, ne samo ljudski, već jevanđeljsku, koju je njegova ličnost zračila“, rekao je vladika Irinej.

Istakao je da je preminuli poglavar SPC na sva nerazumevanja umeo da uzvrati pažnjom, dobrotom i dobrim delima, upravno prema onima koji su mu nanosili nepravdu.

„Bio je u odnosu sa svima, sa drugima nepravoslavnima, i nehrišćanima, u svakom susretu, iskren, otvoren, dobronameran i sa istom dobrotom i ljubavlju ih je primao i razgovarao. O tome svedoče i brojni izrazi saučešća“, rekao je episkom bački.

Vladika je citirao dve rečenice, kako je rekao, sprskih intelektualaca, „predstavnika stvarne, a ne lažne intelektualne i kutlurne elite“, koji u patrijarku Irineju naveli:

„Njegova mekoća je bila njegova snaga, a njegova uzdržanost - njegova mudrost. Mirna ruka patrijarhaIrineja je, bez retorike i pompe, čvrsto držala komrilo naše crkve, gledajući da nikad ne zaboravi srpsku državu i da se nikada ne odrekne srpskog naroda i našeg svetog Kosova i Metohije“, rekao je episkop bački i dodao da je za to imao punu podršku svih u crkvi.

Vladika bački je primetio i da se danas u svetu govori, „viče i kliče“, piše i objavljuje o miru, dok istovremeno, mir, ni spoljašnji kao odsustvo ratovanja, a pogotovo unutrašnji, duhovni mir - kao da nikada nije bio udaljeniji od čovečanstva, pa nažalost ni od pravoslavnih hrišćana.

„To je zato što ljudi zaboravljaju osnovu istinu, da je mir među nama i u nama nemoguć ako nema mira sa bogom, koji je, kako kaže apostol Pavle - mir naš“, rekao je vladika.

Kako je rekao, on je mir naš, jer je on onaj koji nas ljude, i jedne i druge, sastavlja u jedno, razrušio je ogradu grehova koja razdavaja. On od svih nas stvara jednog novog čoveka, ne ukida nijednu našu pojedinačnu ličnost, već otvara perspektivu i mogućnost da svako od nas, u crkvi uzrasta u blagodatne bogoljude.

„Naš patrijarh, čija se duša zajedno sa nama moli danas, spremajući se za blaženi put kojim svaka duša ide, rastavljajući se od tela, svojom ličnošću je bio delatni svedok svih reči jevanđelja“, rekao je episkop bački Irinej.

Ruski patrijarh: Bog je crkvi Sv. Save darovao mudrog patrijarha

„Bog je Crkvi svetitelja Save darovao mudrog patrijarha Irineja, koji je svojim uzvišenim autoritetom i nepokolebljivom revnošću učinio mnogo za očuvanje jednistva vaseljenskog pravoslavlja i poštovanje kanonskog poretka u hrišćanskoj crkvi, poručio je patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril.

Poruku patrijarha Kirila, nad odrom počivšeg patrijarha Irineja u Hramu Svetog Save, pročitao je šef poslanstva Moskovske patrijaršije mitropolit Ilarion Volokolamski.

"Sa osećanjem duboke tuge primio sam vest o upokojenju mog sabrata, patrijarha SPC Irineja. U ime pastira, monaštva Ruske pravoslavne crkve i lično ime izražavam saucesće zbog gubika koji je zadesio sestrinsku Srpsku pravoslavnu crkvu", naveo je patrijarh Kiril.

On je istakao da je Bog crkvi svetitelja Save darovao mudorg patrijarha, koji je ceo život posvetio njegovoj duhovnoj brizi.

"Ispunjen iskrenom hrišćanskom ljubavlju za ljude, počivši patrijarh se, ne štedeći svoju snagu, uvek trudio da bude pored svoje pastve, tešeći se živim razgovorom sa narodom, radujući se sa radosnima, a tugujući sa onima koji tuguju", preneo je mitropolit Ilarion.

Kako je naveo, patrijarh Irinej je u poslednjem času svog zivota, podelio stradanja sa onim vernicima kojima je život iznenada prekinula strašna epidemija.

"Počivši patrijarh je svojim uzvišenim autoritetom i nepokolebljivom revnošću, svetštenim kanonima, učinio mnogo za očuvanje jednistva vaseljenskog pravoslavlja i poštovanje kanonskog poretka u svetoj crkvi Hristovoj", naveo je moskovski patrijarh.

Kako je naveo u poruci, patrijarh Irinej bio je veliki prijatelj Ruske pravoslavne crkve, koju ju je više puta posećivao, "obišavši ne samo Moskvu, već i grad Svetog Petra i centar krštenja Rusije Kijev i prestonicu Belorusije Minsk".

Dodao je da je srpski patrijarh Irinej više puta sa svetiteljskvom usrdnošću i revnošću govorio u prilog progonjenog kanonskog pravoslavlja u Ukrajini.

Kako je naveo u poruci, poslednja, ali nažalost neostvarena želja Irineja, bila je da zajedno osvete Hram Svetog Save, dodajući da će završetak unutrašnjeg uređenja veličanstvenog Hrama ući u istoriju kao jedno od glavnih dostignuća njegovog patrijaršijskog služenja.

"Hrist, koji je vaskrsenje i život, neka upokoji njegovu dušu u naselje pravednika, u kojima nema bolesti, tuge, uzdaha, već večni život. Veecan mu i blag pomen, s ljubavlju u gospodu, patrijarh moskovski i cele Rusije, Kiril", preneo je poruku mitropolit Ilarion.

Hrizostom: Patrijarh Irinej bio nepokolebljivi stub crkve

Patriharh Irinej bio je nepokolebljiv stub Srpske pravoslavne crkve, beskompromisni borac za čast, ugled i dostojanstvo crkve i naroda i po tome je već ušao u istoriju, poručio je danas mitropolit dabrobosanski Hrizostom u besedi tokom liturgije nad odrom počivšeg poglavara SPC.

"Ovo je težak i veliki gubitak za našu crkvu i naš narod", istakao je Hrizostom.

Mitropolit Hrizostom, koji je posle smrti patriharha Irineja imenovan za čuvara patrijaršijskog trona, do izbora novog poglavara Crkve, rekao je da je patriharh, pored svih iskušenja i nevolja koje je crkva sa narodom prolazila, ostao nepokolebljivi stub crkve svetosavske i da se pokazao dostojan svog velikog prethodnika i učitelja patriharha Pavla, što, kako je naveo, nije bilo lako i jednostavno.

"Zato smo ponosni na njega i Bogu zahvalni što smo ga imali kao 45. patrijarha", naveo je mitropolit i istakao da je tužna vest o smrti patrijarha Irineja rastužila milione Srba širom sveta, kao i braću sa istoka, zapada, severa i juga.

Hrizostom je naveo da je patrijarh Irinej, koliko do juče, neumorno radio i brinuo o crkvi, srpskom rodu i patio i tugovao zbog tragičnih raskola i podela u pravoslavlju.

On je rekao da je Irinej imao veliku i uzvišenju vrlinu služenja crkvi, a ne želju za vlašću i položajem.

"Tome nas je učio i naučio patrijarh Irinej, a naučio nas je kako strpljenjem da služimo jedinstvu i sabornosti naše crkve. Crkva je svetinja i mora biti iznad svih naših ljudskih slabosti i nedostataka", naveo je Hrizostom.

Mitropolit Hrizostom je rekao da se patrijarh Irinej pokazao kao beskompromisni borac časta i ugleda crkve i dostojanstva i crkve i naroda i da je po tome već ušao u istoriju naše crkve.

On je naveo da smo pre 20 dana izbubili mitropolita Amfilohija, da danas ispraćamo patrijarha i da svi osećamo teret ovog gubitka, ne samo za crkvu već i za narod, ali da i pored tog velikog iskušenja ne smemo dozvoliti da tuga savlada srca, već da treba da budemo hrabri i odvažni, što, kako je naveo, očekuju i patrijarh i mitropolit Amfilohije.

Kako je naveo, patrijarh Irinej je deset godina predvodio crkvu mudro i strpljivo, a pre toga i 36 godina kao vikar i episkop niški, svojom dobrom naravi i blagim primerom, gospodskom odmerenošću kojom je svedočio ljubav i dobrotu Božiju.

Mitropolit je rekao da se patrijarh Irinej nikada nije predavao ni malaksavao u služenju Bogu i rodu i da nije pokleknuo ni kad je bio teleslno slab.

"U živom je sećanju lika zdravstvenog stanja 2010. godine kada ga je Sabor birao za poglavalara crkve, a on govorio ''Nemojte, ja sam bolestan čovek''. Ali kada se kroz Sabor naše crkve pojavi volja Božija da on u svojim zdravstveno-fizičkim slabostima uzime kormilo crkve i prihvati izbor koji ga snađe, deset godina joj je bio sluga verni", naveo je mitropolit.

Mitropolit je istakao da je patriharh Irinej i danas tu, u Hramu Svetog Save, hramu njegove velike ljubavi i žrtve, kao i na Kosovu i Metohiji, gradu Prizrenu, Čačku i Ostrogu, Banjaluci, Americi, Kanadi, Australiji, Evropi i Moskvi.

Lukić: Smirenošću prolazio iskušenja, pridobijao ljude za dijalog

„Patrijarh Irinej učio nas je da nam biti čovek nije dosta samo rođenjem, već da je to težnja kojoj celog života stremimo i nikad ne smemo od toga posustati“, rekao je danas protojerej-stavrofor Petar Lukić u svojoj beseci nad odrom upokojenog patrijarha.

Lukić se oprostio od patrijarha u ime beogradskih i karlovačkih sveštenika, Eparhije niške i svih učenika prizrenske Bogoslovije, kojima je Irinej bio profesor.

U svojoj besedi posvećenoj liku i delu patrijarha, Lukić je kazao je da se Irinej na svom životnom putu bogatio ljudskim vrlinama, a naročito smirenjem kojim je ne samo sva iskušenja preovladavao, nego i ljude različitih stanovišta pridobijao za dijalog.

Ističe da njegov dolazak na tron srpskih patrijaraha, posle patrijarha Pavla, čije je, podseća, poštovanje već za života bilo ogromno u narodu, nije bio lak.

“Nije bilo lako preuzeti kormilo srpske crkve nakon patrijarha Pavla, ali patrijarh Irinej je bez imalo optrećenja nastavio u duhu najbolje tradicije naše crkve i sve godine svog patrijarhovanja posvetio suočavanju sa svim problemima koji su opterećivali crkvu”, rekao je Lukić.

I dan danas se, kaže, pamte njegove reči koje je izgovorio stupanjem na tron srpskih patrijaraha - da će njegov program rada biti samo i jedino Jevanđelje Isusa Hirista.

Navodi da će se plodovi tog rada i odluke, koje su, ističe, uvek služile na dobrobit crkve, tek pokazati kao hrabre i korisne.

Lukić naglašava da je blagost patrijarha Irineja uvek pratila njegova odlucnost i razboritost, a koje su, kaže, naročito značajne osobine za poglavara crkve u svakom vremenu, a naročito u poslednjih 10 godina.

Istovremeno, kaže da se čuvao od gordosti i mišljenja o sebi kao “o nekoj veličini” i kao takav je, dodaje Lukić, bio primer smirenja, dobrote i čestitosti.

Uvek je, naglašava, nalazio vremena i za druge, bilo da su u otadžbini ili u rasejanju.

U jednom teškom vremenu, podseća Lukić, kao episkop niški, Irinej je našao snage da obnavlja stare i porušene hramove i gradi nove.

“Kao patrijarh nastavio je svoj pastirski, ali i graditeljski rad. Biser tog graditeljstva jeste ovaj velelepni Hram Svetog Save o kome se, ne samo kao patrijarh, već i kao episkop niški starao”, rekao je Lukić.

Dodaje i da nema njegovog učenika iz Prizrena koji ne pamti patrijarha po njegovom blagom osmehu, a koji je, kaže, bio plod njegovog smirenja.

“Od tada pa do kraja svog zemaljskog života ta blagost ga nije napustila i retko ga je iko kao profesora ili vaspitača, episkopa niškog, a kasnije i patrijarha, pamtio drugačije”, rekao je Lukić. Ako je, kaže, nekom učeniku ili svešteniku i skrenuo pažnju na njegovo ponašanje ili uputio kritiku zbog nekog prestupa to je činio pažljivo i obazrivo i taj je osećao, dodaje Lukić, da je njegova strogost pravedna.

Pamtićemo ga po dobroti i mirnoći...

Vernici ispred Hrama Svetog Save, koji od jutros preko video-bima prate i učestvuju u svetoj liturgiji za upokojenje preminulog patrijarha Irineja pamtiće ga, kažu, po dobroti koja je isijavala iz njega i izuzetnoj mirnoći, koja ga je krasila.

Radmila iz Beograda, kroz suze je ekipi Tanjuga prenela da nema reči kojima bi iskazala koliko joj je teško palo što je patrijarh preminuo i navodi da je on bio veoma dobar za srpski narod.

„U svakog pogledu nam je značio, najpre duhovno, kao čovek, obrazovan čovek i kroz mir. U svakom pogledu, a meni je lično mnogo učinio, lično sam ga poznavala, ali ne mogu o tome da pričam“, rekla je Radmila.

Katarina koja je sa malim sinom došla ispred Hrama da oda poštu patrijarhu Irineju, pamtiće 45. poglavara Srpske pravoslavne crkve (SPC) po dobroti, ljubavi i svemu što je uradio za Srbiju i Kosovo i Metohiju.

Pamtiće ga kaže i što je nama, a i budućim generacijama ostavio ovako lep Hram.

Branislav iz Beograda podseća da je patrijarh Irinej na čelo SPC došao posle patrijarha Pavla, koji je bio najvoljeniji poglavar, te ga je bilo veoma teško zameniti i naslediti, a pogotovo u ovako teškim vremenima.

Ističe i da veliki broj vernika koji od jutros mirno odaje poštu u Hramu to pokazuje.

Za razliku od njega Milo Komita iz Zemuna kaže da je patrijarh Irinej zaslužio da još veći broj vernika dođe i oda mu poštu.

Ističe da je patrijarh bio blažen, voljen i poštovan kod pravoslavaca.

„Velika blagodarnost nam je bila što nam je gospod dodelio tako velikog čoveka u ovako teškim vremenima da nas ohrabri i da veliku nadu za budućnost. Za svakog velikog čoveka najveća osobina koja ga krasi je dobrota, a on je imao takvu dobrotu“, kaže Komita.

Danijela iz Beograda navodi da će pamtiti patrijarha Irineja po svim vrlinama koje krase velikog čoveka - mirnoći, dobroti, blagosti, i dodaje da su pravoslavni vernici izgubili mnogo njegovim odlaskom.

Stariji sugrađanin Branislav iz Beograda pamtiće patrijarha kao nekoga ko je pokušao da zavede red u SPC i što nije gurao probleme pod tepih, već ih je rešavao na svoj način.

„Istorija će suditi da li je bio na pravom putu ili ne“, kaže Branislav.

Piše:
Pošaljite komentar
Kovčeg sa telom patrijarha u Hramu Svetog Save, vernici odaju poštu

Kovčeg sa telom patrijarha u Hramu Svetog Save, vernici odaju poštu

21.11.2020. 08:35 15:21
Saučešća povodom smrti patrijarha Irineja

Saučešća povodom smrti patrijarha Irineja

21.11.2020. 15:35 15:38
Vučić: Patrijarh Irinej veliki čovek srpske crkve i naroda

Vučić: Patrijarh Irinej veliki čovek srpske crkve i naroda

20.11.2020. 13:52 14:22