Brza moda: Da li je odeća po planetu štetna kao plastična boca
BEOGRAD: U Srbiji se godišnje kupi 80.000 tona odeće od koje značajan deo od plastike i ima kratak rok korišćenja, pa posle odbacivanja šteti životnoj sredini, navodi se u najavi zelenog vebinara koji 28. oktobra organizuje Međunarodni festival zelene kulture.
Odeća u Srbiji često je problematičnog kvaliteta i sastava, a da bi bila povoljna za kupce i isplativa za proizvođače, pravi se od jeftinih materijala, pre svega poliestera, odnosno plastike, navode organizatori.
Dodaju da takva odeća jednako šeti planeti kao plastična boca ili kesa.
Sistem brze mode plasira trendove iz nedelje u nedelju, podstičući nas da nabavljamo nove odevne ''krpice'' po jeftinijim cenama. A kako kupujemo, tako i bacamo. Smatra se da godišnje na deponije širom sveta bude bačeno 235 milijardi tona odeće, navodi se u pozivu.
Negativne posledice neadekvatnog upravljanja tekstilnim otpadom su od zagađenja voda mikroplastikom do uticaja na klimatske promene i upotrebu resursa.
Teme koje će vebinar pokrenuti tokom diskustije jesu koliko se kupuje odeće i kakav je njen kvalitet, kako izgleda životni ciklus odeće, da li sastav odeće šteti zdravlju ljudi i životnoj sredini, koliko odeća ubrzava efekte klimatskih promena i da li da li brza moda ima alternativu.
Organizatori su najavili učešće profesora Miodrag Stojkovića, istraživača na Institutu za ljudsku genetiku na Univerzitetu u Njukasl, Ivane Jovčić, izvršne direktorke Centra za unapređenje životne sredine, profesora Vladimira Đurđevića, klimatologa i profesora na grupi za meteorologiju Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.