Kisić: Nismo razmatrali meru karantina ni zatvaranje škola
BEOGRAD: Zamenica direktora Instituta "Batut" dr Darija Kisić Tepavčević izjavila da je danas da do sada nisu razmatrane strože mere, poput karantina, zabrane kretanja, a da je najvažniji parametar po kojem se uvode mere popunjenost zdravstvenih kapaciteta.
"Karantin, koji uvode mnoge evropske zemlje u pojedinim gradovima, za dve do tri nedelje daju rezultate. Imajući u vidu da je kod nas epidemiološka situacija još uvek stabilna, mada sve treba da nas zabrine ovaj rastući trend, nismo razmatrali neku od takvih mera", rekla je Kisić.
Ona je istakla da ne treba da se razmišlja da li smo i koliko blizu ili daleko od nečega, već da se svi ponašamo tako da ne dozvolimo da se inficiramo
Na pitanje kakvi moraju biti parametri da bi bila doneta odluka o zabrani kretanja, Kisić je odgovorila da je najvažniji uvek popunjenost zdravstvenih kapaciteta i broj osoba koji se nalaze na respiratoru.
"Prioritet je da smo u stanju da pružimo odmah uslugu svakom pacijentu kojem je potrebna, i kovid i svim ostalim pacijentima. Zato je u ovom momentu primarni cilj da sve bolnice koje nisu u kovid režimu što duže održimo takvim", rekla je Kisić i podsetila da vodeći uzrok obolevanja i umiranja u Srbiji nije korona, već kardiovaskularna i maligna oboljenja.
Zato se sada, ponavlja, pre svega posmatra kapacitet zdravstvenog sistema i njegova spremnost da preuzme pacijente odmah, da se ne bi došlo u situaciju, kao neke zemlje, kada su potrebe za hospitalizacijom prevazišle kapacitete zdravstvenog sistema.
"Izvesno je da ćemo se dugo boriti sa ovim virusom i da moramo da naučimo da živimo sam njim bez nekim drastičnijih mera, ako nisu baš neophodne. A, do tada masovno sprovođenje prevencije", rekla je Kisić.
U tom smislu, od ponedeljka se, podseća, Arena priprema za prijem pacijeneta, iako ti kapaciteti još nisu potrebni, ali se mora razmišljati par koraka unapred.
"Sve sa idejom da što duže funkcionišemo, a nadamo se cele sezone, koliko toliko normalno. Do narednog proleća moraćemo da živimo sa maskom i drugim preventivnim merama", rekla je Kisić Tepavčević.
Ona je izjavila na Kriznom štabu nije doneta nikakva generalna odluka o zatvaranju škola i prelasku na onlajn nastavu, kao i da o tome nije ni razgovarano.
Kisić je tako odgovorila na pitanje da li se škole zatvaraju od 1. novembra, s obzirom da se, na konstataciju novinara, javljaju roditelji učenika koji su dobili takvo obaveštenje iz pojednih škola.
"Nikakva takva generalna odluka nije doneta. Ona zavisi od epidemiooške situacije, kako u samim školama, tako i na nivou čitave Srbije", rekla je Kisić.
Ističe da je 1. novembar daleko i da Krizni štab za taj period nije mogao da donese odluku.
Kisić kaže da postoji komisija i radna grupa koja prati epidemiološku situaciju u školama, a da se odluke donose ne samo na osnovu broja pozitivnih učenika, već i na osnovu toga da li se virus širi u školskoj sredini.
Do sada se u školama, dodaje, u 95 odsto slučajevo radilo o sporadičnim oboljevanjima i da su se ti učenici zarazili van škole.
Dodaje da je samo u četiri situacije došlo do širenja u okviru odeljenja.