Predsednik Azerbejdžana: Ima ranjenih, odgovorićemo
BAKU: Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev izjavio je danas, povodom eskalacije situacije u Nagorno-Karabahu, da ima poginulih i ranjenih među civilnim stanovništvom i među vojnicima nakon što su jermenske snage otvorile vatru duž linije razdvajanja.
„Jermenske snage su jutros počele da pucaju na položaje vojske Azerbejdžana i naselja u raznim pravcima duž linije razdvajanja. Vatra je otvarana iz različitog oružja, uključujući ono velikog kalibra. To je još jedna vojna provokacija Jermenije“, rekao je Alijev, prenosi Sputnjik.
On je istakao da Azerbejdžan neće ostati nem na delovanje Jermenije.„Trenutno su u toku napadi na položaje protivnika, uništena je vojna tehnika“, rekao je Alijev.U Nagorno-Karabahu je jutros došlo do nove eskalacije.
Jermenija je saopštila da su njene snage oborile dva azerbejdžanska helikoptera i tri bespilotne letelice, a ministarstvo odbrane Azerbejdžana je prethodno saopštilo da su jermenske snage pucale duž linije razdvajanja i da ima žrtava među civilima.
U međuvremenu, u Nagorno-Karabahu uvedeno je ratno stanje i proglašena opšta mobilizacija. ratno stanje i opšta mobilizacija potom su proglašeni i u Jermeniji.
Azerbejdžan prijavio intenzivne sukobe u Nagorno-Karabahu
BAKU: Ministarstvo odbrane Azerbejdžana izdalo je saopštenje u kojem je prijavilo intenzivne sukobe za važne položaje u Nagorno-Karabahu duž cele linije fronta, preneo je TAS.
U saopštenju se navodi da se jedinice azerbejdžanske vojske bore za važne položaje koji su pod okupacijom jermenskih trupa u pravcu Terter-Agdam, Fuzuli-Džebrail i planine Murovdag.
Raketne i artiljerijske trupe i vazdušna sredstva upotrebljeni su u napadu na položaje neprijatelja, a uništen je veliki broj manevarskih snaga, vojne opreme i objekata, navodi se u saopštenju.
Vlada Jermenije i predsednik nepriznate republike Nagorno-Karabah proglasili su ratno stanje i opštu mobilizaciju zbog eskalacije sukoba u regionu.
Jutros je jermenski premijer Nikol Pašinjan rekao da su oružane snage Azerbejdžana pokrenule ofanzivu u pravcu regiona Nagorno-Karabah i da odbrana situaciju uspešno drži pod kontrolom. Portparol ministarstva odbrane Jermenije je tada saopštio da su dva helikoptera i tri bespilotne letilice azerbejdžanskih oružanih snaga pogođeni tokom sukoba u Karabahu.
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana je ranije u toku dana saopštilo da je Jermenija počela intenzivno granatiranje položaja azerbejdžanske vojske i naselja, zbog čega su oružane snage ove zemlje odlučile da otpočnu kontra-ofanzivu duž cele linije fronta, kako je navedeno. Azerbejdžan je tada prijavio štetu, kao i povrede među civilima.
Sukob između Bakuua i Jerevana počeo februara 1988. godine, kada je autonomni region Nagorno-Karabah proglasio otcepljenje od Azerbejdžana. Tokom sukoba između 1992. i 1994. godine, Azerbejdžan je izgubio kontrolu nad Nagorno-Karabahom i sedam susednih regiona. Od 1992. godine održavaju se pregovori o mirnom rešenju sukoba u okviru OSCE Minsk grupe, kojom predsedavaju Rusija, SAD i Francuska.
Baku: Opšta mobilizacija nije neophodna
BAKU: Opšta mobilizacija nije neophodna zbog eskalacije situacije u Nagorno-Karabahu, jer je vojska opremljena u potpunosti, saopštila je Državna azerbejdžanska služba za mobilizaciju, prenosi TASS.
Prethodno je Jermenija zbog najnovije eskalacije situacije u Nagorno-Karabahu proglasila ratno stanje i opštu mobilizaciju, a to je učinjeno i u Nagorno-Karabahu.
U azerbejdžanskoj službi ističu da se javlja i veliki broj dobrovoljaca.
Inače, predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev održao je povodom najnovijih događaja sednicu Saveta bezbednosti, prenosi Sputnjik.
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je da je vojska zauzela niz strateških tačaka u Nagorno-Karabahu.