Ženama ulaskom u menopauzu treba DEKSA pregled
Osteoporoza je bolest koštanog sistema koja se definiše niskom koštanom masom i mikroarhitektonskim narušavanjem strukture koštanog tkiva, što za posledicu ima povećanje koštane fragilnosti i sklonost ka nastanku preloma.
Osteoporoza se dijagnostikuje osteodenzitometrijskim, DEKSA pregledom. Ovo oboljenje se javlja kod 30 do 50 odsto osoba ženskog pola starijih od 50 godina. Često se o osteoporozi govori kao o „bolest žena“ međutim, 20 odsto muškaraca starijih od 50 godina takođe imaju rizik za nastanak preloma usled osteoporoze.
- Pod osteoporotskim prelomom podrazumeva se prelom nastao na malu traumu, čija energija i intenzitet na zdravoj kosti ne bi doveli do preloma. Najčešće nastaju kao posledica pada u nivou, odnosno sa sopstvene visine, a locirani su u predelu ručnog zgloba, skočnog zgloba, nadlaktice i kuka. Prelomi kičmenih pršljenova koji su posledica osteoporoze, pored pada, mogu da nastanu i nakon podizanja ili nošenja nekog tereta, pa čak i nakon kijanja, veoma često ostanu neidentifikovani i na njih se posumnja tek kada pacijenti primete osetno smanjenje telesne visine - saopštio je Klinički centar Vojvodine povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv osteoporoze.
Faktori rizika za nastanak osteoporoze dele se na one na koje može da se utiče i na one koji ne mogu da budu promenjeni. Niska telesna masa, pušenje, alkoholizam, loša ishrana, nedostatak vitamina D, poremećaji ishrane, nedovoljno fizičke aktivnosti, česti padovi, su faktori rizika na koje može da se utiče i tako da se smanji njihov loš efekat na koštano tkivo. Pored njih, na kvalitet koštanog tkiva utiču i godine, rasna pripadnost, ženski pol, prethodni prelomi, osteoporotski prelomi u porodici, rana menopauza, pre 45. godine, estrogenski deficit, kao i smanjenje visine. Prethodni prelomi, najčešće ručnog zgloba, su veliki faktor rizika jer oni za 86 odsto povećavaju rizik za nastanak sledećeg preloma.
- Žene starije od 45 godina provedu više dana u bolnici zbog preloma uslovljenih osteoporozom nego zbog dijabetesa, infarkta i karcinoma dojke. Prelom kuka, kao najozbiljnija komplikacija osteoporoze, dovodi do smrtnog ishoda kod 20 do 24 odsto pacijenata tokom prve godine nakon preloma. Od onih koji prežive, 40 odsto ne može da se samostalno kreće, a čak trećina je potpuno zavisna od pomoći druge osobe u obavljanju aktivnosti dnevnog života - navode u KCV.
- Naše stanovništvo je među najstarijim u Evropi, po popisu iz 2011. godine u Vojvodini ima približno 760.000 starijih od 50 godina od čega su više od 418.000 žene. Preporuka je da sve žene nakon ulaska u menopauzu obave DEKSA pregled, a naročito nakon preloma ručnog zgloba ili bilo kog drugog preloma koji nastaje na malu traumu - apeluju iz KCV.
Klnički centar Vojvodine već nekoliko decenija unazad ima poznatu školu osteoporoze. Vodeći kadrovi Klinike za endokrinologiju, Klinike za medicinsku rehabilitaciju i Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju, timskim radom zbrinjavaju i konzervativno i operativno leče pacijente sa osteoporozom i osteoporotskim prelomima.
- Zahvaljujući i činjenici da KCV poseduje najsavremeniji aparat za DEKSA pregled, svaki dan se obavi više od 20 pregleda za pacijente sa teritorije cele Vojvodine. Tim KCV je u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Vojvodine, obezbedio podatke na osnovu kojih se Srbija našla na mapi Svetske organizacije za borbu protiv osteoporoze, IOF-a, kao i FRAKS-a, alata Svetske zdravstvene organizacije za procenu rizika za nastanak preloma. Docentkinja Radmila Matijević sa Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju prošle godine je dobila nagradu IOF-a i kao priznati ekspert KC Vojvodine održala predavanje po pozivu na svetskom i evropskom kongresu ove godine - ističu u KCV.
LJ. P.