Bilčik: Primeniti postignute dogovore u dijalogu Beograda i Prištine
BRISEL: Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik, povodom izveštaja o napretku zemlja u procesu pristupnja EU, kaže da pomirenje ostaje važan prioritet za sve zemlje u regionu.
"Obnovljeni dijalog Beograda i Prištine je korak u dobrom smeru, ali mora biti praćen sprovođenjem već postojećih dogovora", rekao je Bilčik.
On ocenjuje da usvojeni Paket proširenja i Ekonomsko-investicioni plan ”pokazuju i dokazuju” političku i ekonomsku podršku EU partnerima na Zapadnom Balkanu.
"Za mene se predstavljeni dokumenti vrte oko četiri principa: reforma, oporavak, regionalna saradnja i pomirenje. Zemlje kandidati za članstvo moraju da pojačaju reforme u oblasti vladavine prava, osnovnih sloboda i javne uprave”, poručio je Bilčik.
On dodaje da održani izbori u regionu sada treba da daju ”novi mandat” za posvećenost neophodnim reformama.
”Nadam se da će novi parlamenti i u Srbiji i u Crna Gora nastaviti sa njihovim zakonodavnim radom što je prije moguće”, kaže Bilčik.
Izvestilac za Srbiju u Evropskom parlamentu naglašava da je usvojeni Ekonomski i investicioni plan prilika za rad na evropskoj perspektivi, oporavku Zapadnog Balkana posle pandemije i jačanju regionalne saradnje.
Izvestilac Evropskog parlameta za Srbiju Vladimir Bilčik i šefica parlamentarne Delegacije za saradnju sa Srbijom Tanja Fajon, kažu da su spremni da nastave posredovanje u Međupartijskom dijalogu u Srbiji.
"Spremni smo da nastavimo da olakšavamo dijalog kako bismo stvorili prostor za široko međustranačko angažovanje na unapređenju demokratskih institucija, sprovođenju reformi i izgradnji aktivnog društvenog konsenzusa o evropskoj budućnosti Srbije”, naveli su u zajedničkom saopštenju.
Bilčik i Fajon ocenjuju da je ovogodišnji izveštaj o napretku Srbije "posebno važan", jer, kako kažu, naglašava potrebu za poboljšanjem političkog angažovanja i demokratskog dijaloga u cilju postizanja reformi i napretka na putu evrointegracija.
Oni navode i da je potrebno "smanjiti jaz između napretka na ekonomskim reformama i slabog učinka na ključnim reformama povezanim sa demokratijom i vladavinom zakona" u Srbiji.