Departman za matematiku i informatiku PMF-a: Stipendije bitne tokom studiranja
S obzirom da se IT sektor rapidno širi i napreduje, Prirodno-matematički faultet uvek se trudi da studijski programi budu savremeni.
Tehnologije na tržištu se konstantno menjaju, pa se samim tim i Departman za matematiku i informatiku Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF) stalno usavršava, da bi održao korak sa tim promenama.
– Studentima su stipendije važne kako bi imali prihode i za vreme studiranja – kazala je dr Jovana Vidaković sa Prirodno-matematičkog fakulteta. – Sa druge strane, to je jedan od načina vezivanja za neku kompaniju, kao i šansa da se nakon fakulteta tu i zaposle.
Uvek postoji opcija da se studenti snađu i obezbede sebi stipendiju tokom studiranja u nekoj IT firmi. U tom slučaju, još za vreme studija, imaju obavezu prema firmi koja ih stipendira – određen broj radnih sati nedeljno, a nakon završetka fakulteta, tamo ostaju određeno vreme da rade.
– Upis na PMF – DMI bih preporučila studentima jer ovde mogu da steknu dosta savremenog znanja iz informacionih tehnologija i računarskih nauka, uz praktičan rad na računarima – rekla je dr Jovana Vidaković. – Studenti imaju veliki broj izbornih predmeta kojima mogu da dopune svoje znanje, ali i postoji mogućnost odlaska na praksu u neku od novosadskih IT kompanija.
Studenti koji pohađaju IT smerove manje odlaze u inostranstvo, jer je sa našom diplomom veća šanse da se pronađe posao ovde, nego u drugim branšama – kazala je studentkinja Sara Pajić. – Svako radno iskustvo tokom studiranja korisno je za traženje boljeg ili više plaćenog radnog mesta u budućnosti.
Stipendije za studente su važne, jer pružaju dodatnu finansijsku stabilnost, ali posao može da oduzima dosta vremena, što može da se odrazi na fakultetske obaveze, a mogu da budu obavezujuće u smislu zaposlenja, te stipendirani studenti moraju nakon studija da rade baš tu određeni vremenski period, što zavisi od ugovora. Zaposlenje tokom studija može se odraziti i na brzinu završetka studija, jer posao oduzima vreme, koje studenti koji ne rade, troše na učenje. U takvoj situaciji, potrebna je dobra organizacija i volja.
Studentkinja treće godine Računarskih nauka PMF-a Sara Pajić za list “Dnevnik” kazala je da firme nisu preterano agresivne u traženju studenata, već da se sami studenti najviše angažuju za zaposlenje ili volontiranje.
– Ukoliko se u okviru predmeta “Informatički projekat” dobro pokažeš, postoji šansa da će ti neka od IT firmi sa kojom fakultet sarađuje ponuditi posao – objasnila je Sara Pajić. – U pojedinim firmama se plaća i praksa, pa je i to neki vid zarade tokom studentskih dana.
D. Andulajević
Projekat „Novi Sad – IT centar, od obrazovanja do zaposlenja” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac