Panović: Nastavak politike četiri stuba, posle zaokreta ka SAD
BEOGRAD: Predsednik Aleksandar Vučić je sinoć praktično postavio glavne pravce nove Vlade, koji će sada Ana Brnabić da operacionalizuje i konkretizuje na više tačaka, ocenjuje Zoran Panović, programski direktor istraživačko-analitičkog centra Demostat.
Detalje ćemo tek saznati, ali interesantno je, kaže Panović za Tanjug, to što Vučić pokušava posle jakog zaokreta ka Americi, da povrati politiku "četiri stuba" koju inače vodi, kao i formiranje dva monistarstva od kojih će jedno od njih - za društveni dijalog imati moderatorski potencijal.
Politika "četiri stuba", kako precizira, predstavlja Srbiju na evropskom putu, jačanje veza sa SAD i održavanje dobrih veza sa Rusijom i Kinom.
"Mislim da će dolazak ruskog predsednika Vladimira Putina 20. oktobra, vojna parada, Hram Svetog Save, opet vratiti klatno i na rusku stranu i da ćemo opet napraviti ''četiri stuba'', što je ipak naša sudbina", navodi Panović.
Kada je reč o ministarstvu koje će imati mandat da vodi društveni dijalog to je, kaže, nešto sasvim novo.
"Tu vidim prostor da se pravi jedna vrsta dogovora u Srbiji, razgovor sa opozicijom", kaže on.
Panović smatra i da je Vučić sinoć najavom formiranja tog ministarstva "ušao u pucanj" da amortizuje očekivani Izveštaj Evropske komisije, kojim bi trebalo da se dođe i do društvenog dijaloga u Srbiji, koji će biti koristan za smirivanje tenzije.
Kada je reč o jednom od ciljeva nove vlade koje je predstavio predsednik - vojnom jačanju, u smislu odbrane vojne neutralnosti, Panović kaže da, ukoliko bi Vučić sa obnovljenim odnosima sa SAD ili putem ka EU, uspeo da zaista uspostavi vojnu neustralnost to bio uspeh za Srbiju.
"Alii to je velika klackalica i igra, velike sile su tu u pitanju. Bila bi zaista idelana pozicija za Srbiju da budemo članica EU, a da smo vojno neutralni", kaže.
Kada su u pitanju koalicioni partneri, Panović smatra da ih predsednik Vučić i dalje drži u neizvesnosti i dodaje da prema informacijama koje ima iz SPS-a, zna da oni za sada ne znaju da li će biti i u novom sastavu Vlade.
Kada je Brnabićka postala premijerka, podseća Panović, Vučić je indirektno rekao da će Srbija imati "kopremijera" - Anu Brnabić i Ivicu Dačića, gde će Dačić biti zadužen za političku sferu, a Brnabić za ekonomske odnose, digitalizaciju.
"Ne samo da je Brnabić od digitalizacije napravila ideologiju, već je apsolutno istisnula Dačića i iz političke sfere. On je ostao samo da posvećeno radi na povlačenju priznavanja Kosova i kada je krenula korona da organizuje povratak u zemlju našim ljudima koji su ostali u svetu zaglavljeni", navodi Panović.
Dodaje da sada i ako SPS ostane vladi, ta vlada neće imati pečat osobenosti socijalista.
"Ako uđe Dačić, što ne bi ušao i Šapić. Sada je to samo pitanje formalnosti jer u ovom parlamentu nema prave opozicije", navodi.
U svakom slučaju, zaključuje Panović, ko god bude činio novu vladu, ona će po njegovom mišljenju biti tehnička do nekih novih izbora.
Kada je reč o opredeljenju za Anu Branabić smatra da je ona kao premijer predstavlja "hit" predsednika Vučića, kao što muzičke grupe kada snimaju novi album traže hit, a da sada hit može biti neko ministarstvo ili to što će 50 odsto ministarskih mesta pripasti ženama.
U svakom slučaju, kaže Panović, sadašnji hit neće biti toliko senzacionalan kao kada je Brnabić postala premijer.