Elektronski glasalo 5.265 građana Sombora
SOMBOR: Nakon dvonedeljnog izjašnjavanja građana o projektima koji bi se trebali finansirati sredstvima gradskog budžeta sledeće godine, objavljeni su i konačni rezultati, petog po redu, godišnjeg glasanja.
Kako su pojasnili iz varoške Radne grupe za realizaciju Akcionog plana reforme poreza na imovinu i sprovođenje participativnog budžetiranja pristiglo je ukupno 5.265 glasova, od toga 512 nevažećih.
Do grešaka u glasanju, koje se ove godine zbog pandemije koronavirusa i mera preduzetih zarad preveniranja zaraze, odvijalo isključivo elektronski, dolazilo je nepažnjom građana koji nisu izabrali ni jedan predlog pre potvrde samog glasanja. Uvidom u broj glasova koji su osvajali pojedini predlozi, stiče se utisak da su uprkos očekivanju „podbacili“ urbani glasači, odnosno stanovnici gradskih mesnih zajednica, za šta kao najočitiji primer mogu da posluže oni sa područja centralne gradske MZ „Venac“ u kojoj se za predlog pojačavanja javne rasvete u Ulici kralja Petra I izjasnilo svega 58 glasova. Primer slabog interesovanja gradskog stanovništva za direktno učešće u krojenju varoške kase je i MZ „Selenča“ u kojoj je izabran predlog za izgranju dečijeg igrališta na Sonćanskom putu sa svega 55 glasova. S druge strane stoje primeri seoskih mesnih zajednica poput Stanišića u kojem je svoj elektronski glas projektu sanacije krova Doma kulture, dalo čak 423 tamošnjih žitelja.
Ima doduše i seoskih mesnih zajednica čiji su stanovnici bili nešto manje zainteresovani za učešće u neposrednom kreiranju gradskog budžeta, poput onih u Svetozar Miletiću (85 glasova za predlog izgradnje tribina na fudbalskom terenu) ili najmanjem selu somborskog atara, Rastini u kojem je od manje od 300 postojećih žitelja elektronski glasalo njih 16 za predlog rekonstrukcije fasade na „Kaštelu“. Najveće interesovanje za glasanje su pokazali Bezdanci, čijih se čak 729 žitelja izjasnilo za izgradnju otvorenog terena za košarku, dok je daleko iza njih ostao predlog najagilnije gradske MZ „Nova Selenča“, inače najurbanizovanije mesne zajednice koja obiluje višespratnicama, u kojoj je, sa više nego skromna 324 glasa, izabran predlog izgradnje terena za šah na otvorenom i „pet“ parka na prostoru kod supermarketa „Aman“.
Član Gradskog veća za oblast finansija i privrede Sava Dojić je rekao da će dosta projekata moći da se realizuje kroz redovnu delatnost gradskih javnih komunalnih preduzeća i da je u planu da se svi projekti, osim onih koji prethodno
zahtevaju izradu projektno-tehničke dokumentacije, završe tokom 2021. godine.
- Sledeći korak je da službe Gradske uprave izvrše procenu svakog od navedenih projekata, da dobijemo konačnu cifru i ta cifra će biti uvrštena u predlog budžeta za sledeću godinu, koji mora biti spreman do 30. novembra. Nakon kreiranja predloga gradske kase za sledeću godinu sledi javna rasprava od dve sedmice kako bi se budžet krajem decembra našao pred odbornicima Skupštine – pojasnio je Dojić, naglašavajući da se sledeće godine dodatno povećati iznos sredstava o kojima će građani odlučivati kako će se trošiti iz varoškog budžeta.
M. Miljenović