Pečat varoši sremskokarlovačke dobila četiri pesnika
NOVI SAD: Nagrada Brankovog kola, jedna od najstarijih u regionu, ‘’Pečat varoši sremskokarlovačke‘’, koja se od 1967. dodeljuje za najbolje pesničke knjige na srpskom jeziku ravnopravno je pripala Jovici Đurđiću, Radomiru Stojanoviću, Branislavu Zuboviću i Dušanu Zaharijeviću.
Ovu odluku jednoglasno je doneo žiri Brankovog kola: Nenad Grujičić, Jelena Aleksić i Krstivoje Ilić. U najužem izboru bile su i knjige: „Prometejev čvor“ Ranka Pavlovića, „Galgal“ Zlate Kocić, „Svetlost budućeg dana“ Radmila Đurovića i „Moja mama zna šta se dešava u gradovima“ Radmile Petrović.
Jovica Đurđić (Glogovici, 1949, živi u Istri) nagradu je dobio za dve knjige izabranih pesama: „Vrh tišine“ i „Lekovita svetlost“ (Bookland, Beograd, 2020). Ove knjige nalaze se u petnaest tomova izabranih dela Đurđića štampanih ove godine, koja sadrže poeziju i prozu, pesme i priče (i jedan roman) za decu. U nagrađenoj izabranoj poeziji zatičemo pesme, najpre, u sonetnoj (među koricama je i jedan sonetni venac) i slobodnoj formi. Visoko doteranih zanatskih rešenja, Đurđić je pesnik otvorene lirske emocije, filigranski opervaženih slika i prizora u snažnom doživljaju sopstvenog Ja, navodi žiri.
Radomir Stojanović (Trešnjevo,1942, živi u Beogradu) nagradu Brankovog kola dobija za sedmu knjigu poezije „Naličje tišine“ (Panorama –Jedinstvo, Priština – Kosovska Mitrovica, 2019). Po oceni žirija, on je pesnik strpljivog nerva u vremenu i nevremenu balkanskog miljea, onaj što čeka epifanijsku priliku da bi napisao stih. I u ovoj knjizi on poseduje svoje prepoznatljive premise: poezija, zavičaj, kult Kosova Polja, žena. Pođednako vešt u slobodnom i vezanom stihu (distisi, katreni, soneti), Stojanović drži do stare istine da bez jedinstva forme i sadržaja nema savremene poezije.
Branislav Zubović (Tuzla, 1976, živi u Novom Sadu, radi u Vrbasu) nagradu je dobio za petu knjigu pesama „Tremor“ (Udruženje književnika Srbije, Beograd, 2020). Ruka kao simbol snage i stvaralaštva, pružene pomoći i zaštite, u ovom slučaju simbol lirskog krasnopisa i olovke što peva, iz pozicije najtišeg i najsuptilnijeg kreativnog pokreta, dospeva kroz novi naslov, „Tremor“, do novog značenja – podrhtavanje i neritmičmne oscilacije – poljuljani život, izgubljeni oslonac, izbeglištvo i progon, izgibija i kataklizma, ukazuje žiri.
Dušan Zaharijević (Kosovska Mitrovica, 1992. godine, živi u Beogradu) kao najmlađi laureat nagrađen je za drugu knjigu poezije „(Ne)dogled“ (Bitije, Novi Sad, 2020). „(Ne)dogled“ je knjiga na tragu prve, ali, po oceni žirija još konkretnija u zazivu suštastva i tajne poezije same, zrela knjiga, drugačija od zatečenih poetika na savremenoj srpskoj književnoj sceni.
Ovo je poezija koja ne želi da zanemari tradiciju u sopstvenom jeziku, poezija koja se iskiva iz proplamsaja onih pesnika koji su stvarali nove reči i sintagme, novi jezik za sva vremena.
Nagrada će laureatima biti uručena na pesnikov 197. rođendan, a na „Prolećnim Brankovim danima 2021“, u najstarijoj srpskoj Karlovačkoj gimnaziji, gde se Aleksije Radičević školovao od 1835. do 1841.
N. P.